Nowa działka Lili :)

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Nowa działka Lili :)

Post autor: lilia0405 »

Kochani :-D jak już pisałam w moim wątku ogrodowym , zmieniam działkę. No i tu mam problem :mur: nie mam zielonego pojęcia jak ją zagospodarować :oops: , jak rozmieścić rabaty. Pewne rzeczy muszą pozostać, takie jak domek :| , a raczej coś tam przypominającego go(w przyszłości będzie zmieniony), doklejone pomieszczenie gospodarcze i miejsce do posiedzenia obrośnięte winogronem. Na części gdzie przewidziane są rośliny, są dwie czereśnie, które chciałabym na razie pozostawić, iglak i jakieś drzewko owocowe koło kompostownika. Rośliny mam różne na słońce, cień i półcień.


Obrazek

Narysowałam szkic działki( wybaczcie może nie zbyt fachowo). Od strony północnej na wysokości trawnika , sąsiad ma komórkę gospodarczą, folię, jest też wiśnia :zly: z czego nie jestem zbyt zadowolona, ze względu na odrosty korzeniowe, i leszczyna. Przed domkiem jest około 2m. pas na rabatę, na razie jest tam wejście, ale przy zmianie domku, chciałabym zrobić wejście od strony działki (jeszcze nie wiem czy to będzie altanka czy tarasik).

A teraz kilka fotek działki

Obrazek

rzut na działkę od południowo- zachodniej strony

Obrazek

od południowo- wschodniej strony

Obrazek

od strony północnocno-wschodniej( od strony kompostownika)

Obrazek

od strony wschodniej

Obrazek

od strony zachodniej

Obrazek

też od zachodniej z moją sunią Bostonką, moją towarzyską na działce :-D

Jeszcze raz proszę o Wasze sugestie, razem może jakoś pójdzie ;) :-D
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Lilu, ale masz przed sobą nowe wyzwanie...Trochę zazdroszczę i trochę nie ;)

Z tego co widzę ze zdjęć to jest raczej płaska. Nie wiem co z tych rzeczy narysowanych na planie chcesz zostawić? Czy dalej chcesz mieć warzywnik czy tylko ogród kwiatowy?
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Małgosiu kawałek warzywnika musi być, bez swoich warzywek w lecie to klapa. Ale może być mniejszy ja tylko tak symbolicznie podzieliłam na pół. Chcę zostawić jednego iglaczka tego większego, szkoda mi go wywalać, a tego małego mogę gdzieś przesadzić, albo posadzę pod blokiem. Są tam też dwie czereśnie, które na razie bym zostawiła, czereśnie uwielbiam. Ponadto zostawiłabym jakieś,( bo nie wiem co to jest, chyba jakaś śliwka, nie owocowała )drzewko przy kompostowniku, aby dawało cień na kompostownik. zostaje też winogrono z wierzbą jest tam miejsce do posiedzenia. Reszta aut, a na pewno orzechy są aż 2.
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Jeśli chodzi o warzywnik to ja bym go oddzieliła dookoła albo dość szeroką ścieżką z drobnego żwiru (pewna ochrona przed ślimakami) albo niewysokim, ładnie przyciętym płotkiem np. z bukszpanu. Albo zastosowałabym jedno i drugie.

Nad resztą myślę. Z resztą nie tylko nad tym...
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7924
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

Witaj Lilu :-D . Doradzać nie będę , bo o tej porze już główka mi nie pracuje , mogę jednak Ci życzyć siły do pracy i świetnych pomysłów do realizacji
Awatar użytkownika
Małgorzata124
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1698
Rejestracja: 2008-08-03, 19:47

Post autor: Małgorzata124 »

Lilu postaram się zrobić schemat swojej działki w niedługim czasie może coś będzie do podpatrzenia , mówiąc szczerze to powstawała z ornego pola najpierw był skalniak na środku i drzewa owocowe mini sadek ,a później nasadzanie krzewów i robienie co jakiś czas rabat i innych budowli.
Lilu ile Masz tam arów bo trzeba by się przymierzyć do nasadzeń , jeszcze dokładnie w wolnym czasie przestudiuję Twój kawałek nowego raju, postaram się coś pomóc :)
pozdrawiam Małgorzata
Awatar użytkownika
Małgorzata124
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1698
Rejestracja: 2008-08-03, 19:47

Post autor: Małgorzata124 »

Lilu Rozrysuj jeszcze raz plan działeczki, tylko z drzewami które pozostały i ich nazwami oraz altanką oraz piaskownicą muszę zobaczyć jak jest położona względem altanki lub działeczki do tego drzewa które są za granicą działki które są u sąsiada a zasłaniają światło lub w jakiś sposób przeszkadzają są po prostu za granicami działki za płotem , postaram się wtedy zrobić inny plan do możliwych zmian, jednego orzecha proponuję wyciąć zostawić tylko jednego iglaczka przyciąć go w połowie i poprzycinać znacznie wszystkie gałązki,żeby nie rósł w górę bo zasłoni sporo działki a przy okazji ładnie się uformuje, w miejscu piaskownicy może być grill :)
pozdrawiam Małgorzata
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1059
Rejestracja: 2011-01-22, 21:58

Post autor: edyta_mi »

Lilu, coś mi się nie zgadzają kierunki, kiedy porównuję zdjęcia ze schematem. Jakoś mi wychodzi, że wschód jest tam, gdzie powinien być zachód :zdziwko: .
Pozdrawiam Edyta
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ja mam jedną propozycję Lilu odnośnie kształtu podziału działki na funkcję warzywnika i rekreacyjną czy ozdobną.

Chodzi mi o to, żeby złamać taki sztywny założony podział działki na pół i znaleźć jakąś inną linię - przykłady naniosłam na Twoim zdjęciu planu

https://picasaweb.google.com/MilenaDani ... directlink

nieudolnie, aczkolwiek chodzi o przesłanie.

Pomyślałam, że później możesz w jakiś sposób wydzielić optycznie jakimś parawanikiem roślinnym te dwie funkcje, a wzdłuż takiej linii poprowadzić ścieżkę, która da Ci dostęp do obu części. Będzie się przy tym fajnie wiła niczym rzeczka. Procentowo obszar może być nawet większy od pierwotnego (dla warzywnika) ale będzie się to ładnie komponowało.

Jeśli jeszcze w samym warzywniku ścieżki między grządkami byłyby wytyczone np. jak promienie słoneczne, to Twój warzywnik nabrałby dodatkowo wymiaru dekoracyjnego.

To taki mój pomysł na początek.
:-)
Awatar użytkownika
Roma
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 427
Rejestracja: 2011-09-17, 01:21

Post autor: Roma »

Ja natomiast będę podglądać i może coś u mnie znajdzie zastosowanie.Życzę dużo radości w tworzeniu Nowego :-D
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Lilu, to masz nowe miejsce do działania :mrgreen:
fascher
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2011-09-30, 11:09

Post autor: fascher »

Ja bym proponował na sam koniec posadzić trawkę żeby było dużo zieleni.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

fascher pisze:Ja bym proponował na sam koniec posadzić trawkę żeby było dużo zieleni.
Niezwykle cenna uwaga, na pewno Lili się przyda, co najwyżej może mieć problem z ustaleniem, czy chodziło Ci o trawy ozdobne (skoro proponujesz posadzić), czy może jednak o trawnik, ale wtedy chyba lepiej żeby posiała, z flancowaniem może jej się zejść do późnej starości. :rotfl: :rotfl:

A tak poważnie kolego zwróć uwagę na to co piszesz i postaraj się dostosować do zasad polskiej pisowni.
Awatar użytkownika
waldek727
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 397
Rejestracja: 2011-07-23, 01:16

Post autor: waldek727 »

Lilu.
Masz piękny kawałek ziemi do zagospodarowania.Dobrze,że zaczęłaś od naniesienia wszystkiego co sobie na niej wymyśliłaś na papier.Zawsze coś można dodać lub zmienić.Ja też proponowałbym odejść od jej schematycznego podziału.Linia prosta i figury geometryczne szybko Ci się znudzą.Ja ogród porównuję trochę do wystawy w galerii sztuki.Czy dobrze by Ci się oglądało eksponaty lub obrazy wystawione w jednym bardzo długim korytarzu,zawieszone na jednej ścianie i na tej samej wysokości?Chyba nie.Dlatego zastanów się,czy nie warto zacząć planować wszystkiego np od żółtej linii jaką wyznaczyła na planie Twojej działki Daniela.
Pozdrawiam Waldek.
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

A to ostatnie moje przemyślenia, w środku pomarańczowej linii trawnik a w koło różne rabaty, trawiasta, hostowa, bylinowe, poprzedzielane ścieżkami, odchodzące od trawnika w kształcie pajęczynki.

Obrazek

Małgosiu działka ma 20m x25m, z drzew jakie zostawiam( na planie na zielono) to jakieś przy kompostowniku, dwie czereśnie, iglak ( oczywiście do strzyżenia), mały do przesadzenia, jeszcze nie wiem co z nim zrobię, orzechy na pewno do wyrzucenia. Sąsiada altanka i drzewka ( różowy prostokąt i dwie plamki to drzewka).
Danielu dzięki za inspiracje :-D , Małgosia( Merghen) i jeszcze ktoś podpowiedział mi też aby oddzielić część ozdobną od części użytkowej małym żywopłotem np. z bukszpanu lub tawuł i to mi się nawet spodobało. Ponadto taka nieregularna linia na warzywniku to praktycznie ciężko do ogarnięcia, tak jak na ozdobnym lubię taki " artystyczny bałagan", tak na warzywniku lubię wszystko pod linijkę.
Edytko kierunki się zgadzają.
Małgosiu(Merghen) to mi się podoba.
Elu, Danuś dzięki. :-D
Waldku musiałam to jakoś narysować, bo musiałam od czegoś zacząć bo jakoś nie mogłam to sobie w głowie ogarnąć( jesień, a zima za pasem :zly: ).
Romo a ja będę Twoje poczynania śledzić.

A teraz marsz na działkę. :rotfl:
ODPOWIEDZ