projekt ogrodu

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
Kwiatuszek_Różowy
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2014-07-21, 20:38

projekt ogrodu

Post autor: Kwiatuszek_Różowy »

Zwracam się z prośbą o pomoc w projekcie ogrodu. Glebe mam kwaśną, miejsce jest słoneczne. Chciałabym połączyć ze sobą azalie wielokwiatowe z rozchodnikami okazałymi,liliowcami oraz goździkami kamiennymi. Czy to dobry pomysł? Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7949
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: projekt ogrodu

Post autor: Elzbieta M »

Witaj :-D . Niestety nie jest to najlepszy pomysł. Na glebę kwaśną azalie i rododendrony - jak najbardziej, ale goździki nie będą tam dobrze rosły , bo preferują glebę wapienną. Liliowce w zasadzie dobrze rosną na każdej glebie , ale jakoś nie grają mi z azaliami. Proponowałabym np wrzosy , które kwitną od późnego lata. Zeby doradzić więcej - mam pytanie- czy to miejsce słoneczne , czy raczej zacienione? Dużo też zależy od wilgotności gleby.
Kwiatuszek_Różowy
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2014-07-21, 20:38

Re: projekt ogrodu

Post autor: Kwiatuszek_Różowy »

Witam,
dziękuje z góry za pomoc. Miejsce jest słoneczne, a z podlewaniem nie ma problemu. Czy mogłaby Pani powiedzieć co można byłoby posadzić?:) Chciałabym zrobić w kolorystyce różowo - żółtej - białej, oczywiście nie musi:).
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6982
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: projekt ogrodu

Post autor: malina »

Kwiatuszku - to połączenie różu i żółcieni do bani ,może być ale różowy w kilku odcieniach plus biały , żółty w kilku odcieniach ,plus biały . Biały dodaje się aby wyostrzyć kolory wśród których rośnie. Żółty ładnie się prezentuje z lila kolorem plus biały. :D
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Kwiatuszek_Różowy
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2014-07-21, 20:38

Re: projekt ogrodu

Post autor: Kwiatuszek_Różowy »

malina pisze:Kwiatuszku - to połączenie różu i żółcieni do bani ,może być ale różowy w kilku odcieniach plus biały , żółty w kilku odcieniach ,plus biały . Biały dodaje się aby wyostrzyć kolory wśród których rośnie. Żółty ładnie się prezentuje z lila kolorem plus biały. :D
jestem początkująca do ogrodu więc dlatego robię takie gafy;/ za bardzo nie wiem co z czym łączyć
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: projekt ogrodu

Post autor: Danka »

Na kwaśną ziemię i do towarzystwa azaliom pasują także wrzośce. Kwitną wiosną i mają podobne kwiatki jak wrzosy. Pasuje także golteria. Możesz posadzić także kiścienia Waltera. Ma ładne kolorowe liście.
Golteria
Obrazek
a to jest moje wrzościowisko w luty tego roku
Obrazek
kiścień, luty tego roku
Obrazek
Rozchodniki odpadają, bo lubią suche miejsca. Azalie wymagają nieco więcej wilgoci. Goździki także nie bardzo się nadają do towarzystwa azaliom. W jakim regionie Polski masz ogród? Bo to ważne, szczególnie zimą ;-)
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6982
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: projekt ogrodu

Post autor: malina »

Kwiatuszku taki mały przykład kolorystyczny ,może przyjdzie wena.
Załączniki
ciemne fiolety,jasne,żółty i biały
ciemne fiolety,jasne,żółty i biały
jasne fioleciki,biały
jasne fioleciki,biały
żółty,pomarańcz ,dodać biały
żółty,pomarańcz ,dodać biały
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Kwiatuszek_Różowy
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2014-07-21, 20:38

Re: projekt ogrodu

Post autor: Kwiatuszek_Różowy »

Dziękuje Wam bardzo z całego serca:) teraz muszę pomyslec jak to wszystko ułożyć:) dam znać co wymyśliłam
Kwiatuszek_Różowy
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2014-07-21, 20:38

Re: projekt ogrodu

Post autor: Kwiatuszek_Różowy »

nie wiem czy teraz będzie lepiej ale proszę o opinie. :)
Załączniki
ogrod.png
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6982
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: projekt ogrodu

Post autor: malina »

Kwiatuszku kolorystycznie super po lewej stronie do pomarańczy dodała bym żółcieni i kremowego lub białego bo za bardzo pomarańczowo.Jutro wstawię Ci zdjęcie mix kolorów jednego gatunku.Co do gatunków kwiatów i krzaków nie wypowiadam się bo gusta są różne.
Może zdecydowała byś się podać imię swoje . :orany:
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Kwiatuszek_Różowy
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2014-07-21, 20:38

Re: projekt ogrodu

Post autor: Kwiatuszek_Różowy »

malina pisze:Kwiatuszku kolorystycznie super po lewej stronie do pomarańczy dodała bym żółcieni i kremowego lub białego bo za bardzo pomarańczowo.Jutro wstawię Ci zdjęcie mix kolorów jednego gatunku.Co do gatunków kwiatów i krzaków nie wypowiadam się bo gusta są różne.
Może zdecydowała byś się podać imię swoje . :orany:
mam na imię Justyna:) dziękuje za opinie
Awatar użytkownika
Doxepine
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 678
Rejestracja: 2013-07-28, 10:16

Re: projekt ogrodu

Post autor: Doxepine »

Justynko, jeśli chodzi o miętę to lepiej posadź ja w solidnym pojemniku i zadołuj w gruncie - to szalona roślina, która rozrasta się w zastraszającym tempie i szybko zdominuje sporą część rabatki. Jeśli chodzi o bazylię, polecam odmianę tajską, której podsadki przebarwiają się w czasie kwitnienia na piękny fiolet lub czerwień. Będziesz więc mieć 2 w 1: przyprawę i cudowną ozdobę. Jeśli masz kwaśną, ale w miarę suchą glebę (a przynajmniej jakiś zakątek, który spełnia te dwa "warunki"), posadź macierzankę piaskową. W przeciwieństwie do innych macierzanek preferuje gleby lekko kwaśne, ładnie się rozrasta (ale nie jest inwazyjna), ale do obfitego kwitnienia wymaga gleb słabszych, niezbyt bogatych w azot. Melisa lekarska jest również inwazyjna, choć nie w takim stopniu jak mięta, ale i tak mocno się rozrasta. Możesz wybrać odmianę 'Variegata', o liściach z jasnym obrzeżeniem - rośnie wolniej niż roślina gatunkowa i zdecydowanie łatwiej będzie nad nią zapanować. Nie wydaje mi się jednak, by to zestawienie: melisa, bazylia, komarzyca, mięta zdało egzamin w długim okresie. Wszystkie te rośliny wymagają sporej ilości wody (lubią mieć stale lekko wilgotne podłoże) i w czasie suszy będą o nią konkurować ze sobą
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1876
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: projekt ogrodu

Post autor: rafaloku »

Trochę pomieszałaś na jednej rabacie rośliny wymagające zdecydowanie kwaśnej gleby (azalie, wrzosy) z ziołami, które z tego co pamiętam wolą glebę obojętną do zasadowej. Jak zamierzasz zapewnić tym roślinom odpowiednie warunki glebowe?
Rafał
Kwiatuszek_Różowy
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2014-07-21, 20:38

Re: projekt ogrodu

Post autor: Kwiatuszek_Różowy »

Doxepine pisze:Justynko, jeśli chodzi o miętę to lepiej posadź ja w solidnym pojemniku i zadołuj w gruncie - to szalona roślina, która rozrasta się w zastraszającym tempie i szybko zdominuje sporą część rabatki. Jeśli chodzi o bazylię, polecam odmianę tajską, której podsadki przebarwiają się w czasie kwitnienia na piękny fiolet lub czerwień. Będziesz więc mieć 2 w 1: przyprawę i cudowną ozdobę. Jeśli masz kwaśną, ale w miarę suchą glebę (a przynajmniej jakiś zakątek, który spełnia te dwa "warunki"), posadź macierzankę piaskową. W przeciwieństwie do innych macierzanek preferuje gleby lekko kwaśne, ładnie się rozrasta (ale nie jest inwazyjna), ale do obfitego kwitnienia wymaga gleb słabszych, niezbyt bogatych w azot. Melisa jest również inwazyjna, choć nie w takim stopniu jak mięta, ale i tak mocno się rozrasta. Możesz wybrać odmianę 'Variegata', o liściach z jasnym obrzeżeniem - rośnie wolniej niż roślina gatunkowa i zdecydowanie łatwiej będzie nad nią zapanować. Nie wydaje mi się jednak, by to zestawienie: melisa, bazylia, komarzyca, mięta zdało egzamin w długim okresie. Wszystkie te rośliny wymagają sporej ilości wody (lubią mieć stale lekko wilgotne podłoże) i w czasie suszy będą o nią konkurować ze sobą
dziękuje bardzo za cenne uwagi, muszę gdzie indziej przesadzić zioła:) a ta macierzanka piaskowa widzę, że prześlicznie kwitnie. Mam ziemie kwaśną i będzie idealna,tylko muszę pomyśleć gdzie ją umiejscowić.
Kwiatuszek_Różowy
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2014-07-21, 20:38

Re: projekt ogrodu

Post autor: Kwiatuszek_Różowy »

rafaloku pisze:Trochę pomieszałaś na jednej rabacie rośliny wymagające zdecydowanie kwaśnej gleby (azalie, wrzosy) z ziołami, które z tego co pamiętam wolą glebę obojętną do zasadowej. Jak zamierzasz zapewnić tym roślinom odpowiednie warunki glebowe?
dziękuje za radę, jednak będe musiała im zmienić miejsce
ODPOWIEDZ