Potrzebuję pomocy ludzi doświadczonych

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw
nemi06
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2013-03-03, 14:36

Potrzebuję pomocy ludzi doświadczonych

Post autor: nemi06 »

Witam,
postanowiłam stworzyć porządny warzywniak. Mam już kawałek ogrodu, który zawsze był zasiewany ale zawsze ktoś inny się tym zajmował a teraz to już do niczego nie jest podobne :) ;) Jeżeli chodzi o lokalizacje to są to okolice Opola ( woj. opolskie)
Moje pytania to :
1 czy mogę sobie posadzić już jakieś warzywa w domu lub w budynku gospodarczym (nieogrzewanym)
2 od jakich warzyw zacząć
3 jak odżywić ten mój kawałek ziemi
Byłabym też bardzo wdzięczna za jakiś link do stronki gdzie znajdę jakiś "terminarz" sadzenia:)

Aha jeszcze mam jeden problem - ten kawałek wydzielony na warzywniak znajduje się w pobliżu kurnika, czy to jest duża przeszkoda, bo jeżeli tak to będę musiała zmienić teren :) :]
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Potrzebuję pomocy ludzi doświadczonych

Post autor: tadek »

.
Witaj na Forum! :mrgreen:

Ale sobie wybrałaś dziwny pseudonim, nemi06... coś on konkretnego znaczy?
Nemi06, przydały by się jakieś fotki twojego warzywniaka...
Czy mogła byś jakieś wrzucić na forum?

Jak najbardziej ze możesz posadzić już teraz warzywka w domu...
Abyś nie miała za dużo do czytania, jako pierwszy (dając szansę innym ;) ), wstawię Tobie dwa linki do art. na stronie Poradnika Ogrodniczego. Mam nadzieję że rozwinie się po nich dyskusja. Zobaczymy...

Wysiew nasion w domu - krążki i doniczki torfowe. Poradnik

Warzywnik i zielnik. Poradnik spis tematów

A ponizej wstawiłem (aby było co podziwiać), zdjęcie mojego zeszłorocznego rabarbaru. :zawstydzony:
Uprawa rabarbaru na działce. Poradnik
Posadzeniem
Posadzeniem
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Potrzebuję pomocy ludzi doświadczonych

Post autor: Bettiw »

Dla mnie rozpoczęcie planu ogrodu warzywnego zależy od tego co lubię jeść i co mi smakuje, bo takie podstawowe warzywa " na zupę" to siejesz w grządki i już ( selery i pory trzeba wcześniej wysiać, sadzonki muszą podrosnąć zanim wysadzimy na zagony - długi okres wegetacji) na opakowaniu jest napisany termin wysiewu w zależności czy wczesne czy późniejsze odmiany. Pomidory już można wysiewać na sadzonki w domu do skrzyneczki , ja uprawiam paprykę bakłażany dynię kabaczki ogórki marchew pietruszkę seler por buraczki, zawsze wysiewam w doniczki parę arbuzów, co roku zbieram kilka sztuk. Wszystkiego po trochu groszek fasolka brokuły sałata rzodkiewka szczypior, czosnek, słonecznik. Koniecznie wsiewam w korzeniowe koperek
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7924
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Potrzebuję pomocy ludzi doświadczonych

Post autor: Elzbieta M »

tadek pisze:.


Jak najbardziej ze możesz posadzić już teraz warzywka w domu...
Tadziu , wiadomości w linkach z pewnością ciekawe , ale nasza nowa koleżanka nie znajdzie tam odpowiedzi na postawione pytania.Albo...ja zbyt szybko skonczyłam szukanie.
Po drugie - żadnych warzyw nie sadź w domu!!!!!! Natomiast możesz WYSIAĆ nasionka warzyw. Jak roślinki podrosną ,to wtedy będziesz je PRZESADZAĆ ( czyli pikować) , a później SADZIĆ do gruntu.
Na co pora? a no na ...pora :lol: Pory , selery, sałatę wysiewamy do pojemniczków w lutym , ale i teraz możesz. Ja trzymałam je na parapecie w pokoju. Koniec marca - kwiecień - możesz wysiać pomidory. W zależności od pogody w marcu - kwietniu siejemy do gruntu rzodkiewkę. W kwietniu można wysiać nasiona ogórków na rozsadę , ale ja wole na początku maja prosto do gruntu - zauważyłam , że lepiej mi rosną. Powodzenia w zasiewach. Jak coś - to pytaj :-D

-- Ostatnio dodano 3 mar 2013, o 20:57 --
Bettiw pisze: Pomidory już można wysiewać na sadzonki w domu do skrzyneczki , ja uprawiam paprykę bakłażany dynię kabaczki ogórki marchew pietruszkę seler por buraczki, zawsze wysiewam w doniczki parę arbuzów, co roku zbieram kilka sztuk. Wszystkiego po trochu groszek fasolka brokuły sałata rzodkiewka szczypior, czosnek, słonecznik. Koniecznie wsiewam w korzeniowe koperek
Ja bym się wstrzymała z wysiewem pomidorów , chyba że szklarniowe. Te do gruntu będą zbyt wyciągnięte. Bettiw ,ale warzywa , o których piszesz , wysiewasz mam nadzieję wprost do gruntu , nie do doniczek - żeby Cię nasza młoda ogrodniczka źle nie zrozumiała!Za wyjątkiem papryki , bo ona obowiązkowo do pojemniczków - rozsadę wysadzamy w maju po przymrozkach
Awatar użytkownika
jolafol
Moderator
Posty: 209
Rejestracja: 2009-07-14, 17:12

Re: Potrzebuję pomocy ludzi doświadczonych

Post autor: jolafol »

Witaj, uzupełnieniem porad Eli może być artykuł z naszego poradnika, znajdziesz go tutaj
Pozdrawiam Jola
nemi06
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2013-03-03, 14:36

Re: Potrzebuję pomocy ludzi doświadczonych

Post autor: nemi06 »

dziękuję za cenne rady :)
dzisiaj zabieram się za porządkowanie tego mojego kawałeczka, bo jest piękna pogoda :)
a mam takie pytanie, czy ktoś z Was kiedyś sadził słoneczniki?
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Potrzebuję pomocy ludzi doświadczonych

Post autor: Bettiw »

Elu no tak, może trochę za szybko napisałam, generalnie chodziło mi o to, że w pierwszym roku zakładania warzywniaka czymś musimy się kierować, aby podjąć decyzję co uprawiamy, a jak zdecydujemy się co chcemy to wtedy zgłębiamy wiadomości odnośnie uprawy, ja lubię różnorodność i po trochu próbuje wszystkiego, sporo zależy od pogody opadów. Sporo działkowców woli w maju kupić gotową rozsadę, z czasem nabierają doświadczenia i chęci spróbowania swoich możliwości. Ja tylko piszę z mojego punktu widzenia i z moich doświadczeń.
nemi słonecznik wystarczy wysiać w kwietniu i rośnie pod niebo zresztą coś poszukałam do poczytania http://poradnikogrodniczy.pl/slonecznik.php ( nie wiem czemu ale link nie jest aktywny).
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Potrzebuję pomocy ludzi doświadczonych

Post autor: tadek »

Ela napisała:
Tadziu , wiadomości w linkach z pewnością ciekawe , ale nasza nowa koleżanka nie znajdzie tam odpowiedzi na postawione pytania.
Elu, chodziło mi głownie o to aby rozwinęła się dyskusja. I udało się. :hyhy:
Tadek napisał:
Abyś nie miała za dużo do czytania, jako pierwszy (dając szansę innym ;) ), wstawię Tobie dwa linki do art. na stronie Poradnika Ogrodniczego. Mam nadzieję że rozwinie się po nich dyskusja. Zobaczymy...
Bettiw napisała:
zawsze wysiewam w doniczki parę arbuzów
Betti, jak duże udało się Tobie wyhodować arbuzy?

Nemi06, ja w wzeszłym roku hodowałem słoneczniki. Są łatwe w uprawie tylko musisz uważać na ślimaki które jak tylko poczują młode roślinki słoneczników, nie odpuszczą im. Zjadają je aż do ziemi. Całą zeszłoroczną przygodę z tymi roślinami opisałem w moim wątku 6 wydarzeń z ogródka Tadeusza

.
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Re: Potrzebuję pomocy ludzi doświadczonych

Post autor: lilia0405 »

Przy sianiu i sadzeniu warzyw możesz zastosować uprawę współrzędną, są warzywa które nie lubią rosnąć kolo siebie i są takie którym towarzystwo bardzo odpowiada np. możesz poczytać tutaj na forum: http://forum.poradnikogrodniczy.pl/spos ... -t371.html lub w poradniku - jakie warzywa sadzić obok siebie, a także dobre sąsiedztwo roślin i warzyw
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Potrzebuję pomocy ludzi doświadczonych

Post autor: Bettiw »

Tadziu arbuzy w zależności od temperatury i słońca w okresie letnim, ale osiągają wagę ok 1,50 - 2 kg, czasem są jakieś niedojrzałe, ale wcześniej staram się usuwać zawiązki co do których mam wątpliwości że dojrzeją. Tylko rekreacyjna jest ta uprawa bo ok 3-4 sadzonki wsadzam, już mam na parapecie arbuzy wysiane i mają po 10 cm, zobaczymy jak będzie w tym roku
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Potrzebuję pomocy ludzi doświadczonych

Post autor: tadek »

A jak poradzisz sobie z tak zwanym wyciąganiem się sadzonek do światła? Będziesz je doświetlać?
Mamy marzec, a do maja jest jeszcze daleko. :|

Nie zwróciłem uwagi czy w postach wspomniałaś coś o tunelu foliowym, możne z wiosną warto było by postawić dla arbuzów chociażby jakiś mały inspekt?

Szklarnie, tunele i inspekty. Poradnik
Rozmnażanie roślin. Poradnik

:zawstydzony:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Potrzebuję pomocy ludzi doświadczonych

Post autor: Bettiw »

Z wyciąganiem sadzonek słabo sobie radzę, skrzyneczki ustawiam na południowym parapecie, do pomidorów jak wyciągną się to dosypuję w skrzynkę ziemi. Pod koniec kwietnia zaczynam w dzień wystawiać na balkon, a jak zapowiadają cieplejsze noce to zostawiam na noc przykryte folią przeźroczystą, dlatego zrezygnowałam z kubeczków czy doniczek, łatwiej przenieść całą skrzyneczkę i woda (wilgoć) lepiej przenika. Chociaż sadzonki arbuzów robię w kubeczkach po śmietanie 500 ml, słabo znozą przesadzanie i nie chcę uszkodzic korzeni.
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Potrzebuję pomocy ludzi doświadczonych

Post autor: tadek »

Chmmy... myślałem że masz jakiś sposób.
Ja nie mam południowego okna, ale z tego co napisałaś wnioskuję że w tym okresie jest jeszcze za mało słońca. Czytałem na forum że wyciągnięte roślinki można wsadzić głębiej w ziemię, ale tego nie praktykowałem. :/

Na forum w poradniku na temat pikowania napisali:
Cytat z artykułu Kwiaty jednoroczne z rozsady więcej
Siewki obficie podlewamy i po upływie kilku godzin delikatnie wyjmujemy, podważając patyczkiem. Rośliny przenosimy do wielodoniczek wypełnionych podłożem bardziej zasobnym, niż to w którym rośliny rosły dotychczas. Przy tym zabiegu warto skrócić nieco korzenie siewek, dzięki czemu pobudzimy je do rozrostu i zapewnimy lepsze ukorzenienie się rośliny
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Potrzebuję pomocy ludzi doświadczonych

Post autor: Bettiw »

Oj Tadziu podpuszczasz mnie, chyba wszystkie sposoby są już nam znane, trochę roślinki wyciągają się, nie doświetlam siewek (koszty), jak pojawiają się w sprzedaży sadzonki wychodowane przez profesjonalistów w szklarni to wiadać różnicę są bardziej krępe, nie ma co ukrywać że w szklarni roślinki mają komfortowe warunki, pomidory nie są bardzo wymagające zawsze wkopuję głębiej bo one wypuszczają korzenie z pnia jak tylko poczują wilgoć, nawet jak upadnie jakiś krzak to widać jak z gałęzi które dotykają ziemi rosną korzenie.
Z trzech pojemników siewek arbuzów został jeden, pozostałe padły wnioskuję że zgorzel, namoczyłam następne nasiona, ale obawiam się, że za późno będzie na zebranie owoców, zobaczymy jakie będzie lato.
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Potrzebuję pomocy ludzi doświadczonych

Post autor: Bettiw »

Poszukałam i znalazłam zdjęcia arbuzów i chociaż były trochę wyciągnięte to po przesadzeniu szybko sobie poradziły, dobrze trzeba je dokarmiać
Załączniki
na tym zdjęciu to jeszcze młoda roślina
na tym zdjęciu to jeszcze młoda roślina
ODPOWIEDZ