Czym oddzielić rabaty od trawnika??

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
ODPOWIEDZ
marylka55
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2014-08-13, 14:33

Czym oddzielić rabaty od trawnika??

Post autor: marylka55 »

Witam wszystkich,
Dopiero rozpoczynam przygodę z ogrodem :) W związku z tym ciągle pojawiają się w mojej głowie pytania, na które nie jestem sama w stanie udzielić odpowiedzi. Dlatego zwracam się do was Drodzy Ogrodnicy.
Poradźcie mi czym mogę oddzielić pas tuj biegnący wzdłuż ogrodzenie od trawnika tak, aby trawa nie wrastała mi w drzewka i jednocześnie ułatwiłoby mi to koszenie?? Widziałam takie specjalne obrzeża trawnikowe, ale nie wiem czy sobie poradzę z ich położeniem... Co radzicie?
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7921
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Czym oddzielić rabaty od trawnika??

Post autor: Elzbieta M »

Nie wiem , czy myslisz o tych samych obrzezach , co ja - taka pofalowana plastikowa tasma. Trzeba by bylo ja wkopac na rowni z powierzchnia ziemi , aby nie utrudniala koszenia. Nie jest to trudne.
Ja jednak jakis czas temu zrezygnowalam z niej na korzysc plotka. Miedzy plotkiem a trawnikiem jest ok 10 cm rowek wypelniony piaskiem. Jesli w piasku pokaze sie jakis chwast - latwo go wyciagnac. Na zdjeciu widac maly fragment plotka
Załączniki
13 sierpien 2014 020.jpg
Bern0987
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2014-08-13, 11:31

Re: Czym oddzielić rabaty od trawnika??

Post autor: Bern0987 »

Moim zdaniem obrzeża trawnikowe to bardzo dobre rozwiązanie, bardzo szybko się je montuje i dają bardzo ładny efekt.
sylwia75
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 30
Rejestracja: 2011-06-17, 16:16

Re: Czym oddzielić rabaty od trawnika??

Post autor: sylwia75 »

W moim ogrodzie rabaty od trawy są oddzielone kostką brukową. Kostka jest wkopana w ziemię równo z trawą co pozwala na bezproblemowe ścinanie trawy.
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Czym oddzielić rabaty od trawnika??

Post autor: tadek »

Potwierdzam słowa mojej przedmówczyni Eli:
Wkopując drewniany płotek (palisada) czy betonowy krawężnik lub inne obrzeżenie, dobrze jest zostawić pomiędzy nim a trawnikiem wolny pasek, najlepiej jak napisała Ela - wypełniony piaskiem.

Trawa lubi zdobywać nowe tereny rozrastając się w szerz. Chętnie też wrasta w nasze obrzeże, a stosując wspomniany wolny pas wzdłuż obrzeżenia, wtedy łatwiej ją usunąć.

Obrzeża trawnikowe. Jak oddzielić trawnik od rabaty?
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Kamikaze34
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 15
Rejestracja: 2014-10-03, 14:55

Re: Czym oddzielić rabaty od trawnika??

Post autor: Kamikaze34 »

Jeżeli masz czas to fajnie wygląda też murek zrobiony z dużych kamieni i połączonych zaprawą. Trzeba mieć jednak przy tym trochę wyobraźni, żeby nie wyglądało zbyt brzydko :)
ogrodniczka279
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2015-02-04, 23:52

Re: Czym oddzielić rabaty od trawnika??

Post autor: ogrodniczka279 »

Witam, widzę ze nie tylko ja nie znam się na roślinkach. Ale dobrze ze są takie miejsca jak to i można się od was wiele dowiedzieć. Mam nadzieję, że mi też pomożecie, bo na wiosnę planuje zrobić w końcu ogród i na pewno dobre rady się przydadzą.
Awatar użytkownika
Agnieszka123
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1738
Rejestracja: 2014-07-19, 07:52

Re: Czym oddzielić rabaty od trawnika??

Post autor: Agnieszka123 »

Witaj Ogrodniczko, na pewno nie zostaniesz bez pomocy i porady, napisz coś więcej o swoich planach i w ogóle o sobie :)
Pozdrawiam Wszystkich
Agnieszka
Mój azyl
Awatar użytkownika
Nutka13
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2015-01-06, 19:57

Re: Czym oddzielić rabaty od trawnika??

Post autor: Nutka13 »

Ja też jestem tego samego zdania co Ela i Tadek.U mnie rabaty okładam kamieniami-nie stać mnie na zakup płotków,krawężnik nie wchodzi w rachube bo lubię nieregularne rabaty-obowiązkowo musi być rowek wysypany piaskiem,czasem jak go nie mam to trocinami.Próbowałam z obrzeżami z plastyku,folii,ale jak dla mnie to był bardzo zły pomysł.
Pozdrawiam i zapraszam
spacer bociana
Awatar użytkownika
Zenia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2169
Rejestracja: 2008-07-21, 21:01

Re: Czym oddzielić rabaty od trawnika??

Post autor: Zenia »

tadek pisze: Wkopując drewniany płotek (palisada) czy betonowy krawężnik lub inne obrzeżenie, dobrze jest zostawić pomiędzy nim a trawnikiem wolny pasek, najlepiej jak napisała Ela - wypełniony piaskiem.
Niestety przy tym sposobie przy każdym koszeniu trawnika konieczność użycia także podkaszarki a potem zagrabienia trawy. :oczami: U mnie mam kostkę brukową,niestety wystającą a i płotek też się znajdzie. ;-) . Czasem myślę o zlikwidowaniu jednego i drugiego, łatwiej będzie kosić i mniej pracochłonne niż wyciąganie kosiarki i podkaszarki. :hyhy: Jedyny minus tego..od czasu do czasu wyrównać brzegi rabatki. :-D
Pozdrawiam Zuzia
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Czym oddzielić rabaty od trawnika??

Post autor: Merghen »

Ja mam dołek wysypany żwirkiem i nie używam podkaszarki bo nie mam. Niekiedy ręcznie coś wyrwę albo podetnę nożycami do trawy. Jednak odległość od kamieni to co najmniej 10 cm. Wtedy łatwo jest wykosić trawę kosiarką.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7921
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Czym oddzielić rabaty od trawnika??

Post autor: Elzbieta M »

Dokładnie tak jak Małgosia pisze powyżej - kosiarką dojeżdżam do piasku , w piasku nic nie rośnie , a jeśli się pojawi to rzadko - podkaszarka w tym miejscu niepotrzebna. Jeśli by trawnik dochodził do samego płotka - aaa, to już inna sprawa.
ODPOWIEDZ