trytoma - uprawa z nasion

Jak wyjątkowe, egzotyczne, kolekcjonerskie rośliny uzyskać z nasion?
Awatar użytkownika
Małgorzata124
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1698
Rejestracja: 2008-08-03, 19:47

trytoma - uprawa z nasion

Post autor: Małgorzata124 »

Wysiałam dosyć późno trytomy: czerwoną , różową i łososiową mam je w domu, są bardzo mikre, słabiutkie.
W jakich warunkach mam je przechować przez zimę, bo wysadzić je do gruntu to chyba nie ma mowy o tym bo zima tuż tuż.

A do tego zamówiłam czerwony rododendron czy mogę go posadzić jeszcze w ogrodzie pomimo zimna, czy może lepiej zadołować w doniczce i okryć.


cieplutko pozdrawiam
pozdrawiam Małgorzata
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

Jeśli różanecznik ma dobrze rozwinięty system korzeniowy to można go śmiało posadzić jeszcze teraz ( to będzie dla niego lepsze niż zima spędzona w donicy ). Ponieważ jest już dość późno i korzenie nie zdążą rozrosnąć się bardzo w glebie proponuje go okryć po nadejściu silniejszych przymrozków matą słomianą/trzcinową lub kilkoma warstwami agrowłókniny, do tego trzeba będzie wyściółkować powierzchnię rabaty wokół niego grubą warstwą kory oraz dbać o to by gleba była zawsze wilgotna ( konieczne może być podlewanie rośliny w bezmroźnych okresach zimy ).
Siewki trytomy trzeba koniecznie przezimować w chłodnym, ale wolnym od mrozu, widnym miejscu ( chłodny ganek lub garaż ). Rośliny nie mogą przesychać, ale też nie mogą być zalane ponieważ wtedy będą łatwiej ulegać chorobom. Warto profilaktycznie wykonać oprysk jednym ze środków biologicznych lub chemicznych ( z naturalnych środków ochrony polecam Biosept 33 SL lub Biochikol ) ponieważ, z własnego doświadczenia wiem, że siewki w czasie zimowania są często porażane przez chorobotwórcze bakterie i grzyby .
Powodzenia !!! ;-)
Awatar użytkownika
Małgorzata124
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1698
Rejestracja: 2008-08-03, 19:47

Post autor: Małgorzata124 »

Super bardzo dziękuję Emilu jeden kwiatek z głowy, będzie w ogrodzie, a jeżeli chodzi o trytomy, to mam zimny kącik ale zastanawiam się czy nie za zimny, nieogrzewany ganek, wyłożony panelami, które mają go docieplić może się uda a jak nie to przeniosę na okno i zakręcę grzejnik.

Nigdy tak nie wysiewałam roślin późno, ale w tym roku szalałam z wysiewaniem różnych bylin, no i zaszalałam kupiłam na znanym portalu nasionka i posiałam miałam nadzieję że jeszcze urosną a tym czasem schodziły nasionka strasznie trudno no i mam roślinki do przezimowania.


cieplutko pozdrawiam
pozdrawiam Małgorzata
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

Nie przejmuj się - trytomy tak mają ;-)
U mnie też masa roślin powschodziła wcześniej niż powinna (były siane zaraz po zbiorze, siewki powinny pojawić się wiosną a tu taka niespodzianka... )
Będzie dobrze ;-) :-D
Awatar użytkownika
chaberek
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 40
Rejestracja: 2008-10-05, 19:59

Post autor: chaberek »

Czy ktoś z forumowiczów zbierał samodzielnie nasiona z trytomy?
Kiedy to zrobić, aby nasiona były dobre, gdzie są nasiona i czy trudno je "wyłuskać"?
Może ktoś ma zdjęcie nasienników i nasion tej rośliny, abym wiedziała gdzie szukać nasionek?
Pozdrawiam Ania
Awatar użytkownika
saba
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 436
Rejestracja: 2010-09-10, 23:12

Trytoma groniasta

Post autor: saba »

Spotkałam nasiona Trytomy Groniastej i tak impulsywnie postanowiłam kupić. Po powrocie do domu (dopiero) przeczytałam to co piszą. Teraz mam problem bo nie wiem czy dam sobie z nią radę, ale może ktoś ją już wysiewał i poradzi. O to moje pytania:
1."Wysiać w luty - marzec do doniczek lub skrzynek" - moje pytanie to czy mogę ją wysiać w domu tworząc mini szklarnię?
2. Następne to nie wiem co rozumieć pod pojęciem "zimny inspekt"?
3.Jesienią przesadzić do doniczek i zimować w "chłodnej szklarni" czyli w jakiej temperaturze?
użytkownik usunięty

Re: Trytoma groniasta

Post autor: użytkownik usunięty »

Zimny inspekt to nieogrzewany tunel lub szklarnia tak więc jeśli ma być siana do zimnego inspektu to w szklarence w domu będzie za ciepło. Lepiej będzie po wysianiu postawić w chłodnym miejscu.
A chłodna szklarnia to miejsce gdzie temperatura zimą regulowana jest otoczeniem ale przez to, że wnętrze jest odizolowane od otoczenia, to jest w niej cieplej niż na zewnątrz. A realnie możesz młode sadzonki posadzić do ziemi i zrobić nad nimi mały tunel foliowy lub obcięte butelki 5l. Ale pamiętaj, że takie okrycie wymaga zrobienia też małej wentylacji, bo inaczej rośliny mogą się "zaparzyć".
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7921
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Trytoma groniasta

Post autor: Elzbieta M »

Irenko, u mnie kwitnie trytoma wysiewana z nasion. Wysiałam tak jak wszystkie inne kwiaty- do pojemniczków i postawiłam na parapecie. Wiosną, nie pamiętam w jakim miesiącu, jak wyjeżdżałam do letniego domku to wzięłam pojemniczki ze sobą. Późnym latem wsadziłam na miejsce stałe. Czyli wszystko tak jak z innymi roślinkami. Wyobraź sobie, że wtedy ich nawet na zimę nie okryłam, bo nie wiedzialam. Zresztą było ich mnóstwo. Niestety, nie zakwitły w lecie, musiałam poczeka kolejny rok i wtedy te wyglądały tak jak na zdjęciu. Teraz na zimę związuje im liście i tak zimują. Nie mam od początku problemów.
Załączniki
trytoma.jpg
Awatar użytkownika
saba
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 436
Rejestracja: 2010-09-10, 23:12

Re: Trytoma groniasta

Post autor: saba »

Elu dziękuję bardzo ale to bardzo. Pocieszyłaś mnie to jutro ją sobie powysiewam. Mam jeszcze jedno pytanie jak dużego miejsca stałego potrzebuje trytoma groniasta, czy bardzo szekoko się rozrasta? Czy jest zimo zielona?
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7921
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Trytoma groniasta

Post autor: Elzbieta M »

Irenko, moja dwuletnia utworzyła całkiem pokaźne kępy tak, że ma już zbyt ciasno (sadziłam co ok pół metra). Na szczęście brat zagospodarowuje działkę, to mam gdzie dać :lol: wszelakie nadwyżki, bo muszę ją rozsadzić.
Trytoma nie jest zimozielona, brzydkie liście trzeba ściąć wiosną. A związuje się je w "kucyk" aby ochronić przed mrozem pąki kwiatowe.
Na pewno Ci się uda. :-D
Awatar użytkownika
saba
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 436
Rejestracja: 2010-09-10, 23:12

Re: Trytoma groniasta

Post autor: saba »

Zanim usadowie ją na stałe (chciałabym uniknąć ewntualnej jej utraty). Chcę ją posadzić wzdłuż chodniczka od furtki do domu. Ale jak jest śnieg zimą to jest on właśnie tam odrzucany czy jej to nie zaszkodzi czy lepiej poszukać innej lokalizacji?
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Trytoma groniasta

Post autor: Danka »

Irenko, tutaj jest więcej informacji na temat trytomy Może pomoże Ci w podjęciu decyzji ale ja bym dla niej poszukała innego miejsca. Bo ona nie lubi być zalewana.
Awatar użytkownika
saba
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 436
Rejestracja: 2010-09-10, 23:12

Re: Trytoma groniasta

Post autor: saba »

Danusiu bardzo dziękuję za informacje.
Awatar użytkownika
Lol@
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 986
Rejestracja: 2010-08-16, 21:04

Re: Trytoma groniasta

Post autor: Lol@ »

Myślałam dziś czym by można było zastąpić Trytomę w tym miejscu, w którym proponujesz... I wpadła mi do głowy jedna roślina, jeśli chcesz tam posadzić roślinę, która ma trawiaste liście i ma kwitnąć, to może posadź Liliowce? Wybierzesz odmiany, które kwitną o różnej porze roku i w różnych kolorach. Można je jeszcze z czymś połączyć... Jak myślisz?
Uwielbiam Tulipany, a Ty?

Forumka Kasia
Awatar użytkownika
saba
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 436
Rejestracja: 2010-09-10, 23:12

Re: Trytoma groniasta

Post autor: saba »

Kasia dziękuję za podpowiedź. Mam dwa liliowce posadzone tam gdzie siedzimy, nie wiem czemu sama nie wpadłam na taką ich lokalizacje. Jeszcze raz wielkie dzięki.
ODPOWIEDZ