Lilie ogrodowe - uprawa, pielęgnacja, odmiany, choroby

Tu rozmawiamy o kwiatach rabatowych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
chaberek
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 40
Rejestracja: 2008-10-05, 19:59

Post autor: chaberek »

Wygląda na to,że po prostu sprzedawca oszukał twoją mamę.
Cebule lilii kupowane w marketach też często się nie zgadzają z etykietą.
Sama mam trochę takich pomyłek.
Pozdrawiam Ania
Phyneloptis
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2011-07-15, 18:28

Post autor: Phyneloptis »

Też tak na początku myślałam, ale z tego co mi mama mówiła cebulki nie były w jednym kolorze, a w trzech różnych.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

To istnieje tylko taka możliwość, że kolorowe lilie zjadły nornice, a białe się rozmnożyły. Innej możliwości nie ma, to znaczy lilie same nie zmieniają koloru, nie wybarwiają się.
Phyneloptis
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2011-07-15, 18:28

Post autor: Phyneloptis »

Dziekuję za odpowiedź :)
Awatar użytkownika
Megajra
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 90
Rejestracja: 2011-08-30, 07:41

Lilie nie zakwitły :(

Post autor: Megajra »

Proszę Was o pomoc w zdiagnozowaniu mojego problemu z liliamy-pierwszego roku po posadzeniu pięknie zakwitły i były zachwycające. Na drugi rok już nie powtórzyły kwitnienia a ich łodygi były wątłe i lichutkie:
Obrazek

A tu mój drugi problem z lilią...
Obrazek

nie urosła, po prostu. A kwitnąć chce...
O co chodzi?
"Kto sadzi rośliny jesienią, każe im rosnąć, a kto wiosną, ten musi je o to prosić"

Mój ogród-zapraszam
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Widzę, że nawet w pierwszym roku za wysokie nie były. Po pierwsze interesowałoby mnie jakie to lilie, bo widzę, że rosną obok świerków, czyżby więc były to orientalne? Jeśli nie to mogą mieć za kawaśne podłoże. Mogłybyć też kupione zbyt drobne cebulki, które dodatkowo osłabiły niesprzyjające warunki. Ale żeby to ocenić musiałabyś napisać coś więcej na temat tych lilii.
mika22
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2011-09-06, 21:20

Post autor: mika22 »

Proszę o namiar jakiegoś sklepu czeskiego z liliami, lub holenderskiego jak ktoś zna, ale pewnego, i czy wie ktoś gdzie można zdobyć lilie black beauty, byłabym bardzo wdzięczna.

Proszę bardzo nie pisać dużymi literami, gdyż w sieci oznacza to krzyk a my tu krzyku nie lubimy. A przed zadawaniem takich pytań, proszę zapoznaj się z regulaminem naszego forum
Awatar użytkownika
Megajra
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 90
Rejestracja: 2011-08-30, 07:41

Post autor: Megajra »

Gosia2501 pisze:. Po pierwsze interesowałoby mnie jakie to lilie, bo widzę, że rosną obok świerków, (...) Ale żeby to ocenić musiałabyś napisać coś więcej na temat tych lilii.
Uuuu, to się nie da :( Kupiłam cebulki na corocznym kiermaszu, nie pytając o nazwy. Posadziłam je przy świerkach przypadkiem. Ale dzięki za odpowiedź, bo już teraz wiem co robić - wykopię cebulki, przesadzę z dala od iglakow i zobaczymy czy uda się je reanimować.
"Kto sadzi rośliny jesienią, każe im rosnąć, a kto wiosną, ten musi je o to prosić"

Mój ogród-zapraszam
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7924
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

Wykopuję moje lilie i przesadzam na inne stanowisko. Mam Dithane i chciałabym zaprawić cebule. Jak to zrobić? Czy moczyć w roztworze ( ile proszku?płaska łyżeczka na litr wody? Jak długo moczyć? ) . Czy może wystarczy posypać proszek na cebule?
Awatar użytkownika
waldek727
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 397
Rejestracja: 2011-07-23, 01:16

Post autor: waldek727 »

Megajra.
Pod dużymi drzewami to i krzewy mają problem z prawidłowym wzrostem a co dopiero jedna mała cebulka.Gosia słusznie zauważyła,że sadząc cebule lilii musimy znać rodzaj gleby w tym miejscu bo to w dalszej fazie uprawy będzie wykładnią pobierania odpowiednich składników pokarmowych i siły wzrostu.Na wysokość łodygi kwiatu może mieć też wpływ głębokość zakopania cebul.U większości lilii przyjmuje się,że jest to odcinek trzykrotnej jej średnicy.
Awatar użytkownika
Megajra
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 90
Rejestracja: 2011-08-30, 07:41

Niskie lilie

Post autor: Megajra »

Dziękuję za wszystkie podpowiedzi. Faktycznie tak zrobię - wykopię, posadzę w nowe, w mojej ocenie lepsze miejsce i przypilnuję głębokości dołka. Ja za rok odmówią kwitnięcia -zostaną wydalone z mojego ogrodu. Ani czasu ani cierpliwości nie mam, by przy takiej różnorodności roślin na rynku pochylać się nad szwankującą lilią. Inna sprawa, że lilie mogą być Bogu ducha winne - na wiosnę widziałam na nich czerwone i płaskie robaczki...
"Kto sadzi rośliny jesienią, każe im rosnąć, a kto wiosną, ten musi je o to prosić"

Mój ogród-zapraszam
Awatar użytkownika
Lol@
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 986
Rejestracja: 2010-08-16, 21:04

Re: Lilie ...

Post autor: Lol@ »

Ok. Znalazłam najodpowiedniejszy temat...

Ja mam problem z moją jedną Lilią, coś jej dolega, a nie wiem co. Pomożecie?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Uwielbiam Tulipany, a Ty?

Forumka Kasia
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Lilie ...

Post autor: Danka »

Kasiu, moim zdaniem twoją lilię dopadł jakiś wirus. Może to jest kędzierzawość liści.
Awatar użytkownika
Lol@
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 986
Rejestracja: 2010-08-16, 21:04

Re: Lilie ...

Post autor: Lol@ »

Ojej :( Jeśli to wirus to jedyny sposób to wykopanie i spalenie :(... Szkoda, a może ktoś inny ma jakąś inną radę?
Uwielbiam Tulipany, a Ty?

Forumka Kasia
Awatar użytkownika
Madziula Rzeszów
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 207
Rejestracja: 2012-08-23, 21:48

Re: Lilie ...

Post autor: Madziula Rzeszów »

Witam
Chciałabym się dowiedzieć , czy lilie orientalne np.Dizzy wykopuje ktoś na zimę , czy zimuje w gruncie. Są różne opinie i nie wiem sama co robić . Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam
ODPOWIEDZ