Hortensja - sadzenie, pielęgnacja, nawożenie

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
akita
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2015-12-16, 11:55

Re: Hortensja - sadzenie, pielęgnacja, nawożenie

Post autor: akita »

Witam.
Mam obok siebie dwie hortensje, jedna kosmata o kwiatach białoniebieskich a druga "normalna" ;-) o kwiatach różowych. Ta różowa bardzo się rozrosła i zabiera miejsce tej drugiej, mniejszej. I muszę ją " odmłodzić bo środek miała brzydki, dziurawy z małą ilością kwiatów..
Jak mam ją ciąć? Które gałęzie żeby nie usunąć tych, które będą kwitły?
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Hortensja - sadzenie, pielęgnacja, nawożenie

Post autor: tadek »

.
Ja zamiast Tobie odpowiedzieć na pytanie, :zawstydzony: zacytuję fragment artykułu z naszego poradnika:
W większości krzewy ozdobne należy przycinać co roku, aby regularnie kwitły. Część wymaga jedynie sporadycznego przycięcia obumarłych, krzyżujących się pędów, zaś inne do wydania kwiatów muszą być radykalnie cięte. Hortensja wyróżnia się na tle krzewów liściastych, gdyż sposób cięcia hortensji różni się w zależności od gatunku tej rośliny. Inaczej będziemy postępować z hortensjami bukietowymi, a inaczej z ogrodowymi. Wynika to głównie z faktu, iż kwitną one na różnych pędach: jednorocznych lub dwuletnich. Jeśli zaniechamy cięcia hortensji bukietowej, jej zdolność do kwitnienia będzie z roku na rok coraz mniejsza...

Czytaj dalej:
Cięcie hortensji. Jak i kiedy przycinać hortensje?
:arrow:
:oczami:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7921
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Hortensja - sadzenie, pielęgnacja, nawożenie

Post autor: Elzbieta M »

Agnieszko , cięcie hortensji zależy od odmiany. A właściwie od tego , czy kwitnie na jednorocznych czy starszych pędach. Nie mam hortensji kosmatej , jednak przypuszczam , że zakwita podobnie jak ogrodowe - na pędach dwuletnich ( i starszych) . Nie wiem , jaką masz tą drugą - bo "normalna" nic mi nie mówi. Być może to ogrodowa, ( bywają różowe i niebieskie - w zależności od odczynu gleby ta hortensja może nawet co rok zmieniać barwę - jeśli zmieniamy pH gleby). Ale różowa może być też hortensja krzewiasta Invincibelle Spirit - o kulistych kwiatostanach. ( ta nie zmienia koloru). Ogrodowej się nie tnie , tylko usuwa przekwitłe kwiatostany. Ona zawiązuje pąki kwiatowe latem i zakwita wiosną - jeśli oczywiście pąki nie przemarzną, trzeba ją więc okrywać. Jeśli koniecznie ją chcesz zagęścić i przyciąć - to wiedz , że nie zakwitnie na pędach , które wypuści po kwitnieniu, dopiero w kolejnym roku.
Całkiem inaczej przedstawia się sytuacja z hortensją bukietową ( białe i różowe) i krzewiastą. Te należy ciąć wiosną , kilkanaście cm nad ziemią - do lata wyrosną nowe pędy , zakończone kwiatostanami.
Jak więc widzisz, Agnieszko , nie mogę dać Ci pewnej porady , dopóki nie będę miała pewności , czy masz ogrodówkę czy inną. Może masz jakieś zdjęcia albo podasz więcej szczegółów - byc może się zorientuję.
akita
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2015-12-16, 11:55

Re: Hortensja - sadzenie, pielęgnacja, nawożenie

Post autor: akita »

Elżbieto, myślę że mam właśnie tę o której piszesz, nie zmienia koloru kwiatostany duże okrągłe, pąki dostała juz latem dlatego nie wiem jak ją zmniejszyć skoro jej się w ogóle nie tnie.
Ta kosmata nie jest duża wiec nie będę nic z nią robić.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7921
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Hortensja - sadzenie, pielęgnacja, nawożenie

Post autor: Elzbieta M »

A może lepiej przesadzić? One nie reagują źle na przesadzanie. Nawet jak przytniesz w jednym roku , to ona i tak za 2-3 lata dojdzie do swego rozmiaru i problem sie powtórzy.
A tak prawde mówiąc , to ja nadal nie jestem pewna , jaką mas hortensję. Z tą zmiana koloru to też nie jest tak nagle - po prostu jak sie zmienia odczyn gleby to i barwa kwiatów. Jak sie odczyn nie zmienia , to kolor również nie. Przy hortensji ogrodowej , jeśli byś spróbowała zakwasic glebę , to kwiaty staną się niebieskie. Różowa jest na glebach obojętnych i zasadowych. Ale to sie tyczy - powtarzam - hortensji ogrodowej - krzewiasta będzie różowa niezależnie od ph.
Zdjęcia nie masz?
akita
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2015-12-16, 11:55

Re: Hortensja - sadzenie, pielęgnacja, nawożenie

Post autor: akita »

Bardzo dziękuję, że chcesz pomóc a nie odsyłasz mnie do poradników po których dalej nic nie wiem. Kupiłam dom z ogrodem i nie mam pojęcia jaki to gatunek. Zdjęcie mam na laptopie wiec jak będę w domu to wyślę :-)
Dziękuję.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Hortensja - sadzenie, pielęgnacja, nawożenie

Post autor: Petrus »

Zdjęcie wszystko wyjaśni. Wtedy wszystko o cięciu lub uprawie łatwiej napisać ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
akita
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2015-12-16, 11:55

Re: Hortensja - sadzenie, pielęgnacja, nawożenie

Post autor: akita »

Elżbieto, przejrzałam zdjęcia i okazało się że żadne nie jest zrobione z bliska,
zrobiłam więc dzisiaj nowe ale kwiaty już przekwitają,
Załączniki
moja hortensja-grudzień
moja hortensja-grudzień
cały krzak
cały krzak
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7921
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Hortensja - sadzenie, pielęgnacja, nawożenie

Post autor: Elzbieta M »

akita pisze:Elżbieto, przejrzałam zdjęcia i okazało się że żadne nie jest zrobione z bliska,
zrobiłam więc dzisiaj nowe ale kwiaty już przekwitają,
A ja się ogromnie zdziwiłam , że grudzień , a ty piszesz, że kwiaty już przekwitają :shock: Spojrzałam , skąd jesteś i to może być wyjaśnienie :-D . Ale i tak się dziwię , że w Niemczech jeszcze takie łądne kwiatostany. Czy mieszkasz gdzieś na południu?
Ale wracając do tematu. To nie jest hortensja ogrodowa. 100% pewności nie mam , ale tak ok 96% :hyhy: Być może macie tam inne odmiany , których ja nie znam. Rozumiem , że oba zdjęcia to ta sama roślina?
W kwiatostanie widzę 2 rodzaje kwiatów ( jeśli się mylę , to mnie popraw) , co jest często spotykane u niektórych odmian hortensji bukietowej ( a odmian chyba trzeba liczyć na setki :hyhy: )- kwiaty płodne to małe kulki , które się nie rozwijają i kwiaty płonne z rozwiniętymi płatkami. Jednakże hortensje bukietowe ( inna nazwa - wiechowate) mają kwiatostany w kształcie stożka, a tego nie dopatrzyłam się na zdjęciach.
Czy aby na zdjęciach nie pokazałaś hortensji kosmatej?
Zastanawiam się również nad hortensją piłkowaną ( hydrangea serrata) . Ona ma płaskie kwiatostany, wewnątrz kwiaty płodne , na zewnątrz płonne.
Krzewiasta Pink Anabelle czy Invincibelle Spirit ma chyba inne kwiatostany , u ciebie wydają się bardziej płaskie niż kuliste.
Mam nadzieję , że Petrus tu jeszcze zaglądnie i się wypowie, ja tylko amatorka , a Piotrek po studiach ogrodniczych.
Agnieszko , jeśli nie dojdziemy do tego , jaka to hortensja - nie będzie można radzić , jak ciąć , bo jak juz pisałam - inaczej się tnie te odmiany
akita
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2015-12-16, 11:55

Re: Hortensja - sadzenie, pielęgnacja, nawożenie

Post autor: akita »

Elżbieto mieszkam przy holenderskiej granicy. Pogoda u nas zupełnie inna. Mniej mrozu i dużo deszczu. Kwitnie u mnie na dzień dzisiejszy jeszcze róża ;-)
Wracając do hortensji, nie jest to odmiana tej z "kuleczkami" bo tę mam obok i wiem jak wygląda, bukietówa też nie, ona jak kwitnie ma kwiatostany duże i okrągłe wszystkie kwiatki pełne, jak przekwitala to gałęzie dostawały nowe przyrosty boczne wyglądające jak pączki.
Chyba będzie trzeba mi poczekać do następnego roku..
Oba zdjęcia ten sam krzak, tyle że na tym z daleka widać jeszcze drugą hortensje bo one rosną obok siebie
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7921
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Hortensja - sadzenie, pielęgnacja, nawożenie

Post autor: Elzbieta M »

akita pisze: ... ona jak kwitnie ma kwiatostany duże i okrągłe wszystkie kwiatki pełne, jak przekwitala to gałęzie dostawały nowe przyrosty boczne wyglądające jak pączki.
Acha , rozumiem, zmyliło mnie to, myślałam że to kwiatki-kuleczki.
W takim razie mamy 2 opcje - ogrodowa lub Invincibelle Spirit . Tnie się inaczej.Zobacz , czy kwiatostany w trakcie kwitnienia są podobne do tej.
cc-800x600.jpg
akita
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2015-12-16, 11:55

Re: Hortensja - sadzenie, pielęgnacja, nawożenie

Post autor: akita »

Nie, te są małe a moja ma duże kwiaty. Myślę że to ogrodowa. Wcześniej napisałam normalna bo te są u nas wszędzie, najpopularniejsze
kajaja2
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1404
Rejestracja: 2016-02-01, 13:03

Re: Hortensja - sadzenie, pielęgnacja, nawożenie

Post autor: kajaja2 »

Witam
ja mam hortensje bukietowe i ogrodowe w zeszlym roku dokupilam debowa i pod kazda hortensje podsypuje mikoryze do hortensji i normalnie nie moge sie nimi na dziwic,kwinta jak szalone.a rosna na glinie gdzie tylko troche podsypalam torfu,przesadzalam je wielokrotnie i nic. jeszcze jedno polecam nawoz do hortensji agrecol tylko do hortensji zel.jest do niebieskiej i do koloru.nie pomylic.a na zime zawsze oslaniam bo sa za duze u mnie wiatry.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7921
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Hortensja - sadzenie, pielęgnacja, nawożenie

Post autor: Elzbieta M »

Kaju , ogrodowe zmieniają kolor w zależności od kwasowości podłoża. Fajne jest to , że ta sama hortensja w jednym roku może mieć kwiaty różowe ( jeśli gleba obojętna) , a w kolejnym - jeśli dobrze ją zakwasimy np ałunem - będzie niebieska.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Hortensja - sadzenie, pielęgnacja, nawożenie

Post autor: Petrus »

Elu takie same kwiaty ma odmiana barwna od hortensji drzewiastej 'Anabelle' (jak pokazujesz na zdjęciu). Anabelka ma białe a ta druga właśnie różowe. Zrobili po prostu inny kolor kwiatów :-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ