Trawy ozdobne i ...

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7891
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Trawy ozdobne i ...

Post autor: Elzbieta M »

Pod rozłożystym dębem zrobiłam rabatę z trawami ozdobnymi. Całość rabaty wyściółkowana, przede wszystkim dlatego , aby ograniczyć wzrost chwastów. Z racji przeżytych lat szukam już takich rozwiązań, aby pracy było mniej. :rotfl: . Jak myślicie, czy wśród traw można by posadzić jakieś rośliny okrywowe? Zdobyłam trochę gajowca żółtego i bedę miała go więcej. W pierwszej kolejności posadzę pod orzechem, licząc na to, że sobie poradzi. Zamiast trawnika w tym miejscu. Jakoś jednak nie umiem wyobrazić go sobie wśród traw ozdobnych. Co proponujecie? Zostawić trawy solo czy coś okrywowego dosadzić?
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2399
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Trawy ozdobne i ...

Post autor: Bettiw »

Elu też nie przemawia do mnie połączenie traw ozdobnych z zadarniającym gajowcem, może wystarczyłoby rozsypać zrębki? A trawy jak sobie radzą pod drzewem? dają radę?
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7891
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Trawy ozdobne i ...

Post autor: Elzbieta M »

Beatko, trawy posadzone we wrześniu, jak sobie poradzą to się okaże. A zrębki wysypane. Myślałam przyszłościowo, czy coś tam jeszcze wsadzić.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Trawy ozdobne i ...

Post autor: Petrus »

Hejka. W takie miejsca oczywiście trzeba wybrać odpowiednie trawy, które lubią takie warunki- suchy cień. Już masz jakieś trawy tam posadzone? Można też wprowadzić trochę turzyc albo kosmatek. Myślę, że warto wprowadzić trochę innych roślin niż trawy. Początkowo same trawy ładnie wyglądają ale z czasem taka rabata jest monotonna. Warto żeby w niektórych miejscach pomiędzy trawami pojawiało się coś innego, np. rośliny cebulowe. Fajnie wyglądają między trawami szafirki, galtonie itd. Okrywowe rośliny też ładnie komponują się z trawami. Mogą wypełniać przestrzenie między nimi :hyhy: Gajowiec może trochę zagłuszyć trawy albo nadmiernie się rozpanoszyć. Możesz coś wprowadzić takiego: przywrotnik, zawilec gajowy, ciemierniki, bergenia, bodziszki, majówka gwiazdkowata, tiarella itp. :hyhy:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7891
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Trawy ozdobne i ...

Post autor: Elzbieta M »

Piotrku, posadziłam pod dębem ( wolałabym lipę, ale cóż , skoro na nowej działce rósł dąb, musiałam go przyjąć) rozplenica (odmiany nie znam). Stanowisko co prawda pod drzewem, ale od strony południowej. Poza tym jest kilka ostnic. Posadziłam je w różnych miejscach, pewnie niektóre będą miały więcej cienia, inne trochę słońca. Podobnie turzyca Buchanana. I 2 małe kępki Imperaty cylindrycznej Red Baron. Na razie to wszystko wyściółkowane grubą warstwą zrębków. (dużo gałęzi miałam do mielenia).
Czy będą miały znośne warunki?
Bergenię posadziłam w innym miejscu, wśród żurawek ale mogę wiosną przesadzić do traw.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7891
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Trawy ozdobne i ...

Post autor: Elzbieta M »

Dziś mi się przypomniało, że wśród traw posadziłam 1 kępkę rozchodnika okazałego. I muszę powiedzieć, że bardzo mi się podobało, gdy zakwitł mocno bordową barwą. Mam zamiar go rozmnożyć. Uzupełniałby się kolorystycznie z Red Baron.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Trawy ozdobne i ...

Post autor: Petrus »

Wiadomo jeżeli dąb się rozrośnie trawy będą miały mało słońca i będą słabo kwitnąc i się wybarwiać więc z upływem czasu będziesz musiała tam zamienić obecne gatunki na trawy cieniolubne ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ