Grządki warzywne w donicach/skrzyniach

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw
ODPOWIEDZ
MamaHani
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2014-03-20, 19:45

Grządki warzywne w donicach/skrzyniach

Post autor: MamaHani »

Witam serdecznie,
Najpierw sprawa najważniejsza - jestem zielona :-> . To mój początek przygody z sadzeniem warzyw i owoców na działce.. Wymyśliłam sobie, po przeczytaniu tu i ówdzie kilku informacji, że zrobię tzw. grządki w donicach. Mamy dużo starych cegieł. Wykorzystamy je do wymurowania prostokątnych, dużych donic (szer.1,20 na 4m). I to właściwie jest dla mnie jasne.. nigdzie jednak nie mogę znaleźć informacji jak wysokie mają to być donice i czy spód ma być czymś wyłożony - jakąś folią czy coś..?

Od razu napiszę dlaczego chcemy donice a nie normalne grządki. Mieszkamy na śląsku ( fuj..), kupiliśmy niby działkę na której wcześniej rosły truskawki ale mamy obawy ,że ziemia jest bardzo tutaj zanieczyszczona. Chcemy więc nawieźć ziemię z gór. Donice też chronią przed kretami, a u nas ich całe mnóstwo.. poza tym niby chwastów mniej a i rośliny ciepłolubne mają się mieć dużo lepiej, bo niby taka ziemia w donicach się lepiej nagrzewa..

Czy macie z tym jakieś doświadczenia ? Czy nie lepiej byłoby może kupić jakąś już gotową ziemię z torfem? Ojej.. mam nadzieję, że chociaż marchewka mi wyrośnie... :-/
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Re: grządki w donicach? Pomocy!

Post autor: lilia0405 »

MamaHani podwyższone grządki hm ja u siebie tego nie stosowałam ale tak na mój rozum nie wykładałabym to folia, tylko czymś przepuszczalnym np. gęsta siatka aby woda nie zalegała, bo rośliny w za mokrym środowisku mogą gnić. Jeśli ziemia z gór jest dobra to czemu nie. Tylko się zastanawiam jaka by być mogła optymalna wysokość tych donic.
Myślę że się inni użytkownicy forum wypowiedzą
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: grządki w donicach? Pomocy!

Post autor: rafaloku »

Po pierwsze wydaje mi się, że mylisz dwa pojęcia. Czym innym jest uprawa w donicach, a czym innym są podwyższone grządki. Jak się domyślam, chodzi Ci o to drugie. Odpowiedzi na część Twoich pytań znajdziesz w artykule z naszego poradnika, są tu też dość szczegółowe informacje odnośnie przydatności podwyższonych grządek w naszym klimacie i kiedy ma to sens: podwyższone grządki warzywne oraz ogród warzywny w skrzyniach.

Polecam też bardzo dobry artykuł w Wikipedii: podniesione grządki ;-)
Rafał
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: grządki w donicach? Pomocy!

Post autor: Iga51 »

MamoHani. Czy wy chcecie spód tych donic betonować, czy to ma być tylko murowane obrzeże?. Nie warto spodu zamykać. Wystarczy wyłożyć geowłókniną. To lepiej zda egzamin. A wysokość? To zależy co tam ma rosnąć. Jeżeli, jak piszesz marchewka, to musisz mieć 60 cm, na inne rośliny od 40 do 60 cm.
Poczytaj co na ten temat pisze Rafał w naszym poradniku:
http://poradnikogrodniczy.pl/podwyzszon ... rzywne.php
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6982
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: grządki w donicach? Pomocy!

Post autor: malina »

Mamo Hani-miałam kiedyś /w innym ogrodzie/podwyższone grządki to jest super rozwiązanie,nie trzeba się schylać tak nisko,nie wrasta trawa,nie depczą zwierzaczki,ziemia pod kontrolą nie rozsypuje się na boki i plewienie przyjemne.Ja miałam je na wysokość podobną jak w artykule Rafaloku"podniesione grządki",żeby niepotrzebnie dawać na spód dobrą ziemię nasypałam kamieni ,starych dachówek na to gorszej ziemi,koniecznie gęstą siatkę zabezpieczenie przed nornicami i kretami i teraz dobrej ziemi około 40-50 cm.Przy niższych obramowaniach od razu położyć siatkę i warstwę dobrej ziemi.Jeżeli decydujesz się na podniesioną grządkę zrobiła bym ją wyższą jak na zdjęciu 3,"podniesione grządki",Wygoda w każdym temacie /jak wyżej/Powodzenia Halina
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
MamaHani
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2014-03-20, 19:45

Re: grządki w donicach? Pomocy!

Post autor: MamaHani »

Ja tu sobie myślę, że może ktoś mi za tydzień odpowie.. a tu pierwsze odpowiedzi już po kilku godzinach! Jesteście niewiarygodni!!! Dziękuję! :-D
Myślałam właśnie, żeby zrobić na wysokość 60 - 70 cm. Czy agrowłókninę przegryzą krety i inne takie zwierzątka? Myślałam żeby nią spód wyłożyć.. jeśli tak, to rzeczywiście zaopatrzę się w siatkę.. A agrowłóknina (czarna) pójdzie na górę grządki. Hmm..skoro będzie więc wysokość 60cm - 70cm , to z 20 cm może być np. piasku i gorszej ziemi, tak? Przy tym wszystkim przeraża mnie koszt ziemi..bo to będą całe heeeektoooolitry...może wiecie, gdzie można się zaopatrzyć w takie hurtowe ilości - dobrze a tanio ? :) Przywiezienie z gór odpada jednak..koszty transportu, wynajem wielkiego auta.. zarżną, oj zarżną !
Teraz jeszcze jedno pytanie.. właściwie wstyd mi je zadawać, pewnie pęknięcie ze śmiechu..no ale nie mam komu go zadać. I moi rodzice i teściowie mają takie pojęcie o sadzeniu czegokolwiek jak moja 2,5letnia Córcia... zerowe. A więc o to pytanie (trzymajcie się...) - na opakowaniach od nasion jest napisane w jakich odstępach sadzić rozsadę..i ja tego nie rozumiem.. co to znaczy np. rozsadę sadzić w odstępach 35 cm x 50 cm ? To jest odstęp od jednej roślinki do drugiej? Przecież to pole prostokąta ...a nie tylko odstęp w centymetrach.. Czy może jest to wielkość pola na którym mam wszystkie te roślinki zasadzić ? Okej,okej...już się nie śmiejcie :) A jak już przestaną Was boleć brzuchy od śmiechu to... będę wdzięczna za odpowiedź :)
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6982
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: grządki w donicach? Pomocy!

Post autor: malina »

witaj-tu się odpisuje szybko,tym żyjemy,to jest odskocznia od bycia ciągłą gosposią.Daj jak najwięcej "byle czegoś" na dno grządki w hurtowni będziesz miała tańszą ziemię,raz kupisz będziesz miała na lata.Zrób sobie skrzynię na kompost,jak będzie już gotowy będziesz nim użyżniała te grządki/jak zrobic kompostownik dowiesz się z tematów w naszym poradniku,Tadziu chyba doradzał/Tylko siatka drobne oczka.Co do posadzenia rozsad to 35x50 lub 30x8 to było by ..rozstaw między rzędami 30 cm.,a posadzenie w rzędzie w odstępach 8 cm.Odległość będzie różna w zależności od tego czego jest to rozsada.Pamiętaj nikt tu z nikogo nie śmieje się,my uśmiechamy się do siebie przez te szybki ekranów

Co do hurtowni w twoim regionie ,poszukaj w internecie.Pozdrawiam Halina :super:
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: grządki w donicach? Pomocy!

Post autor: Bettiw »

Mama Hani wnioskuję, że skoro czytasz z opakowania na temat rozsady to zamierzasz ją sama wyprodukować? Czyli o jakich roślinach myślałaś. Dużo ciepłolubnych rośnie wysianych wprost do gruntu, np ogórki, cukinie, kabaczki dynie, każde z tych warzyw można wysiać wcześniej (ok 3-4 tygodnie) w domu do pojemników po 2-3 nasiona, a później w połowie maja wysadzać na grządki. Jaszcze masz trochę czasu na lekturę to zdążysz się przygotować, skup się teraz na grządkach, żeby zdążyć przygotować, możesz na raty rozłożyć robienie podwyższonych grządek - żeby móc zakupić ziemie humusową dobrą bo to będzie procentować. Ile takich podwyższonych grządek planujesz? To jest praca, ciężka i na lata grządki pozostaną w tych samych miejscach warto dobrze rozplanować.
MamaHani
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2014-03-20, 19:45

Re: grządki w donicach? Pomocy!

Post autor: MamaHani »

Witaj,
Dopiero teraz zobaczyłam ,że mi odpisałaś.. przepraszam! jest jakaś możliwość ustawienia w panelu aby przychodziły mi wiadomości, że ktoś dodał nowego posta do tematu?
Już odpowiadam - mam już wszystko posiane z nasion, przepikowane do większych doniczek. Czekam na połowę - koniec maja, aby ładnie włożyć do gruntu. Pomidory, truskawki, cukinie będą w szklarni w dużych donicach. Reszta (taki ogólne warzywka warzywne - marchew, burak, sałata, rzodkiew, cebula i mnóstwo ziół etc) w donicach na zewnątrz. Mam bardzo gorąco w lato od strony warzywniaka, więc częste podlewanie będzie konieczne. Nie wiem jeszcze jak ugryźć te donice pod szklarnią. Mysłałam o takich wielkich plastikowych donicach (40/31) wkopanych w ziemię, aby nie przegrzać korzeni.. myślicie, że ma to sens? Prace idą pełną werwą. Już mam namiar na ziemię - ale muszę wierzyć na słowo honoru, że to jest dobry gatunek.. Pan mówił, że to czarnoziem- humus. Cena 77zł za tonę. Jakąś decyzję muszę podjąć więc się chyba n nią zdecyduję... jakby ktoś był ze Śląska, okolice Rybnika i miał jakieś namiary na ziemię to proszę o kontakt moi Drodzy !
Pozdrawiam
MamaHani
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: grządki w donicach? Pomocy!

Post autor: Danka »

MamaHani pisze:Witaj,
Dopiero teraz zobaczyłam ,że mi odpisałaś.. przepraszam! jest jakaś możliwość ustawienia w panelu aby przychodziły mi wiadomości, że ktoś dodał nowego posta do tematu?
Musisz wejść na swoje konto czyli MOJE KONTO i w ustawieniach wybrać swoje potrzeby.

Strona główna forum ‹ Ogród Użytkowy - Sad, Warzywnik, Zielnik ‹ Uprawa warzyw

Moje konto (Prywatne wiadomości: 0) • Moje posty
MamaHani
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2014-03-20, 19:45

Re: grządki w donicach? Pomocy!

Post autor: MamaHani »

Danka , bardzo Ci dziękuję za informację :->
MamaHani
ODPOWIEDZ