Wiejski ogród Igi

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6086
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Krysia »

Igusiu, u nas też już jest tak samo biało jak u Ciebie. Też myślę tak jak Ela, że roślinkom nic nie będzie. Bo ta zima podobno ma trwać krótko. :-D
Jan Twardowski
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 419
Rejestracja: 2014-04-15, 20:38

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Jan Twardowski »

Iga u Ciebie jest piękna zima tak jak i u mnie Tyle ,że u nas już wczoraj wcześnie rano już było biało i padało tylko do wczorajszego popołudnia. U nas podobnie jak u Ciebie było dużo opadów deszczu ,że ziemia jest głęboko mokra.
Ale nie ma co się martwić ,że ziemia zmarznie bo jak piszesz jest u Ciebie ponad 15 cm śniegu więc nawet mróz -20 stopni nic nie zrobi ziemi bo jednak śnieg tego mrozu nie przepuści. U mnie dzisiaj rano było dokładnie -12.3 stopnia mrozu i możliwe ,że jutro rano może być więcej. Gorzej jakby nie było śniegu wtedy mróz mógłby zrobić porządne szkody.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Zenia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2169
Rejestracja: 2008-07-21, 21:01

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Zenia »

Tęskno mi już do takich białych widoków, zwłaszcza w święta. ;) . Fajnie Iguś choć końcówkę świąt mieć białą. U mnie ziemia zmarznięta, przymroziło do - 11 a śniegu jak nie było tak nie ma. :zalamany:
Pozdrawiam Zuzia
Użytkownik Usunięty

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Użytkownik Usunięty »

no właśnie śnieg nie lubi chyba niektórych rejonów naszego kraju... :hyhy: :hyhy: :hyhy: w poniedziałek idę do pracy pewnie wtedy będzie padał ...dojeżdżam 25 km do pracy i nie przepadam za błotem pośniegowym, ulice śliskie - trzeba uważać na kierowców niedoświadczonych i zbyt pewnych siebie... :-)
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Iga51 »

Ela, Danka, Krysia, Janek, Zenia, Joasia. Dziękuję Wam bardzo za odwiedziny. Obyście mieli rację, że roślinki nie zmarzną. Przed śniegiem stale padał deszcz i ziemia głęboko mokra. Obawiałam się, że ona może szybko zamarznąć i korzenie razem z nią. Śnieg na razie się trzyma, mróz też.

Nie wiem, czy jutro będę miała okazję zajrzeć na forum, więc już dziś chcę Wam życzyć wiele szczęśliwych chwil i wszelkiej pomyślności w nadchodzącym Nowym 2015 Roku. Wszystkiego Najlepszego!
Awatar użytkownika
mmmm5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4123
Rejestracja: 2011-04-30, 17:59

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: mmmm5 »

Igo, wiem ,że siejesz kwiaty w donice które trzymasz na tarasie przez całą zimę ,chciałabym zrobić tak samo.Proszę napisz mi co siejesz i czy nie jest przypadkiem za późno .Mam ziemię i donice i dopiero teraz trochę czasu aby wypróbować tę metodę.U mnie nie ma śniegu tzn.ziemia wygląda jak posolona czy to nie spowoduje ,że nasiona wyginą bo na tarasie świszcze wiatr ?
Serdeczności przesyłam Maria

Rodzinne włości
Użytkownik Usunięty

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Użytkownik Usunięty »

Igo tobie również życzę samych dobrych chwil, dożo czasu i siły na ulubioną pracę w ogrodzie i w ogóle wszystkiego najlepszego :-) :-) :-) a co do roślinek to na pewno sobie poradzą..dobranoc.
KRYSTYNA1
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 286
Rejestracja: 2014-10-06, 16:33

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: KRYSTYNA1 »

Piękne śnieżne zdjęcia pokazałaś. Przy okazji życzę wszystkiego dobrego w Nowym Roku :)
Pozdrawiam, Krystyna

OGRÓD KRYSTYNY
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Iga51 »

Joasiu, dziękuję.

Marysiu, Nie, nie jest za późno. Żeby zastosować tę metodę, musi być mróz. Chodzi o to, że rośliny, których nasiona muszą być stratyfikowane, nie zamraża się ich w lodówce, tylko wysiewa do pojemników, czy donic w mokrą ziemię i wystawia na mróz. Mnie się ta metoda sprawdziła w 90%. Sporo miałam tych pojemników, musiałabym sprawdzić, co wysiewałam. Pamiętam, że na pewno wysiałam mydlnicę bazyliowatą, piaskowca górskiego, pierwiosnka bezłodygowego, trzykrotkę Andersa i sasankę. Z tych roślin nie wzeszła mi sasanka. Ale nasiona nie były najnowsze i może to była przyczyna. Wysiałam również białą i różową malwę. Malwy podzieliłam i część zostawiłam w domu na parapecie, a część na tarasie. Te w domu wzeszły szybciutko, a te na tarasie, tak jak wszystko inne, czyli jak już zrobiło się ciepło. I wyobraź sobie, że po przesadzeniu do ogrodu, te które wzeszły w domu i były w cieple, marnie mi się przyjęły. A siewki z tarasu były mocniejsze. Z malwami to był eksperyment, bo ich nasiona nie muszą być stratyfikowane, ale pomyślałam, że skoro same w ogrodzie również się wysiewają, to im mróz nie straszny.
Można tak wysiewać również lawendę, rojniki, żagwin ogrodowy, czosnek niedźwiedzi, dzięgiel, dziurawiec, kostrzewę popielatą, inkarwillę Delavaya, fiołek wonny, barwinek pospolity i wiele innych roślin. Potem siewki pikujesz i wsadzasz do gruntu, albo zostawiasz sobie w donicach na tarasie.
Ziemia w pojemnikach musi być zamarznięta, a jak mróz odpuszcza, to trzeba pilnować, żeby ziemia nie przeschła, czyli od czasu, do czasu należy ją podlać. Ja swoje nasiona wysiewałam w styczniu, dopiero jak przymroziło. Ale jak pamiętasz, przez jakiś czas właśnie w styczniu nie było mrozu, to wtedy pojemniki podlewałam, żeby nasiona już nie wysychały. Potem znowu je przymroziło i tak do wiosny. Jak zrobiło się ciepło, to wszystko ładnie powschodziło.
To jest Marysiu tak, jak z marchewką, czy pietruszką, która wysiewasz późną jesienią do gruntu i masz ją wcześniej, niż siane wiosną. Ja to nazywam naturalną stratyfikacją. Wszystkie takie nasiona można również wysiewać wprost do gruntu przed mrozami.
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: lilia0405 »

Igo spokojnie masz śnieg a to dla mrozu jak pierzynka działa, byliny to rośliny zaprawione w boju. Gdyby było -30 i bez śniegu to bym się martwiła. U mnie śniegu jak na lekarstwo ale o byliny jestem spokojna.

Wszystkiego co najlepsze w Nowym roku 2015. Dużo zdrowia i sił oczywiście na ogród :)
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Iga51 »

Lilko, dziękuję bardzo i Tobie również życzę wszystkiego najlepszego w Nowym Roku.
Już mnie uspokoiliście, co do roślinek pod pierzynką. Nie lubię zimy, ale śnieżne krajobrazy mnie się podobają. Tym bardziej, że śnieg jest potrzebny naszym roślinkom.

Krysiu, dziękuję i wzajemnie wszystkiego dobrego w Nowym Roku.
Awatar użytkownika
mmmm5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4123
Rejestracja: 2011-04-30, 17:59

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: mmmm5 »

Igo, w styczniu zabiorę sie do wysiewania mam trochę nasion z zeszłego roku to wypróbuję.Dziekuje za rady !
Duzo serdeczności na 2015 r
M
Serdeczności przesyłam Maria

Rodzinne włości
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: tadek »

Dzisiaj i w Poznaniu w nocy trochę posypał śnieg, nie tak mocno jak w innych regionach kraju, ale wystarczająco aby zrobiło się biało...
Jak wspomnieliście, śnieg jest potrzebny ale mimo to wolę jak jego nie ma. :lol:

Iguś, Marysiu, życzę Wam owocnych wyników w sianiu kwiatuszków! :zawstydzony:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6982
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: malina »

Mario ,oprócz tych kwiatów ,które poleciła Iga możesz wysiać ketmię syryjską ,jak nie masz nasion mogę podesłać .
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
mmmm5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4123
Rejestracja: 2011-04-30, 17:59

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: mmmm5 »

Halino, ketmie mam i to wielkości drzewa białą i fiołkową(gdzieś umieszczałm zdjecia) ale bardzo dziękuję,za dobre serce.
Serdeczności przesyłam Maria

Rodzinne włości
Zablokowany