Projektowanie ogrodu, pomocy!

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7939
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Projektowanie ogrodu, pomocy!

Post autor: Elzbieta M »

Właśnie to cytowane przez Ig ę zdanie dało mi do myślenia - wcześniej sądziłam , że tuje na środku
asia1234
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 40
Rejestracja: 2015-02-28, 14:34

Re: Projektowanie ogrodu, pomocy!

Post autor: asia1234 »

Witam !
Dokładnie tak jest że za tujami kończy się mój ogródek . Sąsiadka rozebrała płotek i nie zamierza nic stawiać.
Mi tak naprawdę to nie przeszkadza. Wymiary mojego ogródka: długość 16,70 m szerokość 5,20 m
Dziękuję za zainteresowanie :)
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Projektowanie ogrodu, pomocy!

Post autor: Iga51 »

Asiu, jeżeli zgadzają się granice tak, jak to zaznaczyłam w poprzednim poście i gdybyś chciała zachować stan istniejący, to proponowałabym tylko poszerzyć rabatę po prawej stronie, przy zielonym płocie, ale z zachowaniem fali. Nie robiłabym prostokątnej rabaty. Niechby pasowała do linii, które już zrobiłaś po lewej stronie.
W dalszym ciągu nie wiem jak długa jest Twoja działeczka, ale to jedna z moich propozycji:
Asi ogród - lato.jpg
Na powiększeniu lepiej widać roślinki.

W trójkącie zachowałam rośliny, jakie już posadziłaś, czyli rododendron, hortensje, wrzosy i tulipany (tulipanów i cebulowych nie widać, bo to pora letnia)
Po prawej stronie na płocie drewnianym, przy huśtawce - hortensja pnąca, dalej wzdłuż płotu z siatki róże pnące (tu jednak musiałabyś wzmocnić podpory dla róż), albo clematisy. Clematisy bardziej mnie przekonują.
Przed clematisami (czy różami) dałabym trawy ozdobne (niezbyt wysokie), które są ozdobą przez cały rok. Między trawami i przed nimi powsadzałabym rośliny cebulowe, kwitnące od wiosny do późnego lata. Niechby kwitły na na przemian.
Po lewej stronie, na gotowych już rabatach, pod iglakami, dałabym paprocie oraz funkie (hosty). Dla przełamania trawnika posadziłabym wierzbę japońską Hakuro Nishiki.
Zaznaczam, że nie znam wymiarów działki, więc trudno mi tam rozmieścić konkretne rośliny. Ale możemy bawić się dalej.
asia1234
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 40
Rejestracja: 2015-02-28, 14:34

Re: Projektowanie ogrodu, pomocy!

Post autor: asia1234 »

Iguś jesteś cudowna bardzo mi się podobają twoje pomysły !
asia1234
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 40
Rejestracja: 2015-02-28, 14:34

Re: Projektowanie ogrodu, pomocy!

Post autor: asia1234 »

Iga czy jesteś jeszcze? Możemy się skontaktować telefonicznie ?
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Projektowanie ogrodu, pomocy!

Post autor: Iga51 »

Oczywiście Asiu. Odbierz PW (prywatną wiadomość).
asia1234
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 40
Rejestracja: 2015-02-28, 14:34

Re: Projektowanie ogrodu, pomocy!

Post autor: asia1234 »

Wrzucę wam zdjęcie z metrażem.
Te czarne pola to huśtawka ogrodowa, ławka i stolik , które zamierzałam tak ustawić . Po stronie sąsiadki zaproponowałaś mi róże lub clematis, latem są tam jakieś liście podobne do twoich tylko nie zmieniają koloru (są cały czas zielone )
Załączniki
100_3241 d.jpg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6717
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Projektowanie ogrodu, pomocy!

Post autor: Petrus »

Witajcie. Właśnie o tym samym myślę, co zaproponowała Iga. Po prawiej stronie długa poszerzona rabata, składająca się z bylin, roślin jednorocznych, traw ozdobnych i roślin cebulowych. Dla wydłużenia optyki na początku, w środku, i na końcu trzeba umieścić pionowe elementy czyli wąsko-kolumnowe rośliny (jałowiec, żywotnik) dodające również nieco zagadkowości przez co ogród staje się szerszy.

Na końcu działki kształt tej obecnej rabaty może być i trzeba ją połączyć z poszerzoną rabatą prawą.

Na lewej stronie jak mówiłaś jest cień, więc rośliny cieniolubne muszą tam być.

Jedynie mam zastrzeżenia do tej wierzby. Jeżeli ma być tai element trzeba go umieścić bardziej przy końcu trawnika. Posadzony Igo tak blisko skraca perspektywę i działka staje się krótsza. Jest też przy niej pełno roboty i często atakują ją mszyce, a jeżeli trafi się na złą szczepioną sztukę to a kilka lub kilkanaście lat będzie trzeba ją usunąć z racji chorób grzybowych pnia.

Tak myślę, ze lepiej posadzić inną szczepioną na pniu roślinę (np. szczepione jałowce, irgi, trzmieliny). Wolniej rosną i nie rozchodzą się na boki.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Projektowanie ogrodu, pomocy!

Post autor: Danka »

A ja mam zastrzeżenia do hortensji pnącej ;-) Z biegiem czasu to duże pnącze. Nawet bardzo duże :mrgreen: A cięcie niestety zmniejsza jego urodę :-> Moja hortensja z ubiegłego roku.
Obrazek
widok z lutego 2014 r
Obrazek
Proponowałabym bluszcz w odmianach. Łatwiej nad nim zapanować ;-) Mój rośnie od kilku lat. Przeżył pamiętną mroźną zimę - Gold Heart, zdjęcie z dzisiaj.
Obrazek
zbliżenie liści
Obrazek
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Projektowanie ogrodu, pomocy!

Post autor: Iga51 »

Zgadzam się Danusiu, że hortensja pnąca za mocno się rozrasta. Tez myślałam o bluszczu zimozielonym, ale Asia woli coś kwitnącego na niebiesko. Szczególnie podobają jej się clematisy, więc w tym kawałku wypoczynkowym, przy huśtawce chciałaby mieć coś takiego.
ogród Asi 2.jpg
Za ławką dwa clematisy (różne) na płotku lamelowym. Przed płotkiem jest już posadzony iglak, podcięty od dołu i prowadzony w kulę, przed nim jest rododendron.
I od tego miejsca zaczyna się ta poszerzona rabata. Tu już doszłyśmy do tego, że na niej wzdłuż zielonej siatki na jakichś 6 - 7 m będą róże, ale nie pnące, przed nimi trawy ozdobne i właśnie rośliny cebulowe i trochę jednorocznych.
Zamiast wierzby, może być inne drzewko. Iglak na pniu i, zgodnie z sugestią Piotra, przy końcu trawnika. Pomysł o tyle lepszy, że Asia ma już cięte iglaki. Asia ma małe dzieci, więc potrzebuje jak najwięcej trawnika, poza tym nie chciałaby za dużo inwestować obecnie w przeróbkę ogrodu.
ogród 3 po zmianach.jpg
Widok rabaty od strony drogi. Łączenie trójkąta przy ogrodzeniu z poszerzoną rabatą i zakończenie przed rododendronem - kępa wyższej trawy ozdobnej.

Asiu, czy tak to sobie wyobrażałaś? Oczywiście to jest orientacyjnie, rośliny między i przed trawami dobierzesz sobie. Mówiłaś, że najbardziej podobają Ci się czerwone róże, ale ja jednak dałabym z dwa, trzy kolory.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Projektowanie ogrodu, pomocy!

Post autor: Danka »

To ten niebieski clematis jest w sam raz :mrgreen:
asia1234
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 40
Rejestracja: 2015-02-28, 14:34

Re: Projektowanie ogrodu, pomocy!

Post autor: asia1234 »

100_3266.JPG
Witam !
Bardzo Wam wszystkim dziękuję . Pomysł bardzo fajny , skuszę się na kolorowe róże . Bluszcz też mi się podoba dlatego że zmienia kolory .
Próbowałam zrobić zdjęcia z przodu rabaty ale nie mogłam objąć całości więc zrobiłam po kawałku .
Pozdrawiam
asia1234
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 40
Rejestracja: 2015-02-28, 14:34

Re: Projektowanie ogrodu, pomocy!

Post autor: asia1234 »

100_3267.JPG
asia1234
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 40
Rejestracja: 2015-02-28, 14:34

Re: Projektowanie ogrodu, pomocy!

Post autor: asia1234 »

100_3268.JPG
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6717
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Projektowanie ogrodu, pomocy!

Post autor: Petrus »

Tak, zgadzam się z Danką hortensja pnąca raczej będzie miała zbyt mało miejsca na takiej siatce. Ja obstawiam powojniki, ale bardzo dobrze sprawdzi się również cytryniec czerwonokwiatowy, kielisznik bluszczowaty 'Multiplex' lub ewentualnie trzmielina pnąca. Bluszcz kochani nie pasuje mi na takie siatki, źle wygląda. To tylko moja opinia. Bardziej pasuje do ścian, murów.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ