Trawy ozdobne Petrusa.

Tu rozmawiamy o turzycach, miskantach, kostrzewach i innych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Trawy ozdobne Petrusa.

Post autor: Iga51 »

Witaj Piotrze.
Nie sądziłam, że ostnice tak pięknie wyglądają o tej porze roku. Cudowny widok. :padam:
Czy Ty je sam wysiewałeś? Ile mają lat?
Ja wysiałam ostnice dwa dni temu. Myślisz, że coś z tego będzie? Nie mam żadnego doświadczenia z trawami ozdobnymi. Moje turzyce na parapecie już coraz większe.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7922
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Trawy ozdobne Petrusa.

Post autor: Elzbieta M »

Zjawiskowo wyglądają. Czy są ekspansywne? Ze zdjęć wydaje się , że nie. A jak wysokie? Potrzebują więcej miejsca , niż np kostrzewa sina? bardzo , bardzo mi sie podobają
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Trawy ozdobne Petrusa.

Post autor: Petrus »

Witajcie. Tak sam wysiewałem te ostnice w zeszłym roku. Siałem chyba pod koniec marca. Jesienią są już super duże i przepięknie kwitną. Parę postów wcześniej możecie popatrzeć. Na zdjęciu jest odmiana czyli ostnica cieniutka 'Pony Tails' a te mniejsze to ostnice piórkowate. Wszystkie mają rok.
Igo a jaką ostnicę wysiewałaś?
Elu ostnice nie są ekspansywne. Rosną w kępie. Odmiana u mnie dorastać może do około 60 cm. W większości i tak pędy się pokładają i tworzą takie falujące włosy. Wszystko zależy jak chcesz je posadzić. Czy preferujesz by każdą roślinę było dokładnie widać to co metr wystarczy. Jeżeli chcesz uzyskać jednolitą masę falujących liści można sadzić ją nawet co 30 cm. Wszystko też zależy od podłoża. Im żyźniejsze tym rosną wyższe i się pokładają, im uboższe tym są bardziej wyprostowane i węższe. :-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Trawy ozdobne Petrusa.

Post autor: Iga51 »

Piotrze, wysiałam: OSTNICA MOCNA PONY TAILS (stipa tenuissima). Przepisałam wszystko z paczuszki. Trochę się zmartwiłam informacją w necie, że ona jest dwuletnia. W jednym miejscu znalazłam taką informację. Czy to znaczy, że ona nie jest wieloletnia? Ta Twoja jest tak piękna, że ja też chcę taką. Ziemię mam żyzną, myślę, że będzie dobrze rosła, tylko najpierw musi wzejść.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Trawy ozdobne Petrusa.

Post autor: Petrus »

Aha, ja też siałem tą ostnicę. W jednym roku wysiałem i słabo wzeszła ale był to efekt, tego że posiałem nasiona w gliniastej, kiepskiej glebie (nie wiem dlaczego takiej użyłem :wstyd: ) Od momentu gdy używam luźnego podłoża do wysiewu nasion traw to wszystko pięknie wschodzi. :hyhy: Nic się nie przejmuj. Krążą takie informację w Internecie, że ostnice są jednoroczne w naszym klimacie. Ostnice są wieloletnimi trawami tylko wrażliwymi na silne mrozy i zalegającą wodę w glebie zimą. Gdy się je posadzi w przepuszczalnej i suchej glebie przetrzymują zimę. Oczywiście przy mrozie powyżej -20 mogą przemarznąć jak z resztą wiele traw.
Ja za niedługo będę wysiewał, jeżeli chcesz to w maju mogę ci wysłać sadzonkę :mrgreen:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Trawy ozdobne Petrusa.

Post autor: Iga51 »

Piotrze, bardzo dziękuję. Mam jednak nadzieję, że wzejdą te które wysiałam. Wysiałam je w ziemi do wysiewów. Masz już z nimi pewne doświadczenie. U mnie pojemnik stoi na nie podgrzewanym parapecie (nie mam grzejników pod parapetami). Czy powinnam przestawić go w jakieś cieplejsze miejsce? W domu mam bardzo ciepło, ale wiadomo, że przy oknie jest chłodniej.
Jeżeli moje nie wzejdą, to uśmiechnę się do Ciebie w maju. Szalenie mi się spodobały.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7922
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Trawy ozdobne Petrusa.

Post autor: Elzbieta M »

Piotrze , a czy ja bym się mogła uśmiechnąć do Ciebie o taką sadzoneczkę? Wysiewać nie będę , bo i tak więcej nie potrzebuję - nie pomieszczę. Ale Twoje są piękne - nawet takie związane , przygotowane do zimy ślicznie wyglądają
Awatar użytkownika
halszka31
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 524
Rejestracja: 2010-09-23, 13:44

Re: Trawy ozdobne Petrusa.

Post autor: halszka31 »

Rewelacja. Kolor i forma tak potrzebne w zimowych i przedwiosennych aranżacjach ogrodów. Jest na czym zatrzymać oko
Halszka i jej nowy ogród

Jeśli o czymś marzysz to na pewno tego dokonasz
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Trawy ozdobne Petrusa.

Post autor: Petrus »

Igo, a jak dawno je siałaś? Ja swoje palety trzymałem w ciepłej kuchni, gdzie było bardzo ciepło i wilgotno. O ile kojarzę to po około 7 czy 10 dniach już miałem wschody.
Elu nie ma problemu, jeżeli się uda i wzejdą nasiona (muszę w przyszłym tygodniu kupić nasiona i wysiać) to w maju lub na początku czerwca będę miał trawy 15-20 centymetrowe. Chętnie wyślę.
Zatem w maju jak się przypomnicie to wyśle Wam sadzonki moje drogie :hyhy:
Halszko fakt, wprowadzają dużo dynamizmu na rabatach i koloru :-) nawet tego słomkowego, którego brak.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Trawy ozdobne Petrusa.

Post autor: Iga51 »

Ja moje ostnice siałam , tak jak pisałam wcześniej, 2 albo 3 marca. Skoro turzyca mi tak ładnie wzeszła, to łudzę się, że ostnice także się pokażą. Przestawiłam je przed chwilą w cieplejsze miejsce. Mają dopiero 4 dni, trzeba jeszcze poczekać z 3 do 6 dni, skoro Tobie wzeszły 7 - 10 dni po wysianiu. Jak tylko coś wzejdzie, zaraz się pochwalę. Już nie mogę się doczekać. Tą Twoją ostnicą jestem zauroczona.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Trawy ozdobne Petrusa.

Post autor: Petrus »

To nie dawno posiałaś. Spokojnie wystarczy poczekać. Najpóźniej za 2 tygodnie powinny pokazać się listeczki. :hyhy:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Trawy ozdobne Petrusa.

Post autor: Merghen »

Piotrze, ostnice rewelacyjne :D Muszą świetnie wyglądać jak falują na wietrze. Nasiona kupowałeś czy miałeś od kogoś? Wysiewać nie będę bo słabo mi z tym idzie i miejsca nie mam ale lubię zbierać informacje. Nie wiadomo kiedy się przydadzą... A nuż kiedyś będę miała większy areał i wtedy taka rabata trawiasta powstanie...
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Trawy ozdobne Petrusa.

Post autor: Petrus »

Cześć. Fakt, przepięknie wyglądają falując na wietrze. Nasiona kupuję ;-) W tym roku u mnie powstanie kolejna rabata trawiasta :-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Trawy ozdobne Petrusa.

Post autor: Petrus »

Wczoraj ściąłem już wszystkie suche pędy traw. Tak fajnie słońce świeciło.
Manna mielec i wydmuchrzyca już mają świeże pędy. :-)
Załączniki
Przykładowo obcięty miskant
Przykładowo obcięty miskant
Jedna ze spartyn
Jedna ze spartyn
Jeden ze śmiałków
Jeden ze śmiałków
Tak wyglądają turzyce jeszcze nie wyczesane.
Tak wyglądają turzyce jeszcze nie wyczesane.
Turzyc całkowicie nie ścinamy, tylko wyczesujemy końcówki. Później pokarzę jak wyglądają wyczesane :)
Turzyc całkowicie nie ścinamy, tylko wyczesujemy końcówki. Później pokarzę jak wyglądają wyczesane :)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Trawy ozdobne Petrusa.

Post autor: Danka »

To chyba i ja swoim wysokim zrobię wycinkę, bo małe już skoszone. A skoro ma padać to może szybciej ruszą ;-)
ODPOWIEDZ