jaka to tuja

Tutaj umieszczamy prośby o identyfikację roślin.
ODPOWIEDZ
agak
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2015-11-13, 14:37

jaka to tuja

Post autor: agak »

tuja wygląda bardzo podobnie jak aurea nana, ale jest intensywnie zielona.
W załączeniu zdjęcie iglaka. Pomóżcie rozpoznać. Dziękuję
Załączniki
tuja.jpg
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: jaka to tuja

Post autor: tadek »

.
Trudno będzie rozpoznać po tym zdjęciu jaka to jest tuja... :/ po za tym tuja ta wygląda na obcinaną, co też może przekłamywać obraz.

W artykule - Tuje na żywopłot - odmiany, rodzaje :arrow: znajdziesz opisy kilku tui. Przeczytaj je, może znajdziesz w nich pokazany przez Ciebie na zdjęciu okaz. :zawstydzony:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: jaka to tuja

Post autor: Danka »

Może to Danica
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7922
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: jaka to tuja

Post autor: Elzbieta M »

Tadziu , niekoniecznie podcinana. Zywotnik zachodni Danica czyli tuja Danica ma pokrój kulisty bez kształtowania. Może wypowie się właścicielka?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: jaka to tuja

Post autor: Petrus »

Witajcie. To nie jest odmiana kulista. Po pokroju widać że już ma a w przyszłości będzie pokrój jajowaty.
Faktycznie może to być odmiana 'Aurea Nana' tylko rośnie może w półcieniu i nie jest zbyt wybarwiona?
Podobny pokrój ma również odmiana 'Hoveyi', 'Woodwardii' albo 'Kórnik' ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: jaka to tuja

Post autor: tadek »

.
Ale fantastycznie rzucacie nazwami! :super:
Ja rozpoznał bym w tej chwili Cyprysik Lawsona... :hyhy:

A czy zauważyliście (myślę że tak), ;) że zdjęcie problemowej tui wykonane zostało na cmentarzu? :mrgreen:

Powiększyłem Agatki fotkę, i na tym powiększeniu widać odrosty przyciętej tui. :luka:
Chyba że tak rosną kuliste i jajowate... :wstyd:
1-Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 2015-11-14 183558.bmp.jpg
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: jaka to tuja

Post autor: Petrus »

Tak Tadku wiem że to cmentarz. Dlatego po bokach mogła być lekko 'przycinana', żeby nie wyłaziła zbyt na ścieżkę.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
agak
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2015-11-13, 14:37

Re: jaka to tuja

Post autor: agak »

z tego co wiem iglak nie jest podcinany. To naturalny jajowaty kształt. Właściciel nie wie co to za odmiana. Kupił kilka lat temu, zasadził i rośnie.
Pewne jest, że nie rośnie w cieniu ani w półcieniu. nawet bardziej w pełnym słońcu.
Ja bym chciała sobie to posadzić pod oknem. Oczywiście wyjściem jest aurea nana, ale nie lubię żółtych barw na iglakach.
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: jaka to tuja

Post autor: tadek »

.
Mogła byś pobrać i ukorzenić sadzonki z tej tui. Co ty na to? :zawstydzony:
Jeżeli zabieg uda się ( w co wierzę), będziesz miała DUŻĄ satysfakcje i najważniejsze - identyczną roślinę jak macierzysta :luka:

Cytuję:
Krok 1 - pobieranie sadzonek z pędów tui

Najlepszym terminem na pobranie sadzonek tui jest koniec lata - okres od sierpnia do września. Wówczas z pędów tui można oderwać niezdrewniałe końcówki młodych pędów. Oczywiście pędy na sadzonki pozyskujemy tylko z roślin zdrowych, najlepiej tych najbardziej dorodnych. Wybrany fragment pędu należy od rośliny matecznej delikatnie oderwać, pociągając go ku dołowi, w taki sposób aby u nasady pozostał kawałek matczynej gałązki, tzw. piętka. Jest to bardzo ważne, ponieważ od piętki zależy czy sadzonka dobrze się ukorzeni. Długość całej sadzonki powinna wynosić od 6 do 10 cm, zaś piętki - 1 cm.

Czytaj dalej - Poradnik ogrodniczy - Jak zrobić sadzonki tui - krok po kroku :arrow:
Do jesieni jest co prawda dość daleko, ale uważam że możesz już teraz zacząć eksperymentować z sadzonkami. Najwyżej one Tobie uschną... ale tym się nie zrażaj i próbuj dalej.

Gwarantuję że na wiosnę będziesz już mieć ukorzenioną roślinkę w ziemi w doniczce, by jesienią wsadzić do gruntu.


Jak zaczniesz eksperymenty, koniecznie opisuj je na forum. Jestem ciekawy...

.
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
agak
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2015-11-13, 14:37

Re: jaka to tuja

Post autor: agak »

Niestety, z sadzonkami już próbowałam i nie udało się. Od razu dodam, że mam doświadczenie w rozmnażaniu roślin
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: jaka to tuja

Post autor: Petrus »

No to jeżeli interesuje Cię jajowaty kształt to wybierz coś z tych odmian co napisałem wyżej ;-)
Aurea Nana w słońcu będzie złocista, ale w cieniu będzie zielona więc masz takowy wybór :lol:
Sadzonkować już się nie opłaca iglaków bo w szkółkach są tak tanie sadzonki od 1- 3 zł za sadzonkę 10 cm.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ