Palma Areca

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
ODPOWIEDZ
czarny bez
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2008-05-22, 10:56

Palma Areca

Post autor: czarny bez »

Nasza palemka trochę podupadła, na liściach pojawiły się brązowe plamy i liście powoli usychały. Nie znamy się na tym a nie chcemy stracić kwiatka.
Amanda
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 155
Rejestracja: 2008-03-01, 09:48

Post autor: Amanda »

A możesz wstawić zdjęcie? Zobacz też czy nie ma pod liśćmi bądź w ziemi jakiś robaczków.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Proszę o więcej informacji - jak wyglądają te plamy, są suche czy wodniste, może pokryte nalotem grzybni, to są drobne plamki, czy duże plamy rozlewające się po całym liściu?

Z reguły plamy i przesuszenie liści świadczą o wystąpieniu przędziorków. Pomaga utrzymanie większej wilgotności powietrza i spryskiwanie liści.

Warto też wiedzieć, że najstarsze liście z czasem brązowieją i więdną po prostu ze starości. Jest to normalne u tej rośliny. Takie liście usuwamy (w ten sposób powstają "bambusowate" łodygi ze śladami po starych liściach).

;-)
Rafał
kingacelej
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2010-02-18, 20:57

areca

Post autor: kingacelej »

ja też mam problem z tą palmą od Świat Bożego Narodzenia schnie w oczach.
czy ktos wie jak ją uratować? może to powód nawozu, zasiliłam ja w listopadzie taki koreczkami oblepionymi małymi kuleczkami - ktore sie zakopuje pod ziemią - mam ja 3 lata i nigdy nie miałam z nią problemów - strasznie mi jej szkoda, nie chce żeby umarła.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

może ma za suche powietrze,jeżeli nie gryzie jej jakieś robactwo.
Awatar użytkownika
ibis66
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 132
Rejestracja: 2009-12-21, 16:53

Post autor: ibis66 »

Ja mam Arece przy kaloryferze nie nawoże podlewam -ładnie rośnie .
pozdrawiam ibis
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Ten nawóz to pewnie Osmocote. To nawóz wolno działający (składniki nawozowe są powoli uwalniane przez długi czas) więc ryzyko przenawożenia bardzo małe. Natomiast nie nawozi się na zimę, kiedy wiekszość roślin doniczkowych spowalnia wzrost lub wchodzi w okres spoczynku. Taki nawóz jak użyłaś podaje się wiosną.

Ale nie sądzę aby nawóz był przyczyna problemu. Przede wszystkim czy powietrze nie jest za suche? Może pomóc zraszanie. Roślinie mogły też zaszkodzić przeciągi, podmuchy zimnego powietrza jeśli okno było otwierane w celu wietrzenia. Temp. nie powinna spadać poniżej 13 st. C.

Przyjżyj się też czy ie ma przędziorków lub innych szkodników.

Więcej o uprawie areki znajdziesz w naszym poradniku: palma areka - pielęgnacja i choroby, a o wspomnianych szkodnikach tutaj - szkodniki roślin doniczkowych
Rafał
Awatar użytkownika
paprotka25
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 57
Rejestracja: 2010-08-13, 10:24

areka

Post autor: paprotka25 »

kupiłam moją arekę w biedronce, na początku ładnie rosła jednak jakiś czas temu zaczęła schnąć, w tej chwili została tylko jedna zielona łodyżka ( reszta całkiem uschła więc poodcinałam, na tej łodyżce był liść z tym że też uschnął więć też go ściełam i został tylko kawałek zielonego :( ) podlewam ją ok 2 razy w tygodniu, jak myślicie da się ją jeszcze uratować?? co powinnam zrobić?
Załączniki
DSC00370.JPG
DSC00370.JPG (25.88 KiB) Przejrzano 16199 razy
novisia121
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 16
Rejestracja: 2010-08-25, 10:05

Post autor: novisia121 »

hm... gdzieś czytałam o takim czymś jak przędziorki. Może to ci zaatakowało roślinkę? Ja też miałam problem z usychaniem palemki z tzw. marketu. Przesadziłam ją do nowej doniczki z ziemią dla palm, zasiliłam trochę nawozem płynnym i jakoś odżyła. Nie jestem pewna czy twoją da się jeszcze odratować :/ spróbuj przesadzić
Awatar użytkownika
Ladys
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 392
Rejestracja: 2010-05-18, 10:33

Post autor: Ladys »

Z mego punktu widzenia, za dużo wody zniszczyło tę roślinkę, spróbuj przesadzić do nowej ziemi ale nie daję wiele szans tej roślince.
kingacelej
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2010-02-18, 20:57

areca, biały nalot i schnace liscie

Post autor: kingacelej »

witam,

od maja tego roku mam nowa palme ARECA
mam z nią problem otóż schną jej całe liście,
nie stoi przy kaloryferze i nie jest przelana, temp w domu 18- 20 stopni.
w czerwcu pojawił sie na liściach bialy nalot ( od spodu lisci) coś w rodzaju kaszki,
areke spryskałam srodkiem na macznika etc bo myslałam ze to jaja.nie ma tez nic w rodzaju pajeczyny.

co robić, przesyłam zdjecia i bardzo prosze o pomoc!!!
Załączniki
DSC02433.JPG
DSC02436.JPG
DSC02437.JPG
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Poczytaj tutaj http://poradnikogrodniczy.pl/chorobydoniczkowych.php
może to wełnowce????
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

tutaj znajdziesz odpowiedź na temat wełnowców http://poradnikogrodniczy.pl/srd.php
ODPOWIEDZ