Róże na piasku

Tak piękne i lubiane, że warto im poświęcić oddzielne forum.
Awatar użytkownika
ElaGraNo
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 50
Rejestracja: 2011-03-22, 20:12

Róże na piasku

Post autor: ElaGraNo »

Witam Wszystkich Miłośników Królowej Kwiatów. Jestem tu nowa, ale odwiedziłam już wiele Waszych wspaniałych ogrodów i podziwiałam przepiękne kolekcje róż. Uzupełniłam też swoją wiedzę o ich uprawie i poznałam sporo nowych, interesujących odmian. W rewanżu pragnę zaprosić Wszystkich do mojego ogrodu i spaceru wśród kwitnących krzewów róż.

Na zdjęciach ogólny widok na mój mini ogródek różany.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
edulkot
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1837
Rejestracja: 2010-05-11, 17:29

Post autor: edulkot »

Widoki ogólne świetne, będę czekać z niecierpliwością na szczegółowe zdjęcia i przedstawienie Twoich królowych. :D
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

edulkot pisze:Widoki ogólne świetne, będę czekać z niecierpliwością na szczegółowe zdjęcia i przedstawienie Twoich królowych. :D
potwierdzam, ogólny widok bardzo kolorowy :mrgreen:
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7924
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

Pięknie ogólnie już było, a kiedy z bliska? :hyhy:
Awatar użytkownika
ElaGraNo
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 50
Rejestracja: 2011-03-22, 20:12

Post autor: ElaGraNo »

Witam, witam miłych gości i zapraszam do środka- teraz trochę bardziej z bliska.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Kasik5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 630
Rejestracja: 2009-03-27, 15:11

Post autor: Kasik5 »

Cudownie! Takich widoków właśnie mi dzisiaj było potrzeba!
Piękna różanka z niesamowitą mnogością i różnorodnością odmian! Wprost dech mi zaparło!
Elu, ale masz tych róż :zdziwko: Mam nadzieję, że opowiesz nam jakie to odmiany i może pokażesz którąś z bliska :D
Zdradź mi jeszcze proszę, w której części Kujaw mieszkasz, bo jak się okaże że gdzieś blisko mnie, to zaraz wsiadam na rower i przyjeżdżam osobiście pogratulować różanki :hyhy: :D
Pozdrawiam :)
A, i jeszcze jedno: jak Ci przezimowały róże? Stan moich trochę mnie przygnębił...
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1059
Rejestracja: 2011-01-22, 21:58

Post autor: edyta_mi »

Ach, pięknie tu u Ciebie :roll: . Urokliwe róże i cały ogród dojrzały, harmonijnie skomponowany. Miło się spaceruje... :mrgreen:
Pozdrawiam Edyta
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Witaj. Cudowne zdjęcia róż, widzę, że masz dużo odmian tej pięknej rośliny. Na pierwszym zdjęciu chyba dojrzałem pomarańczową róże, czyż tak?
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
ElaGraNo
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 50
Rejestracja: 2011-03-22, 20:12

Post autor: ElaGraNo »

Kasik5, edyta_mi, Petrus- dziękuję za odwiedziny i za pochwały dla moich róż. Oczywiście zaprezentuję także swoje podopieczne z bliska. Niestety wiele z nich jest aktualnie NN, bo po licznych przesadzaniach, gdzieś się pogubiły oznaczenia, a nazwy zostały w kajeciku. Także wiele z moich róz zginęło w poprzednie zimy i teraz nie wszystkie udało mi się jednoznacznie określić. Chętnie zapoznam się z Waszymi opiniami co do poprawności oznaczeń moich róż.

Kasik5- Zapraszam serdecznie. Mieszkam w gminie przylegającej do granic miasta od strony północnej.
Dziś odkryłam swoje róże i wszystkie są zmarznięte do granic kopczyków, ale mają ładne , żywe oczka. Tylko odmiana Reine de Violettes podmarzła bardziej.

edyta_mi- serdecznie dziękuję za miłe słowa o różach i ogrodzie.

Petrus- Tobie również dziękuje za pochwały. Ale masz świetny wzrok. Faktycznie, na jednym ze zdjęć jest pomarańczowa róża- tylko nie mam pewności, czy to Monica, czy Trojka, bo miałam obie- ale tylko jedna przeżyła poprzednie zimy.

No to teraz kilka portretów.

1. Compassion
2. Blue Velvet
3. Abraham Darby
4. Dame de Coeur

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1059
Rejestracja: 2011-01-22, 21:58

Post autor: edyta_mi »

ElaGraNo,
chcę Cię podpytać jak prowadzisz swoją Abraham Darby i w jakim towarzystwie ją posadziłaś?
Moja właśnie czeka na przeprowadzkę i zupełnie nie mam koncepcji, gdzie ją posadowić. Może masz jakąś sugestię?
Pozdrawiam Edyta
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Bardzo ładna różanka. Z pokazanych portretów spodobał mi się kolor 'Compassion'.
A co do oznaczeń, to wystarczy wkleić zdjęcia do identyfikacji i co nieco napisać o róży, np. jak wysoko rośnie, kiedy kwitnie, wielkość kwiatu itp. Wówczas postaramy się pomóc w rozpoznaniu róż. ;) :-D
Awatar użytkownika
ElaGraNo
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 50
Rejestracja: 2011-03-22, 20:12

Post autor: ElaGraNo »

edyta_mi pisze:ElaGraNo,
chcę Cię podpytać jak prowadzisz swoją Abraham Darby i w jakim towarzystwie ją posadziłaś?
Może masz jakąś sugestię?

Edyta u mnie wszystkie róże przemarzają dość mocno, do granic kopczyków, a że ziemia jest bardzo słaba, więc siłą rzeczy nie rosną zbyt wysokie, AD osiąga tak od 60-80cm.
Większość moich róż zgromadzonych jest w mini ogrodzie i same dla siebie są towarzystwem. Nie mam tam innych roślin.

Mocno jednak zastanawiałam się nad Twoim pytaniem i doszłam do wniosku, że jakieś powojniki bylinowe w kolorze niebieskim lub białym mogą być całkiem ciekawym towarzystwem dla tej róży. Sama mam w planie wykorzystanie powojników do towarzystwa niektórych róż. Ostatnio bardzo spodobała mi się Baptisia- może także nada się do zestawienia?

Gosia- dzięki za odwiedziny i pochwały.
Na pewno wstawię swoje NN do identyfikacji, tylko narazie jestem na etapie porządkowania i przygotowywania fotek.

A teraz następne portrety. Nie podaję danych opisowych, bo to są stare róże i doskonale znane, więc chyba nie ma takiej potrzeby?

Wg kolejności zdjęć:

1.Chicago Peace
2.Rose Guajard
3.Monica
4.New Dawn


Obrazek Obrazek Obrazek [URL=www.fotosik.pl]Obrazek[
Awatar użytkownika
Kasik5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 630
Rejestracja: 2009-03-27, 15:11

Post autor: Kasik5 »

Ech, cieszysz moje oczy tymi fotkami :D
Domyslam się, że tak jak ja, mieszkasz w gminie Osielsko (również serdecznie zapraszam do siebie :) ), i rozumiem doskonale problem zimowania róż. Moje i róże podejrzane w ogrodach sąsiadów tak samo - prawie do kopczyków zmarznięte.
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
ElaGraNo
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 50
Rejestracja: 2011-03-22, 20:12

Post autor: ElaGraNo »

Kasik- witaj sąsiadko- zgadłaś. No to na spotkanie chyba się umówimy już na PW- najlepiej w porze kwitnienia naszych ulubienic. Mam nadzieję, że nie będzie zbyt padająco jak w ubiegłą wiosnę. Kwitnienia potem nie były zbyt ciekawe.
Co do zimowania, to na naszych ,czarnoziemach', chyba niestety tak już będzie i ja już się do tego przyzwyczaiłam.
Awatar użytkownika
ElaGraNo
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 50
Rejestracja: 2011-03-22, 20:12

Post autor: ElaGraNo »

A teraz moja najbardziej żywotna róża. Nigdy nie okrywana, zasypywana kilka razy przez ziemię z wykopów, deptana i poniewierana, bez problemów przeżyła ostatnią zimę. Widząc jej ogromna chęć przeżycia przesadziłam ją dziś w lepsze miejsce i postanowiłam bardziej o nią zadbać.
Róża nazywa się ,Bluenette' -syn.,Blue Peter', Azulabria', Ruiblun'.-De Ruter, Holandia, 1982.

Obrazek Obrazek Obrazek

Jest to róża miniaturowa- podawane parametry -wys.35cm, szer. 30cm- u mnie znacznie mniejsza. Kwiaty półpełne, wklęsłe, o średnicy ok.5cm, w kolorze lawendowo purpurowym, przekwitając bledną. Zapach bardzo lekki, delikatny.Liście małe, błyszczące. Kwitnie latem, do jesieni.
ODPOWIEDZ