Ogród pełen bananowców ;-)

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1876
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Ogród pełen bananowców ;-)

Post autor: rafaloku »

amorphophallus, a czy możliwe jest owocowanie? Jak to wygląda u Ciebie?
Rafał
Awatar użytkownika
Doxepine
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 678
Rejestracja: 2013-07-28, 10:16

Re: Ogród pełen bananowców ;-)

Post autor: Doxepine »

Banan na bananie i bananem pogania :lol: Rozumiem jednak pasję, bo sam chciałbym mieć u siebie w mieszkaniu rośliny przyprawowe wszelkiej maści. Rośliny masz piękne, naprawdę! Widać, że w ich uprawę wkładasz serce, a one odwdzięczają się pięknym wyglądem. Rafaloku, ja też ciekaw jestem, jak to jest z owocowaniem bananowców, bo słyszałem gdzieś, że one to robią tylko raz...
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1876
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Ogród pełen bananowców ;-)

Post autor: rafaloku »

To, że raz a potem umierają to wiem. Pisaliśmy o tym nawet kiedyś w poradniku: Bananowiec - uprawa i pielęgnacja

Zastanawiam się jednak czy często udaje się doprowadzić bananowca do owocowania, ile lat na to trzeba no i właśnie czy są szanse przy sposobie uprawy jaki prowadzi amorphophallus :oczami:
Rafał
Awatar użytkownika
amorphophallus
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 24
Rejestracja: 2013-09-14, 01:06

Re: Ogród pełen bananowców ;-)

Post autor: amorphophallus »

Może inaczej kwitnienie jest możliwe w naszych warunkach lecz nie liczył bym na owoce bo po pierwsze raczej się nie zawiążą w tak 'chłodnych' warunkach i bez odpowiedniego zapylenia (oczywiście może się pofarcić i będziemy mieli parę niedojrzałych kiści). A co do samego kwitnienia w naszych warunkach i przy tym typie uprawy co ja prowadzę jest to wydarzenie dość losowe i raczej nie do przewidzenia lub zaplanowania.
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Ogród pełen bananowców ;-)

Post autor: Bettiw »

Zawsze ku radości gości możesz zakupić sporą kiść bananów i przywiesić, to dopiero będzie zdziwienie a ile zabawy...
Awatar użytkownika
amorphophallus
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 24
Rejestracja: 2013-09-14, 01:06

Re: Ogród pełen bananowców ;-)

Post autor: amorphophallus »

Dziś miałem wolne 2h i wykopałem już mniejsze sztuki (czyli wszystko od siewek do 3m) i wraz z tymi co już miałem w doniczkach przeniosłem do garażu. Plus wykopałem już bulwy Arum cornutum
I zostało mi jeszcze 7 bananowców powyżej 3m, jutro je wykopie a na dniach wniosę.

Arum cornutum
Obrazek

Musa uranoscopus pozostały mi 3pędy i jeden po kwitnieniu który puszcza odrost (dwa brakujące sprzedałem :P ) mają pościnane liście z powodu porażenia przędziorkiem
Obrazek

Ensete ventricosum 'Maurelli'
Obrazek

Obrazek

Ensete glaucum
Obrazek

Obrazek

Musa sikkimensis "Red Tiger"
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Ogród pełen bananowców ;-)

Post autor: tadek »

Nie zazdroszczę Tobie tej roboty... :znudzony:

Lepiej było by jak by wiosna zamiast zimy miała przyjść już za parę dni. :oczami:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
amorphophallus
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 24
Rejestracja: 2013-09-14, 01:06

Re: Ogród pełen bananowców ;-)

Post autor: amorphophallus »

Tadek nie jest tak źle choć wolał bym rzeczywiście jakby po jesieni przychodziła wiosna :lol:

Wczoraj znów poświęciłem 2h na kolejne wykopki. Te rośliny w donicach postoją jeszcze z parę dni na dworze. Zasada wykopków była taka że dwa Maurelli i Musa basjoo z pierwszych zdjęć wstawiałem do donicy i obsypywałem ziemią (były jeszcze na tyle lekkie), niestety dwa duże Maurelli z dalszych zdjęć i duża kępa Musa basjoo były przewracane ziemia docinana na wymiar donicy, donica nasuwana i dopiero stawiane do pionu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podczas prac przy największych bananowcach wpadł szwagier by w razie potrzeby mi dopomóc i jak tylko zobaczył te pościnane liście z Maurelli postanowił że musimy zrobić sobie zdjęcie w stylu 'Króla Juliana' (więc oprócz pracy był też czas na głupoty )
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Ogród pełen bananowców ;-)

Post autor: Danka »

Przyjemne z pożytecznym :mrgreen: Widać, że oboje jesteście zadowoleni :hyhy:
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Ogród pełen bananowców ;-)

Post autor: tadek »

Danusiu, chłopcy przedstawili swoje zadowolenie na początku pracy, (wnioskuję po przedstawionej fotografii) a ciekawe jakie mieli miny po skończeniu przenoszenia wszystkich ciężkich roślin, jak już porządnie się narobili?
Panowie, czy byliście też tak uśmiechnięci? ;) :lol:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
amorphophallus
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 24
Rejestracja: 2013-09-14, 01:06

Re: Ogród pełen bananowców ;-)

Post autor: amorphophallus »

Hehe to już po robocie było bo nie były wnoszone, teraz przy okazji poświęci się z 1,5h i będą wniesione ;-)
Awatar użytkownika
amorphophallus
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 24
Rejestracja: 2013-09-14, 01:06

Re: Ogród pełen bananowców ;-)

Post autor: amorphophallus »

Witam.
Jak co zimę bylem mało aktywny ale tu mi się jeszcze nałożyło robienie badań, pisanie pracy inżynierskiej i jej obrona (sama obrona poszła bardzo gładko). Co do roślin duże jak zawsze poradziły sobie dobrze małe jednak miały problem z 'ciepłą' zimą gdyż w moich ciemnych pomieszczeniach było stosunkowo za ciepło i próbowały rosnąć i część padła ;( ale to się zdarza takie hobby. 3 sztuki Amorphophallus-ów zakwitły z czego jeden ma kwiat tak koło 1,5m. Firma in-vitro z której zamawiałem sadzonki troszkę wynikło niedomówienie ale już jest wszystko w porządku i wiem że za jakieś dwa tygodnie powinny do mnie dojść.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7949
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Ogród pełen bananowców ;-)

Post autor: Elzbieta M »

Szkoda ze nie dales zdjecia tego olbrzymiego kwiatu! To niesamowite!
Gratuluje obrony pracy - pochwal sie , co za specjalnosc? :-P
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6982
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Ogród pełen bananowców ;-)

Post autor: malina »

Jestem pełna podziwu na trud pracy,ale efekty "niebotyczne" .Gratulacje ,pozdrawiam Halina :padam:
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Ogród pełen bananowców ;-)

Post autor: Iga51 »

Gratuluję obrony pracy. Pewnie masz zdjęcie kwiatu. Pokażesz?
ODPOWIEDZ