Plamy na liściach hortensji

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
Madam
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 45
Rejestracja: 2016-06-09, 09:30

Plamy na liściach hortensji

Post autor: Madam »

Bardzo proszę o pomoc, co to jest. Wydaje mi się, że spaliłam podlewając z "węża" po nagrzanych liściach, ale chciałabym mieć pewność, czy to nie jakieś poważne choróbsko albo złe ph gleby...
Załączniki
20160614_195626.jpg
kajaja2
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1404
Rejestracja: 2016-02-01, 13:03

Re: Plamy na liściach hortensji

Post autor: kajaja2 »

Nawozem jak sypałeś to nie został czasen na liściach i jak przyszło słońce to spaliło
Madam
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 45
Rejestracja: 2016-06-09, 09:30

Re: Plamy na liściach hortensji

Post autor: Madam »

Hortensja była przesadzana niecały miesiąc temu z donicy, nawóz do hortensji był sypnięty tylko na podłoże, w niewielkiej ilości i przysypany warstwą ziemi. Jedynie woda z węża była lana na liście. Może odrobinę opryskałam przechodząc, gdy robiłam opryski ogrodu środkiem na mszyce.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7924
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Plamy na liściach hortensji

Post autor: Elzbieta M »

A rośnie na stanowisku słonecznym? Środek na mszyce na pewno jej nie zaszkodził...
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Plamy na liściach hortensji

Post autor: Bettiw »

Skoro hortensja była przesadzana miesiąc temu, to może wtedy coś im zaszkodziło, bo te młode liście które wyrastają są w dobrej kondycji, może to stres, czyli tamte marnie wyglądające liście musiały ucierpieć w okresie przesadzania, może nie były zahartowane lub dostały mniej wody, wyglądają jakby zmarzły, co teraz nie jest możliwe. Obetnij je, żeby na wszelki wypadek coś nie przeniosło się na młode listki.
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Madam
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 45
Rejestracja: 2016-06-09, 09:30

Re: Plamy na liściach hortensji

Post autor: Madam »

Oderwałam uszkodzone listki, zobaczę co dalej.
Stanowisko jest słoneczne, mam nadzieję, że będzie jej służyło
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Plamy na liściach hortensji

Post autor: Petrus »

Witajcie. Według mnie jest to niedobór fosforu. Jeżeli kolor blaszek liściowych zmnienia się z zielonej na fioletowy. Musisz zastosować pełnowartościowy nawóz (może być dla hortensji) lub roślinę podlewać systematycznie nawozem dla roślin kwitnących, któy ma podwyższone stężenie tego pierwiastka. Niedobory fosforu w glebie spowodowane są niską temperaturą w maju/czerwcu lub ciągle zmieniającymi się warunkami wilgotnościowymi gleby -nadmiar lub niedobór wody. ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Madam
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 45
Rejestracja: 2016-06-09, 09:30

Re: Plamy na liściach hortensji

Post autor: Madam »

Petrus pisze:Witajcie. Według mnie jest to niedobór fosforu. Jeżeli kolor blaszek liściowych zmnienia się z zielonej na fioletowy. Musisz zastosować pełnowartościowy nawóz (może być dla hortensji) lub roślinę podlewać systematycznie nawozem dla roślin kwitnących, któy ma podwyższone stężenie tego pierwiastka. Niedobory fosforu w glebie spowodowane są niską temperaturą w maju/czerwcu lub ciągle zmieniającymi się warunkami wilgotnościowymi gleby -nadmiar lub niedobór wody. ;-)
Dzięki za podpowiedź z tym fosforem. Nawiozłam, gdy przesadzałam, ale myślę, że mogę trochę jeszcze podsypać... poobserwuję jeszcze z tą wodą...
Dzięki
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Plamy na liściach hortensji

Post autor: Petrus »

Nie ma sprawy. możesz oberwać liście fioletowe i zobaczysz czy objawy się pojawiają na kolejnych liściach :-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ