Sezon burzowy 2017

Dowolne tematy, "luźne" pogadanki i trochę relaksu.
ODPOWIEDZ
Staszek720
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 11
Rejestracja: 2016-04-02, 13:39

Sezon burzowy 2017

Post autor: Staszek720 »

Zapraszam serdecznie Wszystkich interesujących się meteorologią a w szczególności obserwacją groźnych zjawisk atmosferycznych, do udziału w " akcji" wspólnego liczenia burz w sezonie 2017 :) Każdy Kto jest zainteresowany tym tematem : http://www.pspm.org.pl/forum/showthread.php?tid=454
może zgłosić zaobserwowaną w danym dniu burzę w swojej miejscowości i przesłać następujące dane: Miejscowość- liczba burz za dobę- siła zjawiska- rodzaj ( frontowa, termiczna) - oraz czy wystąpił grad. Te dane dotyczące " naszej burzy" można przesłać:
- na moją PV lub na adres : redakcja@pspm.org.pl :) a burza na pewno zostanie dodana do " rankingu" w temacie LICZENIA BURZ :D

Raz na tydzień pojawiać się będzie świeże podsumowanie, zgłaszane zjawiska będą zbierane i dodawane i każdy będzie mógł sprawdzić jak wysoko w " tabeli" znajduje się pod względem liczby i siły burz nasza miejscowość.
Miejsca w rankingu burz zależeć będą od: liczby zgłoszonych burz, ich siły oraz od gradu. :) Ostateczny wyniki zapowiadają się bardzo ciekawie, tym ciekawsze im więcej będzie zgłoszeń i dadzą odpowiedzi na wiele pytań tj. jakie miejscowości nawiedzane były w ciągu roku przez groźne zjawiska najczęściej, jakie najmniej, gdzie najczęściej wystąpiły gradobicia a gdzie gradu nie widziano itp. itp.

Po zakończeniu całego sezonu, jesienią, zostanie opublikowany wielki artykuł z obszerną analizą roku 2017 w temacie burz w Polsce.
Poznamy miejscowości z największą ilością wyładowań. Obserwator ( informator) z miejscowości która zostanie Liderem burz 2017
będzie mógł osobiście opisać w owym artykule historię pogody , własne obserwacje w swoim regionie. Zachęcam do udziału. :)
Staszek720
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 11
Rejestracja: 2016-04-02, 13:39

Re: Sezon burzowy 2017

Post autor: Staszek720 »

Od 2 dni w Tatrach i na Podhalu występują burze, szczególnie głośno jest po stronie Słowackiej.
Jutro więcej zjawisk burzowych również na terenach Polski nizinnej.

Przypominam o akcji liczenia burz :-)
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7924
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Sezon burzowy 2017

Post autor: Elzbieta M »

Staszku , a czy mozesz takiemu zwykłemu laikowi wyjaśnić , jak odróżnić burzę termiczną od frontowej?
Staszek720
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 11
Rejestracja: 2016-04-02, 13:39

Re: Sezon burzowy 2017

Post autor: Staszek720 »

Elżbieta oczywiście :-)

Ale od razu powiem że ten RODZAJ nie jest obowiązkowy ( tam napisane było że rodzaj burz nie koniecznie)


BURZE FRONTOWE: są najgroźniejsze. Występować mogą o każdej porze w ciągu dnia i nocy.
Frontowe występują najczęściej w strefie przemieszczającego się chłodnego frontu atmosferycznego
gdy ciepłe, gorące powietrze zostaje wypierane przez nową, znacznie chłodniejszą masę powietrza.
Im większa róznica temperatur po obu stronach linii frontu tym większe prawdopodobieństwo silniejszymi zjawiskami burzowymi z gradem, ulewą itp. Tu przez ścieranie dwóch bardzo róznych mas powietrza bardzo szybko mogą rozbudowywać się chmury " pionowe" tzn. silnie wypiętrzone chmury kłębiaste o nazwie: Cumulonimbus ,do wysokości nawet 9, 10 tys. metrów i powstaje porządna burza z piorunami. :-D
Ten rodzaj burz ma groźniejszy wygląd,często są widziane ich ciemne, bardzo ciemne podstawy. Nieraz na czele takiego chmurska tworzy się tzw. wał bardzo nisko postrzępionych chmur tj. linia szkwału i podczas przechodzenia nad nami takie często rozciągnietego południkowo wąskiego wału- zrywa się nagle bardzo silny wiatr.

BURZE TERMICZNE: Powstają w warunkach kiedy jest gorąco i bardzo wilgotno. Powstają w skutek nagrzania się gorących i wilgotnych mas powietrza, tu warunkiem jest wysoka zawartość pary wodnej w dolnej atmosferze
i wysoka temperatura. Burza termiczna różni się od frontowej m.in, tym że nie jest w stanie zmienić sytuacji meteorologicznej. Po przejśćiu termicznej- za chwilę wraca gorąco lub upał i znów nam będzie duszno
a po przejściu frontowej czeka nas zmiana pogody, ochlodzenie, ulga od upału i zmiana kierunku wiatru np. na zachodni czy pnc. zachodni. :-)

Elu, dzięki za udział, ale jak bez " rodzaju" nic się nie stanie , ważne tam są : miejscowość- liczba - siła i to czy spadł grad. A no właśnie, te burze z Podhala chyba nie doszły? ;) w Tatrach tam dziś trzaskało.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7924
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Sezon burzowy 2017

Post autor: Elzbieta M »

Bardzo dziękuję Staszku za drobiazgowe wytłumaczenie , z ciekawościa przeczytałam. I ślę kolejną wiadomość - nad Skawiną przeszła dziś krótka , niegroźna burza termiczna. Słabe podmuchy wiatru i niewiele wyładowań atmosferycznych. W Krakowie było pewnie podobnie , bo burza zaczęła się , gdy opuszczałam Kraków , kierując się w stronę Skawiny ( graniczy z Krakowem).
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6086
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: Sezon burzowy 2017

Post autor: Krysia »

Elu, wszystko się zgadza, tylko te wyładowania atmosferyczne trwają już dobrze ponad godzinę. Ale opady są niewielkie. Czyli burza dziś w Krakowie.
Staszek720
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 11
Rejestracja: 2016-04-02, 13:39

Re: Sezon burzowy 2017

Post autor: Staszek720 »

Z dniem dzisiejszym tj. 15.04.2017 dane do rankingu burzowego zostają ograniczone do trzech
następujacych: data wystąpienia burzy - miejscowość- grad.

Od dziś w informacji o zjawisku burzowym nie trzeba wpisywać siły ani rodzaju burz Wykrzyknik
Mam nadzieję że ułatwi to sprawę i będzie napływać więcej info o burzach, Oczko
Wszystkich zachęcam do nadsyłania na wszelkie możliwe sposoby zaobserwowanych burz
z Waszych miejscowości.

Konieczne dane od dziś to : DATA BURZY - MIEJSCOWOŚĆ- WYSTĄPIENIE GRADU.

Oczywiście jeżeli Ktoś chętny do nadsyłania większej ilości danych i opisu burzy to będzie to mile widziane ale najważniejsze jest to co zaznaczono kolorem niebieskim.
Za kilka dni zostanie zamieszczony ranking za sezon 2017
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7924
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Sezon burzowy 2017

Post autor: Elzbieta M »

Nie wiem , czy nad całym Krakowem , ale w jednej , północnej jego części spadł dzisiaj rano grad (17 kwietnia). To wiadomość od rodzinki , sama tego nie widziałam.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Sezon burzowy 2017

Post autor: Danka »

A ja widziałam :-) Padał z małymi przerwami przez pół dnia. :-> Dobrze, że temperatury były w plusie ;-)
Staszek720
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 11
Rejestracja: 2016-04-02, 13:39

Re: Sezon burzowy 2017

Post autor: Staszek720 »

Danka pisze:A ja widziałam :-) Padał z małymi przerwami przez pół dnia. :-> Dobrze, że temperatury były w plusie ;-)

Jeżeli padało przez pół dnia to raczej krupa lodowa :-) lub nawet krupa śniezna.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Sezon burzowy 2017

Post autor: Danka »

Staszek720 pisze:
Danka pisze:A ja widziałam :-) Padał z małymi przerwami przez pół dnia. :-> Dobrze, że temperatury były w plusie ;-)

Jeżeli padało przez pół dnia to raczej krupa lodowa :-) lub nawet krupa śniezna.
Może i tak nazywa się to zjawisko ale nie były to ciągłe opady. Były przerwy między nimi czasami około godziny, a potem znowu padało. I tak kilka razy.
Sprawdziłam w necie i faktycznie tak nazywają się te opady :hyhy: A to stronka z wyjaśnieniem różnicy ;-)
http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/11 ... e-odroznic
ODPOWIEDZ