Oto dwuletni ogród

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
użytkownik usunięty

Re: Oto dwuletni ogród

Post autor: użytkownik usunięty »

Ślicznie zakwitł ci narcyz, to chyba Tahiti, moja w tym roku zastrajkowały, a raczej przemarzły i nie kwitną.
Agnes pisze:Piękne masz tulipany Elu, u mnie dużo jest pustych, nie wypuściły pąków, dlaczego? Może ktoś wie :zalamany:
A co do niekwitnięcia cebulowych w tym roku przyczyną może być solidny mróz, który wymroził pąki kwiatowe. Wiele wiosennych kwiatów cebulowych pąki kwiatowe wytwarza już jesienią i tylko czeka na wiosnę by wystrzelić w górę i zakwitnąć. I dlatego pewnie wiele kwiatów w tym roku nie zakwitło, bo jeszcze w styczniu temperatura była na plusie, a potem przyszedł siarczysty mróz. Cebule zamarzły, a wraz z nimi przygotowane do zakwitnięcia pąki kwiatowe.

Drugą przyczyną nie zakwitnięcia roślin cebulowych jest zbyt wczesne wycinanie liści kwiatom po ich przekwitnięciu. Wiele osób zaraz jak kwiaty przekwitają i liście ich robią się lekko brzydkie, wycina nie tylko pęd kwiatowy ale także liście tuż przy ziemi. A liście dla cebuli są potrzebne do odbudowania się, zregenerowania po wydaniu kwiatu. Ich wycięcie powoduje, że cebulka jest mała i nie ma siły by w następnym roku wydać następne kwiaty. Ważne jest też odpowiednie zasilenie cebul po kwitnięciu, gdyż cebulowe są żarłoczne i wyjaławiają ziemię i po kilku latach w glebie brakuje składników do odbudowy. To tak w dużym skrócie :-D

Sorki Elu za ten mały wykład w twoim wątku.
Awatar użytkownika
Ela SZ
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 193
Rejestracja: 2011-06-26, 16:41

Re: Oto dwuletni ogród

Post autor: Ela SZ »

Cześć kochane dziewczyny i chłopaki też... Wstałam rano pełna energii i pobiegłam z kawą do ogrodu... :-)
Sorki Elu za ten mały wykład w twoim wątku.
Piotrze proszę o więcej takich wykładów w moim wątku :-), a jeśli chodzi o narcyza, to nie znam nazwy :oops:
Załączniki
Zdjęcie105.jpg
Po raz pierwszy zakwitnie magnolia.
Po raz pierwszy zakwitnie magnolia.
Clemki są malusie, ale są już pączki.
Clemki są malusie, ale są już pączki.
Zdjęcie098.jpg
Zaczynają kwitnąć iryski.
Zaczynają kwitnąć iryski.
www.elutek.posadzdrzewo.pl
zobacz: http://forum.poradnikogrodniczy.pl/oto- ... vt5959.htm

Mając wolność, kwiaty, książki i księżyc, któż nie byłby w pełni szczęśliwy.* Autor: Oscar Wilde
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Oto dwuletni ogród

Post autor: Merghen »

To prawda, Elu, ogród przy domu to skarb i robię to samo co Ty tylko bez kawy ;)
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Ela SZ
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 193
Rejestracja: 2011-06-26, 16:41

Re: Oto dwuletni ogród

Post autor: Ela SZ »

W tak piękny dzionek zrobiłam sobie wycieczkę z dziećmi, do pobliskiego lasku :-) Niestety tylko jedno zdjęcie nadaje się do publikacji, reszta prześwietlona :-(
Merghen, spróbuj z kawą, naprawdę wyśmienicie smakuje :zdrowko:
Załączniki
Zdjęcie096.jpg
www.elutek.posadzdrzewo.pl
zobacz: http://forum.poradnikogrodniczy.pl/oto- ... vt5959.htm

Mając wolność, kwiaty, książki i księżyc, któż nie byłby w pełni szczęśliwy.* Autor: Oscar Wilde
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Oto dwuletni ogród

Post autor: Merghen »

Kawę lubię raz, dwa razy w miesiącu, za to dobra herbatka :oczami:
Piękne, kwitnące wzgórze. Wygląda mi na znajome, ale pewnie każde wygląda podobnie ;)
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
użytkownik usunięty

Re: Oto dwuletni ogród

Post autor: użytkownik usunięty »

Łąka i ten pagórek cały w kwitnących drzewkach... mmm bajecznie. :)
Awatar użytkownika
mamina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 462
Rejestracja: 2011-02-27, 09:10

Re: Oto dwuletni ogród

Post autor: mamina »

Elu, też jestem z tych z ogrodem przy, a właściwie przed domem :-D. Rano przed wyjazdem do pracy jak idę otworzyć bramę muszę kuknąć, czy coś nie przybyło przez noc ;-) i tylko M mnie pogania, że jest późno. Jak wracam, no to już muszę dokładnie zobaczyć ile śmignęła goryczka, piwonie... Z kawusią muszę zrobić próbę dzisiaj :lol:
Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
Ela SZ
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 193
Rejestracja: 2011-06-26, 16:41

Re: Oto dwuletni ogród

Post autor: Ela SZ »

Dziś pogoda mi plany pokrzyżowała, bo chciałam iść po południu do ogrodu, zażyć słonecznej kąpieli, ;) to oczywiście burza się przypętała i to taka z gradem i ulewą... no i słońce też świeciło przy tym :hyhy: :hyhy: Jutro też ma być ładny dzionek ;) ale zdążyłam zrobić kilka fotek :-)

Jolu, jak smakowała poranna kawa w ogrodzie ?
Daniela pisze:Łąka i ten pagórek cały w kwitnących drzewkach... mmm bajecznie. :)
Danusiu te drzewka to tarka :lol:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
www.elutek.posadzdrzewo.pl
zobacz: http://forum.poradnikogrodniczy.pl/oto- ... vt5959.htm

Mając wolność, kwiaty, książki i księżyc, któż nie byłby w pełni szczęśliwy.* Autor: Oscar Wilde
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Oto dwuletni ogród

Post autor: Danka »

Ale piękne okazy ryb :-D Niestety jednej zimy sporo mi zginęło i teraz chyba już nie ma kolorowych :-(
Awatar użytkownika
Lol@
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 986
Rejestracja: 2010-08-16, 21:04

Re: Oto dwuletni ogród

Post autor: Lol@ »

Ajj, te Tulipany wielokwiatowe... Miałam mieć jednego przedstawiciela, ale nie widziałam po pączkach, hmmm... Twoje cudowne, a jakże :D. I pozostałe również. Dużo i duże te rybki :P.
Uwielbiam Tulipany, a Ty?

Forumka Kasia
Awatar użytkownika
mamina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 462
Rejestracja: 2011-02-27, 09:10

Re: Oto dwuletni ogród

Post autor: mamina »

Elu z kawą nawet nie doszłam daleko bo z za ogrodzenia usłyszałam od też Eli "czy ty kobieto nawet kawy nie wypijesz w spokoju w domu tylko już lecisz do ogródeczka grzebać". Parsknęłam i wróciłam do domu :lol:. Widzę na zdjęciu, że ogrodnik :-/ siedzi zmęczony i myśli czy... :-D. Rybki takie duże, czy tylko się tak wydaje?
Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
Małgorzata124
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1698
Rejestracja: 2008-08-03, 19:47

Re: Oto dwuletni ogród

Post autor: Małgorzata124 »

Elu rybki :shock:, bardzo duże, zauważyłam u Ciebie chyba magnolię pośrednią, jest piękniejsza od Susan, bardziej mi się podoba i chyba wcześniej kwitnie. :)
pozdrawiam Małgorzata
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Re: Oto dwuletni ogród

Post autor: mariusz139 »

Przepiękne ryby - aż miło popatrzeć :-o. Najbardziej w oko wpada ta srebrna oraz z czerwoną plamą na głowie.
Ela SZ pisze: Planujemy je wyłożyć żywicą i matą, żeby zlikwidować wiosenne problemy z nieszczelności. Czy 3 mm warstwa żywicy będzie wystarczająca?
Jeszcze jedno małe pytanie: jak można ukryć kuwety dla roślin, gdyż szpecą one wygląd oczka. Okładanie kamykami nie zdaje egzaminu. Sadzenie bez kuwet może skończyć się właśnie niekontrolowanym rozwojem ekspansywnych gatunków.
Oprócz roślinek jakie posiadamy zamówiliśmy jeszcze:

Przęstka pospolita (Hippuris vulgaris)
Kaczeniec błotny 'Multiplex' (Caltha palustris)
Kaczeniec błotny 'Alba' (Caltha palustris)
Rozpław Rosea (Pontederia cordata)
Wywłócznik wodny (Myriophyllum aquaticum)
Strzałka australijska 'Benni'
Strzałka szerokolistna (Sagittaria latifolia)
Tulejnik amerykański (Lysichiton americanus)
Kaczeniec błotny 'Alba' jest trudną w uprawie rośliną, pamiętaj że nie wolno jej podtapiać.
Rozpław sercowaty 'Rosea' razem z "Alba' to mało wytrzymałe rośliny na nasze warunki klimatyczne. Można próbować zatapiać je na zimę poniżej strefy zamarzania, lepiej jednak wnieść do pomieszczenia. Pontederia o niebieskim kolorze kwiatów w handlu dostępna pod nazwą ‘Blue’, wymaga zimowania na głębokości poniżej 40 cm. Wywłócznik Myriophyllum aquaticum sadzimy poniżej strefy zamarzania. Lysichiton amerykański bardzo kocha żyzne podłoże.

Żywicę należy nałożyć warstwowo do ok. 5 mm grubości, ale trzy milimetry na betonie to jest wystarczająco. Ważne aby była to jednolita, gładka powierzchnia (patrz fotografie 1,2,3). Na laminat warto zastosować żelkot.

Większość roślin w Twoim oczku ma pochodzenie gatunkowe. W naturze opanowują one duże powierzchnie tworząc zwarte zbiorowiska. Uprawa w oczku wodnym takich roślin wymaga od nas przygotowania wydzielonych stanowisk bądź sadzenia w pojemnikach.
Na półkach możesz wstawić pojemniki z roślinami i zasypać je żwirem. Takie rozwiązanie u Ciebie jest proste w wykonaniu dzięki zaporze z murowanych kamieni na brzegu półki. Pojemniki wystawione poza nią możesz od strony toni wodnej podsadzać roślinnością – przykład na fotografii 4.
Ela Sz pisze:mieszkamy niedaleko siebie, a więc mam nadzieję, że kiedyś poznamy się w realu
Ja również :)
Załączniki
Fot. 1 Jedna warstwa laminatu z żywicy poliestrowej nałożona na beton nie spełnia swojej roli i szybko ulegnie uszkodzeniu.
Fot. 1 Jedna warstwa laminatu z żywicy poliestrowej nałożona na beton nie spełnia swojej roli i szybko ulegnie uszkodzeniu.
Fot. 2 Widoczne pory - złe wykonanie.
Fot. 2 Widoczne pory - złe wykonanie.
Fot. 3 Kilka warstw laminatu - teraz należy zmatowić powierzchnię i nałożyć żelkot.
Fot. 3 Kilka warstw laminatu - teraz należy zmatowić powierzchnię i nałożyć żelkot.
Fot. 4 Sposób zamaskowania wystających z wody doniczek. Pod donicę z turzycami wsadziłem wywłócznik brazylijski, gdy wypuścił pędy nad powierzchnię wody umieściłem w nim piscję, doniczki podsadziłem tojeścią rozesłaną.
Fot. 4 Sposób zamaskowania wystających z wody doniczek. Pod donicę z turzycami wsadziłem wywłócznik brazylijski, gdy wypuścił pędy nad powierzchnię wody umieściłem w nim piscję, doniczki podsadziłem tojeścią rozesłaną.
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Re: Oto dwuletni ogród

Post autor: lilia0405 »

Elu trzeba było sąsiadeczkę poprosić na kawkę :lol:
Jak oglądam Wasze kwitnące magnolie to mnie zaraz bierze choroba magnoliowa, pewnie w niedługim czasie oj kupię ja ją sobie, kupię :rotfl:
Awatar użytkownika
Ela SZ
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 193
Rejestracja: 2011-06-26, 16:41

Re: Oto dwuletni ogród

Post autor: Ela SZ »

Pada deszcz, równomierny, wkurzający deszcz. Chociaż i taki deszcz ma swoje dobre strony, bo nie musimy podlewać ogrodów ;). Odpoczywamy bo musimy... :-D Tulipanki przekwitają, niedługo nie będzie co focić :-(

Kochani dziękuję za tak liczne odwiedzinki :-P

Mariuszu, dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź, teraz już wiem jak mam się zabrać za nie. Z roślinkami to chyba trochę zawaliłam :mur:... no cóż przepadło.. :-( Niektóre z nich będą zimować w domku... kurier już ponoć jest w drodze, a wiec niedługo roślinki dotrą. Na pewno będę potrzebować pomocy przy nasadzeniu tych roślinek ;) i tu znów ukłon w Twoją stronę :oczami: Ta srebrna rybka to "Japoński Karp Koi Platinium Ogon", a ta z czerwoną plamką na czole to karaś :lol:

Małgosiu, tak to jest magnolia pośrednia, u mnie jest już 3 sezon w ogrodzie i po raz pierwszy zakwitła, miała aż 2 kwiaty :hyhy: ale coś jej dolega, nie jest zdrowa, a ja nie wiem co jej jest :(

Jolu, oj mało gościnna jesteś, sąsiadka w ten sposób wpraszała się na zwiad do Twego ogrodu :rotfl:

Dziewczyny, rybki w tym dniu miały wenę do pozowania ;)

Obrazek Ostatnie kwitnące tulipanki.
Obrazek
Obrazek kokoryczka
Obrazek
Moje rh w tym roku nie będą kwitły, z takich pąków wychodzą liście... co się z nimi stało?
Obrazek Serduszka już też zakwitła.
Obrazek Zaczynają kwitnąć azalie.
www.elutek.posadzdrzewo.pl
zobacz: http://forum.poradnikogrodniczy.pl/oto- ... vt5959.htm

Mając wolność, kwiaty, książki i księżyc, któż nie byłby w pełni szczęśliwy.* Autor: Oscar Wilde
ODPOWIEDZ