Skalniak Wiki :)

Zakładanie i pielęgnacja, oraz dobór roślin na skalniaki.
ODPOWIEDZ
Wiki
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 815
Rejestracja: 2017-05-12, 16:56

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: Wiki »

Obiecałam napisać jak zrobiłam zamek na skalniaku, ale jakoś brakowało czasu. Dzisiaj mam bezsenną noc,więc wykorzystam to i piszę.

JAK ZROBIŁAM ZAMEK NA SKALNIAKU
1.  wybrałam miejsce na zamek - równiutki beton  o wymiarach: 45cmx30cm.
1. wybrałam miejsce na zamek - równiutki beton o wymiarach: 45cmx30cm.
2. Najpierw zrobiłam makietę zamku z tektury i kartonu w skali 1:3
2. Najpierw zrobiłam makietę zamku z tektury i kartonu w skali 1:3
3. Makietę zamku "przymierzyłam" do skalniaka ( przy pomocy programu graficznego wkleiłam powiększoną fotke makiety na fotkę skalniaka)
3. Makietę zamku "przymierzyłam" do skalniaka ( przy pomocy programu graficznego wkleiłam powiększoną fotke makiety na fotkę skalniaka)
4. Po zatwieredzeniu projektu przez wnusię przystąpiłam do budowy zamku
4. Po zatwieredzeniu projektu przez wnusię przystąpiłam do budowy zamku
Początkowo chciałam go po prostu wymurować z kamyków od razu na wyznaczonym miejscu. Jednak dojście było utrudnione, z powodu posadzonych już roślin. Zrobić go osobno i przenieść - nierealne, bo byłby za ciężki. Ostatecznie zdecydowałam zrobić go osobno, ale z lżejszych materiałów. Korpus zamku i mury zrobiłam z resztek styropianu, a wieżę z kawałków rury plastikowej pcv. Części styropianowe połączyłam wstępnie klejem do styropianu, a rury połączyłam z resztą drutem. Problem miałam z wykonaniem zębatego zwięczenia murów i baszt (blanki i wręby). Po różnych nieudanych pomysłach zrobiłam je z takiej pianki w arkuszach. Sprzedają taką w sklepach papierniczych do prac plastycznych. Łatwo się z niej wycina i łączy. Z tej samej pianki wycięłam okienka i obramowania drzwi. Na koniec całość pokryłam zaprawą do tynków zmieszaną z bardzo drobnym żwirkiem. Na dach dodałam do zaprawy czerwoną farbę. Wszystkie te materiały to surowce wtórne, wyszukane w ogródku i domu. Nic więc mnie ten zamek nie kosztował oprócz wielu godzin pracy.
Wnuczce bardzo się podobał. :)
Wiki
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 815
Rejestracja: 2017-05-12, 16:56

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: Wiki »

Zamek już kilka lat stoi na słońcu, deszczu i mrozie i trzymał się dobrze.
Skalniak ciągle rozbudowywałam i wkrótce zamek otoczyły kwitnące rojniki i rozchodzniki.
Skalniak ciągle rozbudowywałam i wkrótce zamek otoczyły kwitnące rojniki i rozchodzniki.
Pewnego lata po powrocie z kilkutygodniowego wyjazdu zastaliśmy zamek porośnięty pnącą nasturcją. Miał sie piąć po płocie, ale wolała po zamku. Zamek wyglądał bardzo romantycznie, ale szybko usunęłam to rozpasanie.
Pewnego lata po powrocie z kilkutygodniowego wyjazdu zastaliśmy zamek porośnięty pnącą nasturcją. Miał sie piąć po płocie, ale wolała po zamku. Zamek wyglądał bardzo romantycznie, ale szybko usunęłam to rozpasanie.
PA184097.JPG
Po latach świetności podupadł i muszę go trochę odrestaurować :)
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6982
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: malina »

Mnie się podoba to rozpasanie :hyhy:
Gratuluję zdolności :D
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: Bettiw »

Bardzo mi się podoba pomysł, bo dla dzieci ogród często jest nudny, a tu tyle atrakcji, dziewczynki w szczególności zaplanują domki dla lalkowych rodzin. No i to wykonanie perfekcyjne i takie staranne z dbałością o szczegóły i materiały nie są tandetne.
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Wiki
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 815
Rejestracja: 2017-05-12, 16:56

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: Wiki »

malina pisze:Mnie się podoba to rozpasanie :hyhy:
Gratuluję zdolności :D
Prawdę mówiąc na pierwszy rzut oka też mi się podobało ... ale jak zobaczyłam że część rojników nie ma dostępu do słońca i może zmarnieć, to musiałam szybko nasturcje zdyscyplinować.:)
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: Danka »

Wiki pisze:
malina pisze:Mnie się podoba to rozpasanie :hyhy:
Gratuluję zdolności :D
Prawdę mówiąc na pierwszy rzut oka też mi się podobało ... ale jak zobaczyłam że część rojników nie ma dostępu do słońca i może zmarnieć, to musiałam szybko nasturcje zdyscyplinować.:)
Z czasem wszyscy mamy te roślinne problemy. Szkoda ciąć i trudno zostawić :rotfl:
Wiki
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 815
Rejestracja: 2017-05-12, 16:56

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: Wiki »

Na moim skalniaku zbliża się pora kwitnienia rojników. Już widać które rojniki zamierzają zakwitnąć. Pięknie wygląda taki kwitnący skalniak, jednak zawsze żal mi trochę tych kwitnących rojników, bo wiem że będę musiała je wkrótce pożegnać. Rojniki po kwitnieniu zamierają, ale wokół na pocieszenie chyba wytwarzają młode roślinki - dzieci.
Póki co,tak na pożegnanie pokażę najbardziej dorodne rojniki, które podejrzewam, że wkrótce zakwitną ... i znikną.
Załączniki
P4290222.JPG
P4290223.JPG
P4290225.JPG
P4290226.JPG
P4290245.JPG
P5060283.JPG
P5230438.JPG
P5230439.JPG
P5230440.JPG
Wiki
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 815
Rejestracja: 2017-05-12, 16:56

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: Wiki »

A tutaj już widać jak pajeczynowate rojniki podnoszą łepki i jest pewne że niebawem zakwitną.
P5230442.JPG
Wiki
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 815
Rejestracja: 2017-05-12, 16:56

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: Wiki »

Dzisiaj piękna, słoneczna pogoda, za chwile idę do ogródka sprawdzić co tam moje rojniki kombinują ...
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: Sylwia,Gosia »

Piękne Wiki , tylu kolorów na raz na skalniaku nigdy nie widziałam , pięknie to skomponowałaś :) . Czekam w takim razie , żeby zobaczyć ich kwiatki ,chociaż szkoda , że kwitną tylko raz .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: Danka »

Tak już z rojnikami jest, że po kwitnieniu znikają. Ale za zostawiają po sobie sporo dzieci. Moje jeszcze nie szykują się do kwitnięcia.
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: wasilewska101 »

Piękny skalniak z rojnikami które szybko się rozrastają ..Teraz lato więc wnuczka zacznie jeść lody i znowu będzie miała je do budowy ..
Wiki
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 815
Rejestracja: 2017-05-12, 16:56

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: Wiki »

Na moim skalniaku trwają wyścigi rojników o to kto pierwszy zakwitnie. Na razie wygląda na to że to pajęczynowaty najbardziej się wznosi.
P5280466.JPG
Jednak niespodziewanie rozchodniki wyprzedziły rojniki. Dzisiaj rozpoczął kwitnienie rozchodnik słonecznica. To urocza, niziutka, płożąca roślinka, obficie kwitnąca, ale strasznie rozpycha się na skalniaku. To niby dobrze, ale jak by ją nie ograniczać to cały skalniak zarośnie.
P5280464.JPG
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: Sylwia,Gosia »

Podoba mi się słonecznica , długo kwitnie ?
Ładnie piszesz o swoich kwiatkach i dzięki , że wymieniasz ich nazwy , może się czegoś nauczę ? :)
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Wiki
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 815
Rejestracja: 2017-05-12, 16:56

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: Wiki »

Sylwio Gosiu, słonecznica kwitnie prawie całe lato i ma niespożytą energię w rozrastaniu się na wszystkie strony. Na zdjęciu w poprzednim poście wrosła w rozchodnik ostry i dlatego nie widać dokładnie jej uroczych, mięsistych listków.
To kępka słonecznicy wczesną wiosną, jeszcze przed kwitnieniem.
To kępka słonecznicy wczesną wiosną, jeszcze przed kwitnieniem.
ODPOWIEDZ