Dalie - przechowywanie, wymagania, wykopywanie

Tu rozmawiamy o kwiatach rabatowych.
Gruchu
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2011-05-18, 22:28

Pytanko

Post autor: Gruchu »

Mam dalie kupiłem ją rok temy ale zostawiłem ją w domu podlewałem wodą i z odżywką.
Dwa miesiace temu zaczęła kwitnąć no i rozkwitające malutkie pączki zaczynają usychać.
Nie wiem co robic.
Proszę o szybką odpowiedz. Dziękuję...;))
GruchU.
dawid
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 197
Rejestracja: 2008-01-10, 10:36

Re: Pytanko

Post autor: dawid »

Gruchu pisze:Mam dalie kupiłem ją rok temy ale zostawiłem ją w domu podlewałem wodą i z odżywką.
Dwa miesiace temu zaczęła kwitnąć no i rozkwitające malutkie pączki zaczynają usychać.
Nie wiem co robic.
Proszę o szybką odpowiedz. Dziękuję...;))
Dobrze się składa, a masz też okazję popytać u źródeł. :-D
Awatar użytkownika
saba
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 436
Rejestracja: 2010-09-10, 23:12

Post autor: saba »

W tym roku kupiłam pierwszy raz mieczyki i frezje. Czy to już pora na wykopanie cebul dalii, mieczyków i frezji? Co prawda frezje mi już okwitły ale dalie w najlepsze kwitną, spora część mieczyków również. W ubiegłym roku dalie wykopałam dopiero na początku października, przechowywałam je w widnej piwnicy o temperaturze około 15-18 stopni w tekturowym pudełku przechowały się bardzo ładnie. Proszę o informacje na temat przechowywania mieczyków i frezji.
Mam jeszcze pytanie o cebule przybyszowe mieczyków. Na zdjęciach, które umieściła Anch jest cała masa takich maleńkich je się odrywa i wsadza jako samodzielne, czy tak jak są, czy tylko te największe?
Awatar użytkownika
mamawiesia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 17
Rejestracja: 2008-02-18, 12:28

wykopywanie dalii

Post autor: mamawiesia »

Chciałabym przesadzić rośliny na działce i w związku z tym musiałabym już wykopać dalie. Wiem że powinnam wykopać je po pierwszych przymrozkach, ale czy jak zrobię to teraz to nic im nie będzie i przezimują mi do wiosny?

pozdrawiam mamawiesia
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7924
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

Sądzę, że możesz to zrobić. Masz oczywiście chłodne miejsce , gdzie możesz przetrzymać karpy do wiosny? Ja bym Ci jeszcze poradziła - jeśli masz nasiona - zbierz je , bo dalie ogrodowe bezproblemowo rosną również z siewu - to takie zabezpieczenie , gdyby karpy się nie przechowały ( co u mnie się zdarza , niestety. Dlatego teraz przeszłam na dalie z siewu - w marcu, kwietniu do pojemniczków , a w maju do gruntu)
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Ja zostawiałam część naziemną z karpą do całkowitego zaschnięcia, jeśli jeszcze jest zielona.
Awatar użytkownika
mamawiesia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 17
Rejestracja: 2008-02-18, 12:28

Post autor: mamawiesia »

Dziękuję za rady.
Mam oczywiście miejsce do przechowywania dalii, robię tak co roku. Myślałam tylko że jak wcześniej je wykopię (zazwyczaj robię to dopiero w październiku) to może wcześniej wejdą w czas uśpienie i będzie coś nie tak.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Raczej nic nie powinno się stać :-D Jednego roku też tak zrobiłem i dalie normalnie kwitły na rok następny ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
OLAOSKA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 444
Rejestracja: 2008-05-08, 00:21

Re: Dalie i Begonie

Post autor: OLAOSKA »

Przy zimowaniu dalii w piwnicy czy oprócz trocin ,torfu czy piasku ktoś stosował gazety? , bo o takim sposobie też czytałam ??
Pozdrawiam Olka

Szczęście się mnoży jeśli się nim podzielisz :).
zapraszam do siebie ogrod-osek-t9100.html
ODPOWIEDZ