Proszę o pomoc w odświerzeniu ogrodu i balkonu!

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
ODPOWIEDZ
xadox
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2013-04-30, 14:02

Proszę o pomoc w odświerzeniu ogrodu i balkonu!

Post autor: xadox »

Witam,

Chciałem Was prosić o pomoc i podpowiedzenie pomysłów w jaki sposób mogę odświeżyć wygląd ogrodu, który od lat się nie zmienia.

Chciałbym się pozbyć krawężników, wymienić wylane z betonu ścieżki na jakieś kostki lub kamień. Trasę ścieżek też bym chciał zmienić żeby wszystko nie było tak prostopadłe do siebie. Ściana garażu też wygląda nieciekawie, a ten kawałek ziemi wzdłuż garażu też jest niewykorzystany.

Wrzucam też zdjęcie balkonu (bardzo mały 1,80m x 1,60m) – może też macie jakiś pomysł?

Z góry dzięki za pomoc :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Proszę o pomoc w odświerzeniu ogrodu i balkonu!

Post autor: tadek »

Witaj
Ale masz sporo miejsca do zagospodarowania na działeczce. :hyhy:
Najlepiej abyś rozplanował nowe nasady z głową, rysując plan nasadzeń na kartce, z uwzględnieniem przyszłościowym, czyli już teraz uwzględniając maksymalną wielkość sadzonych roślin, jaka uzyskają za parę lat.

Polecam: darmowe programy do projektowania ogrodów

A co do ściany garażu, co prawda według mapki wystawiona jest na północny wschód, ale możne coś słońca tam dojdzie, bo mógł byś posadzić tam winogrono rozpięte na kratce przykręconej do ściany garażu, a przed winogronem malinki. Całość mógł byś zamknąć wąskim pasem posadzonych kwiatów, które rosły by przed malinami wzdłuż ścieżki.
Zresztą i Ścieszkę mógł byś poprowadzić wężykiem, robiąc zakola. Ogród w ten sposób wydawał by się już większy.

Patrzę też na sąsiadowy nieotynkowany mur. Widzę że nie jest on wysoki.
Po tym murze możesz poprowadzić jakiś winobluszcz, co ożywi całoroczną zielenią ogród, no i możne w przyszłości będą mieszkały w nim ptaszki.

Warto poczytać w poradniku:
1. Gotowy projekt ogrodu przydomowego
2. Jak samemu zaprojektować ogród
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Proszę o pomoc w odświerzeniu ogrodu i balkonu!

Post autor: Merghen »

Myślę, że na ścianie garażu a raczej na jakiejś pergoli można posadzić np. clematisy, które zasłonią ścianę albo jeszcze lepiej hortensję pnącą bo ona lubi półcień a poniżej hosty i żurawki. A ścieżki można by rzeczywiście poprowadzić lekkimi zakolami i albo wykorzystać kostkę albo kamień.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7921
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Proszę o pomoc w odświerzeniu ogrodu i balkonu!

Post autor: Elzbieta M »

Winogrona potrzebują dużo słońca , natomiast wśród powojników ( clematisy)można znaleźć takie odmiany , które dobrze rosną w cieniu( np dr Ruppel) . Nie wiem , jakie kolory preferujesz , ten jest akurat w różu z ciemniejszym paskiem przez środek płatków , ale można znaleźć i w innych barwach.Kilka powojników przed ścianą garażu rozświetli północną ścianę i stworzy miłe miejsce do wypoczynku w upalne dni. Popieram również Małgosię w kwestii żurawek. Trzeba wybrać kilka odmian o różnych barwach liści. Ich kolory zdobią ogród od wczesnej wiosny do późnej jesieni , a większości i śnieg niestraszny.
Ivrinn
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 13
Rejestracja: 2011-03-18, 09:23

Re: Proszę o pomoc w odświerzeniu ogrodu i balkonu!

Post autor: Ivrinn »

Witam!
Balkon - zależy jaką funkcję pełni. Czy jest ktoś kto lubi wyjść na balkon i tam posiedzieć korzystając z ładnej pogody i dobrego widoku? Jeśli tak, można zaczepić na poręcze donice z kwiatami i wystawić krzesło. Jeśli zadaniem balkonu jest atrakcyjny wygląd - można postawić tam donice (jedną lub dwie) z większymi roślinami.

Ogród - wymiana nawierzchni umożliwia wprowadzenie dużych zmian w ogrodzie. Dopasowanie kształtu ścieżek i przestrzeni rekreacyjnej. Żeby to dokładnie zobrazować trzeba by to rozrysować - co polecam, jeśli chce Pan sam wykonać projekt i wykonanie. Warto sobie zaznaczyć funkcje jakie może pełnić ogród i w którym miejscu je umieścić. Na przykład gdzie będzie część ogrodu przeznaczona do wypoczynku i co tam będzie. Gdzie będzie część gospodarcza. Jakie rośliny można dosadzić - uwzględniając ich wysokość po kilku latach. Najpierw trzeba się zastanowić co ma być w tym ogrodzie i jakie ma pełnić funkcje.
Pozdrawiam!
xadox
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2013-04-30, 14:02

Re: Proszę o pomoc w odświerzeniu ogrodu i balkonu!

Post autor: xadox »

Witam ponownie,

Zrobiłem następujący projekt, a na drugim zdjęciu zaznaczyłem miejsca zupełnie nowe lub zmienione - reszta już istnieje:

Obrazek

Obrazek


Chodnik z betonowej wylewki chcę skuć, w jej miejsce położyć kostkę granitową lub brukową imitującą granit.

Chcę usunąć wszystkie krawężniki, a w ich miejsce dać ekobord lub obrzeża ogrodowe typu ekobord, ale z innej (tańszej firmy). Chcę się pozbyć również tych drewnianych płotków i w ich miejsce też dać ekobordy.

Pod ścianą garażową chcę zrobić miejsce na ławkę wyłożone tą samą kostką, a dojście do tego miejsca ma być wysypane ostrym/kanciastym żwirem, a żeby nie chodzić po żwirze co kilkanaście centymetrów ma być położony prostokątny kamień imitujący drewno.

Z uwagi na to, że mam małe dziecko zastanawiam się nad usunięciem oczka wodnego i stworzeniem ewentualnie jakiejś kaskady.

Muszę znaleźć również miejsce na hamak.

Zastanawiam się czy dam radę sam położyć tą kostkę - pod względem majsterkowania daję sobie radę, ale kostki nigdy nie układałem, a chcę aby chodnik i trawnik był na tym samym poziomie, a w tej chwili wylewka jest poniżej poziomu trawnika.

Jeśli miałaby to zrobić jakaś firma to jakie są ceny za położenie 1 m2 kostki (ewentualnie znacie jakąś dobrą i niedrogą firmę z Górnego Śląska?)?

Z drugiej strony gdybym miał to robić sam to co oprócz kostki jest potrzebne i jakie są kolejne etapy działania?

Jak oceniacie całość?
Ivrinn
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 13
Rejestracja: 2011-03-18, 09:23

Re: Proszę o pomoc w odświerzeniu ogrodu i balkonu!

Post autor: Ivrinn »

Ścieżka koniec końców prowadzi do ... ? ogrodzenia?
Może warto przesunąć oczko wodne tak by wieńczyło ścieżkę?
xadox
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2013-04-30, 14:02

Re: Proszę o pomoc w odświerzeniu ogrodu i balkonu!

Post autor: xadox »

No własnie ta ścieżka jest pozbawiona sensu i jakoś nie widzę rozwiązanie.
Sianie trawy bezsensu bo tam wiecznie cień jest.

Druga opcja z przesunięciem oczka wodnego
Obrazek
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Proszę o pomoc w odświerzeniu ogrodu i balkonu!

Post autor: Danka »

xadox pisze: Z uwagi na to, że mam małe dziecko zastanawiam się nad usunięciem oczka wodnego i stworzeniem ewentualnie jakiejś kaskady.
Muszę znaleźć również miejsce na hamak.
Kaskada musi mieć jakieś zakończenie. Chyba, że zrobisz ją tylko w obiegu zamkniętym ale na dole kaskady i tak będzie zbierała się woda.
Hamak możesz postawić w pobliżu drzewa na trawie. Jest tam chyba wystarczająco dużo miejsca.
xadox pisze:No własnie ta ścieżka jest pozbawiona sensu i jakoś nie widzę rozwiązanie.
Sianie trawy bezsensu bo tam wiecznie cień jest.
W tym miejscu możesz zrobić leśny zakątek. Tam też w większości panuje cień i rosną rośliny, które to lubią. Przeważnie w takich miejscach jest wilgotno. W takich warunkach rosną paprocie, hosty, runianka, bluszcz pospolity, barwinek i wiele innych roślin.
Ivrinn
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 13
Rejestracja: 2011-03-18, 09:23

Re: Proszę o pomoc w odświerzeniu ogrodu i balkonu!

Post autor: Ivrinn »

Ja bym wycięła wszystkie iglaki przy "zakończeniu" ścieżki w ogrodzie i posadziła na ich miejscu jedno liściaste drzewko (np. jabłoń) Ten taras po lewej podciągnęłabym do końca (likwidacja oczka) - miejsce do grilla. Przed tarasem postawiła bym ściankę - trejaż, który oddzielał by miejsce na grilla w ogrodzie od trawnika. Pnącze na trejażu. Teren przed tym miejscem do odpoczynku - trawnik - można postawić tam hamak. Przy ogrodzeniu działki można posadzić jakieś krzewy / kwiaty. W cieniu zamiast trawy można posadzić okrywowe rośliny np. barwinek pospolity. Oczko bym zrobiła po prawej - tam gdzie miał być grill. W tym układzie ścieżka będzie prowadzić na prawo do oczka, na lewo do grilla.
xadox
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2013-04-30, 14:02

Re: Proszę o pomoc w odświerzeniu ogrodu i balkonu!

Post autor: xadox »

Dodatkowe info: wymierzyłem, że na cały projekt potrzebowałbym ok. 30m2 kostki.
Jakie to mogą być koszta (kostka granit lub imitacja granitu, kruszywo/podsypka, ewentualnie robocizna)?
xadox
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2013-04-30, 14:02

Re: Proszę o pomoc w odświerzeniu ogrodu i balkonu!

Post autor: xadox »

Witam ponownie,

Kostka położona i przyszła pora na garaż i wszystko co dookoła.

Teraz jest tak:
Obrazek

Chciałbym żeby było jakoś tak:
Obrazek

Potrzebuję jakieś drzewo z gęstą koroną na wysokości ok 2,5 metra, z w miarę gołym pniem i żeby z czasem korzenie nie rozwaliły mi kostki i grządek no i oczywiście za rozsądną cenę. Co możecie polecić?

Najprawdopodobniej ten mały modrzew będzie zlikwidowany z uwagi na igły, które są moją zmorą (mam już na ogrodzie modrzew wysoki na ok. 13 metrów - masakra.

Jak już usunę ten modrzew to w te miejsce miałoby przyjść takie samo drzewko jak te, o którym piszę powyżej.

Podobają mi się też drzewa spotykane na afrykańskich stepach (bujna, płaska korona jak np. Obrazek
ale nie wiem czy u nas coś podobnego występuje i czy by przeżyło zimę.

Podobają mi się również tego typu drzewa:
Obrazek

Obrazek

Możecie mi coś podpowiedzieć?

Z góry dzięki
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Proszę o pomoc w odświerzeniu ogrodu i balkonu!

Post autor: Petrus »

Oo widze, że wykorzystałeś zdjęcia z Ogrodów Kapias :-)
Zagajnik z brzóz 'Doorenbos' jest mega urzekający, wiele razy w nim odpoczywałem w upalne dni :-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ