Wisteria

Wszystko o roślinach pnących, zastosowanie, wymagania i problemy w uprawie.
Awatar użytkownika
Belinka
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2021-12-09, 11:28

Wisteria

Post autor: Belinka »

Dzień dobry :-) Chciałabym zasłonić starą szopę na drewno jakimś szybko rosnącym i gęstym pnączem. Marzy mi się wisteria. Czy ktoś z Was ma? Może mi podpowiedzieć, czy to dobry pomysł? Na 15tu metrach boków ile sadzonek zasadzić, żeby było dużo i gęsto na ścianach? Dziękuję :-)
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Wisteria

Post autor: Danka »

Wisteria pięknie kwitnie ale moim zdaniem nie nadaje się na okrycie szopy. Z wiekiem konar glicynii drewnieje czyli tworzy się pień. Najlepszym rozwiązaniem byłoby pnącze z giętkimi łodygami. Proponowałabym bluszcz, bo można go zawsze przycinać. Jest zimozielony i są różne odmiany. Mają listki zielone lub zielono żółte. Jutro zrobię zdjęcia swoich.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Wisteria

Post autor: Danka »

Obiecałam zdjęcia :)
20220403_110711.jpg
Zielony
Zielony
20220403_111115.jpg
20220403_111241.jpg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Wisteria

Post autor: Petrus »

Najlepiej przydałoby się zdjęcie szopy. Wtedy stwierdzimy czy wisteria się nadaje. Tak jak Danusia napisała wisteria ma ciężkie drewniejące pędy- z wiekiem mogą osiągać wagę nawet dorosłych konarów drzewa. Na taką szopę można stosować bluszcz jak pisano już wyżej albo inne ciekawe pnącza np. winobluszcz, powojniki, dławisz, hortensje pnącą, kokornak itd. ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Wisteria

Post autor: Danka »

Petrus pisze: 2022-04-03, 19:06 Najlepiej przydałoby się zdjęcie szopy. Wtedy stwierdzimy czy wisteria się nadaje. Tak jak Danusia napisała wisteria ma ciężkie drewniejące pędy- z wiekiem mogą osiągać wagę nawet dorosłych konarów drzewa. Na taką szopę można stosować bluszcz jak pisano już wyżej albo inne ciekawe pnącza np. winobluszcz, powojniki, dławisz, hortensje pnącą, kokornak itd. ;)
Piotrek dławisz daje odrosty. Ja od kilku lat z nim walczę. Winobluszcz jesienią jest piękny ale też po kilku latach jest uciążliwy. Hortensja może być ale też drewnieje. Kokornaku z praktyki nie znam. Odpowiedni powojnik zda egzamin. Pnączy jest sporo i rzeczywiście zależy od potrzeby można je zastosować :D
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Wisteria

Post autor: Petrus »

Danusiu jak to wiem, dałem tylko opcjonalne przykłady innych pnączy. Jeżeli mamy duże powierzchnie do wykorzystania pnącza wiele lat mogą rosnąć bez uciążliwości. Gorzej jest przy małych kratkach, powierzchniach to wtedy nieodpowiednie pnącze może robić więcej problemów pielęgnacyjnych niż pożytku :-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Wisteria

Post autor: Danka »

Masz rację. Ja mam dużo miejsca ale z czasem niektóre pnącza, którymi zachwycałam się wcześniej przestały mnie zachwycać :lol: Dlatego napisałam o bluszczach jako najmniej inwazyjnych. ;-)
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7891
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Wisteria

Post autor: Elzbieta M »

Danusiu kiedy wiosną wisteria bud
Zi się do życia? Chodzi mi o małą zakupioną sadzonkę, która teraz jest patyczkiem
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Wisteria

Post autor: Danka »

Elzbieta M pisze: 2022-04-07, 22:14 Danusiu kiedy wiosną wisteria bud
Zi się do życia? Chodzi mi o małą zakupioną sadzonkę, która teraz jest patyczkiem
Elu powinna już coś pokazać. Moja w maju miała pąki kwiatowe. Ale rzadko udawało mi się ją uratować podczas "zimnych ogrodników ". :-(
ODPOWIEDZ