Mój kawałek świata

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mandragora
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 338
Rejestracja: 2015-02-08, 23:00

Re: Mój kawałek świata

Post autor: Mandragora »

Jeśli chodzi o ceny działek u nas to chyba jedne z wyższych z tego co słyszę. Kto mógł, uciekł na wieś, a ci, którzy mieszkają w blokach, daliby wszystko za kawałek własnego trawnika. W moim przypadku tak naprawdę to był prezent : W TYM MIEJSCU WIELKI UKŁON W KIERUNKU MOJEJ TEŚCIOWEJ :padam: :zawstydzony: Gdybym musiała zebrać tą kasę o własnych siłach zajęłoby mi to pewnie jeszcze parę lat :-( . Z tą uciążliwością miałam na myśli, że kiedy się pracuje ( a ja na szczęście pracuję i to na zmiany) to czasami ciężko pozwolić sobie na komfort przyjścia kiedy się chce i zrobienia tego co trzeba i serce boli że się coś marnuje ( nie zawsze, ale czasami :-) )
A przy okazji mam pytanie. chciałabym posadzić żurawinę. wykombinowałam sobie, że za altanką jest jeszcze miejsce pod krzakami borówki. Pod śniegiem tego nie widać ale jest ładnie wyściółkowane korą. Te rośliny chyba mają podobne wymagania, więc chyba nie będzie im razem źle ;) . Boję się tylko, że może tam być trochę za ciemno. Co myślicie na ten temat?
Użytkownik Usunięty

Re: Mój kawałek świata

Post autor: Użytkownik Usunięty »

Spory kawałek działki Justynko. Dużo miejsca na nowe roślinki, no Justynko masz fajna teściową - a to skarb w dzisiejszych czasach. Ja mam tez taki skarb w domu i w dodatku obydwie pasjonujemy się ogrodem...
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Mój kawałek świata

Post autor: tadek »

:zawstydzony:

Justynko, czy żurawina nie będzie się dusić pod tą borówką?
Lepiej jest jak krzewy mają swobodę w okół siebie, i nie konkurują o wodę i pożywienie.

Justynko, a co powiesz o posadzeniu dodatkowo jagody kamczackiej, słyszałaś o niej?

Ja mam posadzone dwa młode krzaczki, już owocujące.
One rodzą owoce jako pierwsze, na wiosnę.

Więcej:

Jagoda kamczacka - odmiany, uprawa, sadzenie

Borówka amerykańska - uprawa, sadzenie, pielęgnacja

Żurawina wielkoowocowa - właściwości, odmiany, uprawa na działce

Mój krzaczek jagody kamczackiej:
1-P1080115.JPG
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Mandragora
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 338
Rejestracja: 2015-02-08, 23:00

Re: Mój kawałek świata

Post autor: Mandragora »

Tak, to wielki skarb! Zgadzam się!
Awatar użytkownika
Mandragora
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 338
Rejestracja: 2015-02-08, 23:00

Re: Mój kawałek świata

Post autor: Mandragora »

Słyszałam o tej jagodzie, przemyślę to sobie. Znowu miejsca nie mam aż tak dużo a tyle różnych roślin, które chciałabym mieć. Mówiąc krzewy miałeś na myśli borówkę czy żurawinę? może posadzę ją na skalniaku albo pomiędzy ziołami? Zależy mi, bo robię świetną nalewkę i chciałabym mieć własne owoce
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7922
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Mój kawałek świata

Post autor: Elzbieta M »

Masz rację , Justynko - obie rośliny mają jednakowe wymagania - co do kwasowości gleby , wilgotności , nasłonecznienia. Nie dalej jak kilka dni temu czytałam , aby przy borówce sadzić żurawinę. Ale obie powinny rosnąć w nasłonecznionym miejscu. Jaką masz tam wystawę? Mam nadzieję , że nie północ? Trzeba również dbać o to , aby ziemia była w miarę wilgotna , gdyż obie rośliny mają płytki system korzeniowy.
Pozdrowienia dla wspaniałej Teściowej :-D
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7922
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Mój kawałek świata

Post autor: Elzbieta M »

Widzę , że między czasie napisałaś - więc od razu odpowiadam - absolutnie nie na skalniak!!! (żurawina). Na skalniaku gleba powinna być uboga i sucha, a więc całkowicie różne warunki. Między ziołami też nie. Najlepsze sąsiedztwo - to właśnie borówka wysoka ( amerykańska). Powinnaś mieć conajmniej 2 krzewy róznych odmian borówki , aby cieszyć się mnóstwem owoców.
Jagoda kamczacka nie ma takich wymagań co do gleby , jak borówka, ale może przy niej rosnąć. Niemniej jednak można ją posadzić w każdym miejscu w ogrodzie , byle nasłonecznionym ( w cieniu owoce mają nieco gorzkawy smak).
Awatar użytkownika
Mandragora
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 338
Rejestracja: 2015-02-08, 23:00

Re: Mój kawałek świata

Post autor: Mandragora »

Któregoś dnia muszę posiedzieć na działce od rana do wieczora i zobaczyć dokładnie jak "słońce tam chodzi" :luka: jakoś szczególnie słonecznie to tam nie jest, ale ciemno też nie. Borówka jest ładna...
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7922
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Mój kawałek świata

Post autor: Elzbieta M »

Nie musi mieć patelni , trochę cienia nie zaszkodzi. Rozumiem , że masz 1 krzew - koniecznie dokup - tylko czy wiesz , jaka odmiana rośnie u ciebie? Jeśli nie , to można pokombinować z porą dojrzewania owoców - kupić wcześniejszą bądź późniejszą
Awatar użytkownika
Mandragora
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 338
Rejestracja: 2015-02-08, 23:00

Re: Mój kawałek świata

Post autor: Mandragora »

Mam 3 krzaki borówki już niemłode,dwa mają jakieś pół metra wysokości, trzeci jest mniejszy chyba w tym roku nie miał owoców, bo na tamtych były resztki zasuszonych owoców a na tym małym nie
Awatar użytkownika
lawender
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1153
Rejestracja: 2014-01-12, 11:59

Re: Mój kawałek świata

Post autor: lawender »

Brawo Justynko fajna działka oj możesz sadzić i i siać i siać i sadzić,,,,,,już ładnie a co będzie się działo póżniej,,,,hm pewnie masz głowę pełną pomysłów...trzymam kciuki by Ci się udało stworzyć swoje zacisze kwiatowe:)pozdrawiam Ola
Pozdrawiam serdecznie Ola - Lawender:)
Użytkownik Usunięty

Re: Mój kawałek świata

Post autor: Użytkownik Usunięty »

Borówki są smakowite ja używam je jak jagody leśne. Mam na swojej działce dwa średniej wielkości krzaczki i miałam tylko kilka jagódek do pojedzenia, ale teściowa ma trzy duże krzaczorki i z nim już nie raz piekłam placki i robiłam pierogi....
Awatar użytkownika
Mandragora
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 338
Rejestracja: 2015-02-08, 23:00

Re: Mój kawałek świata

Post autor: Mandragora »

Ach no właśnie te pierogi :-)
A pomysłów mam bardzo wiele. Zobaczymy jak będzie z realizacją ;)
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7922
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Mój kawałek świata

Post autor: Elzbieta M »

Mandragora pisze:Mam 3 krzaki borówki już niemłode,dwa mają jakieś pół metra wysokości, trzeci jest mniejszy chyba w tym roku nie miał owoców, bo na tamtych były resztki zasuszonych owoców a na tym małym nie
Justynko , zastanawiają mnie twoje półmetrowe krzaczki. Moje dwuletnie borówki maja ok pół metra , a 5-cioletnie ponad metr , może nawet 1.5m. Nie znam takiej niskiej odmiany borówki amerykańskiej. Może faktycznie trzeba by im zmienić środowisko?
Awatar użytkownika
Mandragora
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 338
Rejestracja: 2015-02-08, 23:00

Re: Mój kawałek świata

Post autor: Mandragora »

Przy najbliższej okazji sprawdzę jakie są dokładnie wysokie. Albo wcale nie są tak stare jak mi się wydaje :/
ODPOWIEDZ