Ogródek na północ Loli

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Lol@
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 986
Rejestracja: 2010-08-16, 21:04

Re: Ogródek na północ Loli

Post autor: Lol@ »

Dziękuję Merghren. To jest Turzyca Morrowa 'Ice Dance'. :)
Majka, jesienią zakupiłam dwa Hiacynty :). A jest ich pięć. Jeden nie kwitnie, najciemniejszy :|. Co do zapachu to się unosił, było czuć. Nie przeoczyłaś nic, tylko jeszcze czekam na wzrost i kwitnienie niektórych, by to całkowicie podsumować i ewentualnie, potem uzupełnić. Strasznie dokuczyła twoim rośliną zimowa pora. Ja mam jedną jedyną różę i ma się dobrze, jak na razie :).
Uwielbiam Tulipany, a Ty?

Forumka Kasia
Awatar użytkownika
Lol@
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 986
Rejestracja: 2010-08-16, 21:04

Re: Ogródek na północ Loli

Post autor: Lol@ »

Witajcie!

Trochę roślin nabrało masy, są też takie, które są liche i, które nie przeżyły zimy. Może pokażę :).

Ogródek na Północ
Cis wypuszcza swoje jasnozielone przyrosty
Obrazek
Jedna z 3 Fuksji, jeszcze przed kwitnieniem.
Obrazek
Te łodyżki wkrótce będą zdobić dzwonki
Obrazek
Żagwin skromnie kwitnący z wyłożonymi Tulipanami
Obrazek
Tojeść kropkowana, pnie się w górę, by zaszczycić swoim późniejszym kwieciem
Obrazek
Na skalniaczku z Żabką Rozchodnik wypuścił pierwszy, w całej swojej karierze ogródkowej, pęd z kwiatuszkami
Obrazek
Całość Ogródka na Północ
Obrazek


Ogród Klimatyczny
Królują Floks kandyjski, Tulipany i Serduszka 'Alba' i różowa.
Obrazek
Floks kwitnie już bardzo długo, i jest go dużo. Róża, nabiera masy i dzieli się nią z mszycami.
Obrazek
Wysokości nabiera Chryzantema
Obrazek
Pączkuje Dzwonek, chyba skupiony się nazywa. Równowąskie liście pochodzą od Czosnków
Obrazek
Siewka po zeszłorocznych Bratkach mamy
Obrazek
Funkia z wygranej paczuszki, sześć liści ma
Obrazek
Tak pokazuje, że żyje Rozplenica
Obrazek
Liliowiec 'Stella d'Oro', piękna kępka, niekwitnąca
Obrazek
Przybyło też parę centymetrów Forsycji 'Maluch'. Tegorocznemu nowemu nabytkowi
Obrazek
Zielone Lilie to te wygrane, a ta z końcówką czerwonawą to Lilia od babci
Obrazek

Liche są na razie moje ogródkowe Tawułki, nowa wsadzona do doniczki w domu, ma już kwiatuszki. Czekam na odpowiedni dzień i ją gdzieś muszę w ogródku umieścić. Może zamiast Tiarelli, która nie ożyła po zimie, albo gdzieś indziej... Straciłam też dwie Fuksje.
Ta wygrana Funkia jest tak podpędzona, że wyprzedza rozwiniętymi liśćmi, inne już rosnące w gruncie Funkie. Jeszcze mogę się nacieszyć Tulipanami :). Wiele roślinek wysiałam do pojemniczków i czekam na wschody. Mam w planie kupienie kwitnącej Gazani na przód Ogrodu Klimatycznego, i przy nim zastanawiałam się, czy nie zmienić nazwy na baśniowy :D, bo rosną w nim liliputy, czarny heros, różowy goblin, tajemniczy dzień, 'myszka miki', magia, Gwiezdny pył... Co o tym sądzicie?
Aaa... Zapomniałabym... Zakupiłam sobie trzy rodzaje Osteospermum, Rojnika (po obejrzeniu na forum nabrałam ochoty na nowego), Fuksję z fioletowym środkiem, na pewno... I cztery rodzaje nasion, Czarnuszkę wschodnią, niskiego Floksa Drummonda, pnącze Mina i Sasankę... Tą ostatnią, chyba już z czystej ciekawości, bo iglaczka dalej nie mam :P.
No już chyba wszystko, co miałam do napisania, i do przypomnienia się na forum. Można zacząć zadawać pytania ;).

Bywajcie!
Uwielbiam Tulipany, a Ty?

Forumka Kasia
Awatar użytkownika
Agnes
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 446
Rejestracja: 2012-04-05, 12:14

Re: Ogródek na północ Loli

Post autor: Agnes »

No pięknie wszystko rośnie, śliczne wszystko, zakochałam się we floksiku kanadyjskim. Dzisiaj był przymrozek, aż się boję co mi zrobił w ogródku. Nie zobaczę w ten weekend :(
Awatar użytkownika
saba
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 436
Rejestracja: 2010-09-10, 23:12

Re: Ogródek na północ Loli

Post autor: saba »

Lolu piękne te Twoje ogródki, a pomysł zmiany nazwy bardzo fajny. Sądząc po nazwach jakie przedstawiłaś to zmiana wydaje się bardzo odpowiednia.
Awatar użytkownika
Lol@
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 986
Rejestracja: 2010-08-16, 21:04

Re: Ogródek na północ Loli

Post autor: Lol@ »

Witajcie!

Postanowiłam, na razie, nie zmieniać nazwy Ogrodowi Klimatycznemu, a to dlatego, że cały nie jest baśniowy :). I w dodatku szykuje się w przyszłym roku do likwidacji :(.
Za nim to jednak nastąpi, parę zdjęć z Ogrodu Klimatycznego. Trzy nowe roślinki Osteospermum, duże Serduszki i Rojnik. Najstarsza roślina to Serduszka biała :).
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I Liliowiec na koniec :)
Obrazek

W ogródkach wszystko, pewnie, tak jak u was. Walka ze szkodnikami, chwastami, pożegnanie Tulipanów itd.

Agnes, saba, dziękuję za odwiedziny :). U mnie w okolicach zimnej Zośki nie było przymrozków, bo 0* to już granica, podobno troszkę Winobluszcz omroziło, ale strat nie ma :).

Dziękuję wszystkim za odwiedzinki ;)
Bywajcie!
Uwielbiam Tulipany, a Ty?

Forumka Kasia
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Ogródek na północ Loli

Post autor: Danka »

A dlaczego Klimatyczny ma być likwidowany? Zmiana nasadzeń? Serduszki ładnie rosną. Oprócz białej zobaczyłam także różową ;-)
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Re: Ogródek na północ Loli

Post autor: lilia0405 »

lol@ pisze:W ogródkach wszystko, pewnie, tak jak u was. Walka ze szkodnikami, chwastami, pożegnanie Tulipanów itd.
asiu to prawda, u mnie walkę wypowiedziałam mszycy bo króluje gdzie tylko możliwe, masakra. A o zielsku już nie wspomnę. :-( Śliczne te osteopermum szkoda, że u nas nie zimują i trzeba je traktować jak jednoroczne. U siebie zauważyłam, że któryś tam liliowiec szykuje się do kwitnienia.
Awatar użytkownika
Ela SZ
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 193
Rejestracja: 2011-06-26, 16:41

Re: Ogródek na północ Loli

Post autor: Ela SZ »

Kasiu piękne kwiatuszki prezentujesz.Ech te szkodniki,u mnie też ich nie brakuje a mszyc od zatrzęsienia,ekologię w tym roku chyba odłożę na lżejsze plagi.Wywar z pokrzyw nie bardzo działa.
Taka inwazja wymaga broni dużego kalibru. :rotfl:
www.elutek.posadzdrzewo.pl
zobacz: http://forum.poradnikogrodniczy.pl/oto- ... vt5959.htm

Mając wolność, kwiaty, książki i księżyc, któż nie byłby w pełni szczęśliwy.* Autor: Oscar Wilde
Awatar użytkownika
Lol@
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 986
Rejestracja: 2010-08-16, 21:04

Re: Ogródek na północ Loli

Post autor: Lol@ »

Witajcie!

Kolejne zdjęcia, i z Ogródka na Północ i Ogrodu Klimatycznego

Zgromadzone pod Cisem
Obrazek
Lilie, takie bardzo pulchne i zastanawiające
Obrazek
Tawułka japońska 'Peach Blossom'
Obrazek
Żurawka
Obrazek


Skalnica wśród towarzyszy
Obrazek
Przetacznik kłosowy 'Pink Goblin'
Obrazek
Cynie
Obrazek


Danka, zmiana przeznaczenia miejsca, na którym znajduje się Ogród Klimatyczny. Jeszcze ten rok będzie spokojny, ale w przyszłym... rodzice nie chcą mi tego powiedzieć, tak do końca, czy mam się pozbywać roślin, czy przyjdzie mi je hodować w doniczkach? Nie wiem. Dopóki go mam, to nie myślę jak z nim będzie :).
Lilia0405, dziękuję. Tak dokładnie, Osteospermum wyjątkowo były w sprzedaży i to w tylu kolorach :D, wybór padł na trzy. Ja próbuję walczyć i z mszycami, i z mrówkami :/. Walka bez końca :). U mnie Liliowce na razie bez kwiatów. Choć jeden, który posadziłam w części mamy, też ma pączki, i to z jednej jedynej rozety liściowej, czerwony odmiany 'Stanisław', (choć okaże się jak zakwitnie).
Ela SZ, :rotfl: nie tyle dużego kalibru, co zastosowania wzmożonej aktywności różnych sposobów zaradzenia na stan rzeczy. Ostatnio czytałam o roślinach które odstraszają szkodniki...

No i koniec. Idę dalej czytać forum :).
Bywajcie!
Uwielbiam Tulipany, a Ty?

Forumka Kasia
Awatar użytkownika
Małgorzata124
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1698
Rejestracja: 2008-08-03, 19:47

Re: Ogródek na północ Loli

Post autor: Małgorzata124 »

Kasiu masz bardzo ładne już cynie i piękną żurawkę. :)
A może nie będziesz Musiała hodować roślinek w doniczkach, może znajdzie się dla Ciebie jakieś inne miejsce, które będzie można zagospodarować. ;)
pozdrawiam Małgorzata
Awatar użytkownika
Agnes
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 446
Rejestracja: 2012-04-05, 12:14

Re: Ogródek na północ Loli

Post autor: Agnes »

Piękne te osteospermum, fakt szkoda, że jednoroczne, czy ktoś zbierał z nich nasionka? Ponieważ nie są najtańsze kupiłam sobie zamienniki w postaci gazanii, są dużo tańsze i kwitną aż do przymrozków. I też piękne :D Bujna zieleń u Ciebie Kasieńko. Ostatnio jest sucho i jak zajadę na weekend na działkę, to wszystko, aż wyciąga ręce po wodę. Dlatego u mnie roślinność nie jest taka bujna, nawet trawa wysycha. Ale nic, jak zacznie padać, to końca nie będzie :hyhy:
Awatar użytkownika
Lol@
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 986
Rejestracja: 2010-08-16, 21:04

Re: Ogródek na północ Loli

Post autor: Lol@ »

Małgorzata124, dziękuję, te dwie Cynie to z nasionek, jakieś takie fikuśne mają być :). A Żurawka, faktycznie, piękna. Nie próbowałam jej nawet podzielić, a to może błąd. Chciałabym, by się takie miejsce znalazło, we właściwym momencie :).
Agnes, a u mnie akurat odwrotnie, tańsze było Osteospermum niż Gazanie :). Osteospermum za 2,50 bez grosza, a gazanie widziałam po 3,80... Chore :shock: :D. Na forum czytałam, że zbierali nasionka i je wysiewali :), nie przypominam sobie tylko, czy były z tego wyniki pozytywne :). W tym roku też chciałam choć jedną Gazanie, ale na kolorek nie mogę się zdecydować. Teraz nie narzekam na suszę, bo jest całkiem przyzwoicie z wodą. Podlewam tylko to, co nie dostaje deszczu ;).

Nie przygotowałam żadnych zdjęć. Przepraszam :oops: .
Uwielbiam Tulipany, a Ty?

Forumka Kasia
Awatar użytkownika
Lol@
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 986
Rejestracja: 2010-08-16, 21:04

Re: Ogródek na północ Loli

Post autor: Lol@ »

Witajcie!

Ostatnio zdjęć nie było, dziś już tak. Troszeczkę rośliny podrosły. Poprzednie dni były deszczowe. Tak, więc zdjęcia zrobione ostatnim czasem, dziś rośliny mogą się niewiele różnić :).

Ogródek na Północ

Rozchodnik, okazało się, że są dwa pędy z kwiatuszkami. Tu ten pierwszy
Obrazek

Pierwsza Żurawka z kwiatami, reszta ją goni...
Obrazek

Po deszczu ukazują się takie małe zwierzątka roślinożerne, są też mniejsi przedstawiciele z domkami
Obrazek

Nadchodzi era Czosnków
Obrazek

Dzwonki do łodyżek, dołączyły kwiaty
Obrazek

Całość i jeszcze widać ostatniego Tulipana
Obrazek

W Ogródku na Północ zmiany nie zachodzą szybko... To tutaj Serduszka wspaniała wykaraskała się po zimie, nawet zakwitnie, a w zeszłym roku była taka wielka... Tutaj Tojeść kropkowana nabrała wysokości, teraz już tylko zakwitnąć jej pozostało, bo jej koleżanki z targu już kwitną. Tutaj Tulipany i inne powoli zasychają na spoczynek. Tutaj panoszy się Ułudka wiosenna z Jasnotą. Tutaj mam trzy Tiarelle, bo poprzednia zginęła po zimie, ale mama miała taką samą, więc może się uda odtworzyć. Tutaj dwie Lilie się "wyścigują" wznosząc się ku górze. Jedna Tawułka przekwita, a u innych nie widać kwiatów, może ze względu na to, że później wystartowały. Tutaj kwitnie Żagwin i zacznie Lepnica. Tutaj nigdy nie zakwitła Piwonia, bo raczej pełni funkcję dekoracyjną z liści. Tutaj dokańcza kwitnienie Omieg. A tak poza tym na parapecie już przywędrowały rośliny w doniczkach. I nic wielkiego się tu nie zdarza. Całkiem inaczej jest w przypadku drugiej rabaty.

Ogród Klimatyczny

Jedna kępa Floksa już ścięta, druga będzie jak ustanie padać deszcz. Różyczka uzbraja się w kwiaty. Pierwsze liście ma Krokosmia, jest Rozplenica, małe Astry, Trzykrotka i inne
Obrazek

Od momentu kupienia bardzo sczerwieniał, wtedy maleństwa były dobrze ukryte, teraz są jak wianuszek. Osamotniony okaz
Obrazek

Mój Liliowiec 'Stella d'Oro' zaszczycił(a) mnie szóstką pędów (wygrała w lotka, czy co? :P). Oto jej fragment
Obrazek

Jedna z sześciu (jeśli dobrze pamiętam) Dalii
Obrazek

Będą kwiaty na Jeżówkach
Obrazek

I tu mają czas Czosnki
Obrazek

Rozplenica z bliska
Obrazek

Irga w kwiatach
Obrazek

Dobre warunki do przetrwania zimy miała Nasturcja, przysięgam nie siałam jej, a wyszła z ziemi
Obrazek

Całość
Obrazek

I na koniec Poziomki
Obrazek

Oraz przezimowany Goździk
Obrazek

W Ogrodzie Klimatycznym, zasychają wiosenne cebulowe, a letnie wychodzą z ziemi. Nabierają sił zasiane rośliny, a przy zasychających Tulipanach posadziłam: Cynie, Aksamitki wąskolistne i Mietelnika. Przy Liliach naliczyłam razem ok. 50 Kwiatów... I zobaczyłam, że to co miało być Ostróżką nią nie jest, ale tu liczę na waszą pomoc, bo się niedługo zapytam, co to za roślina? Osteospermum ma przerwę w kwitnieniu, no myślę, że dalej już będzie nieprzerwanie w kwiatach :). Kwitnie Dzwonek skupiony. Natomiast kończy kwitnienie Skalnica. Przetaczniki kłosowe nadal trzymają się bliżej ziemi, powinny trochę się już wznosić :/. W tym roku nie widzę w ogóle Zimowita, i postanowiłam poszukać przyczyny braku kwiatów na Irysach holenderskich.

Dobrze, już nie zanudzam o swoich roślinach :).
Dziękuje za wizyty w moim temacie.

Bywajcie!
Uwielbiam Tulipany, a Ty?

Forumka Kasia
Awatar użytkownika
Agnes
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 446
Rejestracja: 2012-04-05, 12:14

Re: Ogródek na północ Loli

Post autor: Agnes »

Zanudzaj nas Kasiu, pięknie wszystko rośnie, deszcze sprzyjają :) Ale ja chyba nie widzę wszystkich zdjęć sądząc po opisach :(
Awatar użytkownika
Lol@
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 986
Rejestracja: 2010-08-16, 21:04

Re: Ogródek na północ Loli

Post autor: Lol@ »

Agnes, ile Ci się pokazuje zdjęć? Miało być 18...
Uwielbiam Tulipany, a Ty?

Forumka Kasia
ODPOWIEDZ