Oprysk drzewek owocowych

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
Aga
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2018-01-31, 19:45

Oprysk drzewek owocowych

Post autor: Aga »

Witam. Mam w ogrodzie jabłonie, grusze, czereśnie,wiśnie śliwy, agrest., I jak to jest z tym wiosennym opryskiem? Czy wszystkie drzewka można jednym środkiem na choroby (np. miedzian) czy każde drzewko innym środkiem w zależności od choroby jakie może mieć dane drzewko? A jak już zrobię oprysk miedzianem to czy potem mogę jeszcze dodatkowo na grusze zastosować preparat typowo na rdze gruszy ? I po jakim czasie oprysk innym środkiem o ile można w ogóle można na przemian różne stosować środki? I czy na wiosnę stosuje się zapobiegawczo oprysk na szkodniki? i po jakim czasie od oprysku na choroby można na szkodniki zrobić oprysk? I ile razy na wiosnę należy zrobić oprysk na choroby ?
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7921
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Oprysk drzewek owocowych

Post autor: Elzbieta M »

Na wszystkie pytania nie odpowiem , bo nie znam wszystkich odpowiedzi - a nie chcę wprowadzać w bładi pisać "chyba"...
Oczywiście , że wiosną robimy preparatami olejowymi oprysk na szkodniki. Ale kolejność odwrotna , niż piszesz - najpierw miedzian , a po ok 2 - 3 tygodniach preparat olejowy np Promanal . Ja stosuję własnoręcznie wykonany - na 1l ciepłej wody 1 - 2 łyżki oleju kuchennego i pół łyżeczki sody, można dodać 1 łyżkę mydła potasowego. Co jakiś czas wstrząsać podczas oprysku. Oprysk olejowy odcina wykluwające sie mszyce od dostępu powietrza i dusi je.
Ważne jest , aby opryski na chorobywykonywać w odpowiednim czasie w zależności i od choroby jak równiez od rośliny. Ja zawsze mam pod ręką Topsin , bo ma szeroki zakres stosowania.
Na rdzę gruszy nie ma zalecanego środka. Można się wspomóc Syllitem przed i po kwitnieniu .
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Oprysk drzewek owocowych

Post autor: Bettiw »

Ja od jakiegoś czasu testuję ekologiczne opryski1) z jodyny, 2) z tymianku i oregano, ten ostatni dobrze się sprawdził i nie miałam na gruszy rdzawych plam, ale co tydzień wszystko pryskam do oporu, ekonomiczny bo z wódką dobrze się przechowuje i z zeszłego roku zostało mi połowa butli.
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Oprysk drzewek owocowych

Post autor: rafaloku »

Tu są wymienione najważniejsze preparaty do wiosennych oprysków: wiosenne opryski drzew owocowych
Rafał
Aga
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2018-01-31, 19:45

Re: Oprysk drzewek owocowych

Post autor: Aga »

Dziękuję. Tylko o tym wszystkim to ja już wiem. W dalszym ciągu nie wiem czy jak zrobię oprysk miedzianem na wszystkie drzewka, to czy potem mogę innym preparatem grusze na rdze (jest własnie tam w linku opisany na rdze). czy można rożne preparaty jeden po sobie stosować na te same drzewka i w jakich odstępach czasu.?
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7921
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Oprysk drzewek owocowych

Post autor: Elzbieta M »

Aguś , miedzian na pewno nie będzie skuteczny na rdzę. Na gruszę zastosuj Syllit. ( przed kwitnieniem). Profilaktycznie możesz opryskać miedzianem wszystkie drzewka wczesną wiosną , przy temperaturze ok 8-10st. Do kwitnienia gruszy zostaje trochę czasu , więc po miedzianie będzie dość przerwy na Syllit.
Można stosować przemiennie preparaty, ale musisz w odpowiednim czasie je zastosować , aby były skuteczne. Zwykle przed kwitnieniem.
Awatar użytkownika
Joanna Sadowska
Ekspert
Posty: 97
Rejestracja: 2016-01-28, 20:54

Re: Oprysk drzewek owocowych

Post autor: Joanna Sadowska »

Aga pisze:Dziękuję. Tylko o tym wszystkim to ja już wiem. W dalszym ciągu nie wiem czy jak zrobię oprysk miedzianem na wszystkie drzewka, to czy potem mogę innym preparatem grusze na rdze (jest własnie tam w linku opisany na rdze). czy można rożne preparaty jeden po sobie stosować na te same drzewka i w jakich odstępach czasu.?
Proszę zajrzeć do terminarza oprysków drzew owocowych . Tam dokładnie opisane są terminy oprysków, konkretne rośliny i preparaty. Np. Można opryskiwać jabłoń różnymi preparatami w okresie pękania pąków zachowując 7dni odstępu pomiędzy opryskami.
mgr inż. Joanna Sadowska
Aga
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2018-01-31, 19:45

Re: Oprysk drzewek owocowych

Post autor: Aga »

Dziękuje za odpowiedzi. Trochę mi się rozjaśniło :) Co z tego jak u nas zima się zrobiła w pełni i śniegu nasypało pół metra.
ODPOWIEDZ