Wiejski ogród Igi cz. 2

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6982
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Wiejski ogród Igi cz. 2

Post autor: malina »

Śliczne te kompozycje , a zdjęcia jeszcze lepsze :D
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Wiejski ogród Igi cz. 2

Post autor: tadek »

.
Iguś, jestem ciekawy jak masz duże zbiory topinambura?
Mocno się rozmnożył? :zawstydzony:
Iga51 pisze:
Wczoraj była piękna pogoda. Zero wiatru, cieplutko, więc popracowałam sobie kilka godzin w ogrodzie. No i przyniosłam trochę topinambura, który dzisiaj będzie do obiadu.

Obrazek
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wiejski ogród Igi cz. 2

Post autor: Iga51 »

Halinko, dziękuję.
Tadziu, sam wiesz jak się rozrasta. Ograniczam go. A zbiór? Lepiej nie pytaj. Przed zimą wykopałam dwie duże skrzynki, a to było zaledwie 20 procent areału przeznaczonego na topinambur. No i przez całą zimę (jak ziemia nie była zamarznięta) wykopywałam sobie po misce na bieżąco. Reszta siedzi w ziemi, zresztą już kiełkuje. W tym roku więc będzie zatrzęsienie.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Wiejski ogród Igi cz. 2

Post autor: Danka »

A ja staram się wytępić topinambur,bo niestety nie mogę go jeść :-o Mam dolegliwości żołądkowo-jelitowe :P
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wiejski ogród Igi cz. 2

Post autor: Iga51 »

Danusiu, ja bardzo lubię topinambur, ale też nie mogę go zjeść za dużo na raz. Ostatnio właśnie z córką napchałyśmy się nim aż do bólu.
U mnie dalej bardzo zimno i wieje silny wiatr. Nie dało rady nawet pospacerować po ogrodzie.
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Wiejski ogród Igi cz. 2

Post autor: Bettiw »

Topinambur zmniejsza cholesterol i stabilizuje ciśnienie, poprawia gospodarkę tłuszczową, warto jeść, ale ja też nie bardzo mogę, zastanawiałam się nad kiszeniem, podobno tak można, albo herbatkę można robić trochę jest kwaskowaty, może do imbiru podobny. Iguś a Ty jak przyrządzasz?
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wiejski ogród Igi cz. 2

Post autor: Iga51 »

Beatko, my lubimy na surowo (cieniuteńkie plasterki) w sałatkach. Ale najczęściej wrzucam na posolony (z dodatkiem cukru) wrzątek i chwilę zaparzam. Jak obrany, to króciusieńko, ale jak ze skórką, to gotuję chwilę dłużej. Na talerz i polewam masłem z bułką tartą. I właśnie takiego nie mogę zjeść zbyt dużo. Jest pyszny, ale bardzo pożywny. Oprócz tych zalet, które podałaś, zmniejsza też poziom cukru. O herbatce nie słyszałam. Warto spróbować. Mam go tyle, że spróbuję również zakisić, albo zakonserwować.
----------------------------------------------------------
Moje siewki pomidorów nareszcie ruszyły. Dostają w końcu pierwsze właściwe liście. Ale dzisiaj wysiałam jeszcze koktajlówki Cherry. Będą rosły w donicach na tarasie, tak jak w ub. roku.
Najładniejsze mam siewki szałwii ozdobnej (czerwonej i fioletowej). Muszę już je popikować. Siewki celozji, werbeny zwisającej i heliotropu w większości wyginęły, zostało tylko po kilka sztuk. Chyba za wcześnie wysiewałam (7 lutego). Jutro powtórzę sianie. Wysiałam też ogórki na rozsadę.
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Wiejski ogród Igi cz. 2

Post autor: Bettiw »

Ja topinanbury próbowałam tylko jako zamiennik ziemniaków do obiadu i w surówce, ale wtedy nie wiedziałam jeszcze że ma tyle zdrowotnych właściwości, a to zmienia moje nastawienie do tego warzywa i może na nowym ogródku znajdę dla niego miejsce, tym bardziej że jest bezobsługowy w uprawie. Moje siewki też ładnie wyglądają, szczególnie jestem zadowolona z papryki i oberżyny. Iga mówisz że na ogórki już czas wysiewać w doniczki? To i cukinie i dynie można już?
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Użytkownik Usunięty

Re: Wiejski ogród Igi cz. 2

Post autor: Użytkownik Usunięty »

Ale widzę, że ten topinambur ma dużo zalet..nie mam go i nie posadzę, bo mam za mało miejsca ale moja teściowa postanowiła go posadzić i w związku z tym go na pewno spróbuję.
andab3
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1543
Rejestracja: 2015-01-15, 12:48

Re: Wiejski ogród Igi cz. 2

Post autor: andab3 »

A Jedrek średniej wielkości bulwy topinambur smazyl, jak paczki na gorącym tłuszczu, i się nimi zajadal :rotfl:
Jędrek-pleciuga znad jeziorka:-)
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Wiejski ogród Igi cz. 2

Post autor: tadek »

.
Zamiast cieszyć się Jędrusiu, to opisał byś jak smakował topinambur smażony w głębokim oleju.
Smakował jak frytki, czy bardziej jak słodziuśkie pączusie z marmoladą? :hyhy:

Ja wolał bym smak pączka z... :roll:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6982
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Wiejski ogród Igi cz. 2

Post autor: malina »

Jędrek podał , mnie nie znany sposób , na skonsumowanie topinambura . Miałam go na południu , gotowałam niedługo i zjadało się z masłem . Teraz chętnie bym zjadła , ale go nie mam , posadziłam w ogrodzie , który sprzedaliśmy , ale sąsiedzi dokładnie go wytrzebili :zalamany:
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Anka2803
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2104
Rejestracja: 2015-02-06, 13:14

Re: Wiejski ogród Igi cz. 2

Post autor: Anka2803 »

Śliczne kompozycje porobiłaś , od razu weselej się robi :-D
andab3
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1543
Rejestracja: 2015-01-15, 12:48

Re: Wiejski ogród Igi cz. 2

Post autor: andab3 »

:-D apropo's pączusia topinamburowego...posypanego cukrem pudrem...miodzio, najlepiej smakują zaraz po usmażeniu...zaduzo się ich niezje bo są baaaaardzo syte i sporo tłuszczu ,,wciągają,, :rotfl:
Jędrek-pleciuga znad jeziorka:-)
kajaja2
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1404
Rejestracja: 2016-02-01, 13:03

Re: Wiejski ogród Igi cz. 2

Post autor: kajaja2 »

a to wasze warzywko to z nasion rośnie?
ODPOWIEDZ