Borówka

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
Lukasz_L
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2009-03-23, 22:44

Post autor: Lukasz_L »

Na SGGW mają krzewy borówki wykopywane z ziemi i balotowane w worki jutowe.
Z takich krzewów można mieć owoce już w pierwszym roku po posadzeniu.
Awatar użytkownika
bogdan
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 50
Rejestracja: 2008-07-05, 22:18

Iloś pędów

Post autor: bogdan »

Nie bardzo rozumiem jedną rzecz.Kiedy właściwie zostawiamy na krzewie te 6-8 pędów.Na drugi rok po posadzeniu krzewu czy dopiero jak ma trzy lata.
bogdan
eib
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2010-04-24, 16:21

Jak ciąć borówkę amerykańską?

Post autor: eib »

Brak mi doświadczenia w uprawie borówki amerykańskiej.
Rok temu zimą przyciąłem borówkę amerykańską. Miała wtedy około trzech lat i pędy rzadkie.
Jednakże tego lata strasznie wybujały jej pędy. Wyrosły szybko i wysoko. Nie spodziewałem się, że po cięciu będzie taki efekt. Raczej chciałem zagęścić krzew. Ciąłem gałązki wg instrukcji z internetu - czyli za trzecim oczkiem. Czy borówka powinna wypuścić takie wysokie pędy po cięciu. Czy znowu mam je obecnie przyciąć?
Będę bardzo wdzięczny za dobrą poradę.

Zdjęcie krzewu borowki:

Przed cięciem:
Obrazek

Obecnie czyli rok po cięciu:
Obrazek
bolekso
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 13
Rejestracja: 2011-12-04, 23:14

Re: Jak ciąć borówkę amerykańską?

Post autor: bolekso »

Mam jedną borówkę ok.20 lat, jest traktowana jako ciekawostka.Rosła w rh przez lata i zawsze pięknie owocowała. W końcu rododendrony ją zarosły i zacząłem ją niszczyć wycinając pędy do zera.Takie traktowanie wytrzymała 5 lat ,ciągle odrastając.Uszanowałem jej wolę życia i przesadziłem w inne miejsce. Owocuje pięknie już trzy lata, usuwam tylko marne pędy.
Pozdrawiam ! Bolek
Awatar użytkownika
saba
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 436
Rejestracja: 2010-09-10, 23:12

Re: Jak ciąć borówkę amerykańską?

Post autor: saba »

Z tego co mnie wiadomo to usuwa się słabe-cienkie, uszkodzone i krzyżujące się. Zaleca się co 5-6lat usuwać najstarsze pędy, które słabiej owocują. Dla lepszego krzewienia się krzaków można te najwyższe skracać.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7954
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Jak ciąć borówkę amerykańską?

Post autor: Elzbieta M »

Borówka amerykańska nie wymaga takiego cięcia jak np. porzeczka. Tylko gałązki słabe lub pokładające się po ziemi. Niektóre odmiany rosną wysoko , więc może i Twoja odmiana do takich należy?
Awatar użytkownika
jolafol
Moderator
Posty: 209
Rejestracja: 2009-07-14, 17:12

Re: Jak ciąć borówkę amerykańską?

Post autor: jolafol »

Witam eib.
Temat ten był wielokrotnie omawiany na forum oraz w poradniku np.Tutaj
Pozdrawiam Jola
ania27
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2011-10-22, 23:07

Re: Jak ciąć borówkę amerykańską?

Post autor: ania27 »

Mam ogromny problem, moja borówka ma dwa lata. W poprzednim sezonie owocowała bardzo mało, a teraz boję się, że jak jej dobrze nie przykryję, to będzie miała małe owoce :roll:
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7954
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Jak ciąć borówkę amerykańską?

Post autor: Elzbieta M »

Aniu, to normalne, że mało owocowała - ma dopiero 2 lata! Pierwsze, co musi zrobić, to wytworzyć dobry system korzeniowy. Później przychodzi czas na owocowanie. Borówka nie wymaga cięcia, chyba że któraś gałązka leży na ziemi, to ją ciachnij. Wymaga natomiast kwaśnej gleby, mam nadzieję, że o tym pamiętałaś, sadząc.
ania27
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2011-10-22, 23:07

Re: Jak ciąć borówkę amerykańską?

Post autor: ania27 »

Nie wiem, czy nie mam też problemu z ziemią, czy ta pod borówki nie wymieszała się taką normalna, bo nie wyłożyłam dołu do którego wsadzałam krzewy folią i teraz odczyn ziemi nie jest już kwaśny, może powinnam chociaż część tej ziemi wymienić na wiosnę, poza tym liście w zeszłym roku zrobiły się czerwone.
Mam jeszcze jedno pytanko, moja czarna malina wygląda nieco dziwnie, w zeszłym roku puściła ogromnie długie pędy sięgające do ziemi, nie wiem czy na wiosnę mam je skrócić. Straciłam nadzieję, że będę miała czarne malinki :roll:
skaktus
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2012-05-01, 07:16

Re: Borówka

Post autor: skaktus »

witam, zaobserwowałem na młodej borówce amerykańskiej (posadzona rok temu) takiego szkodnika, czy ktoś kojarzy co to jest i czym to zwalczyć, borówka jeszcze 3 dni temu bardzo ładnie się rozwijała a dziś wygląda marnie, podejrzewam że to właśnie wina tego gościa.


Obrazek

pozdrawiam, Michał
użytkownik usunięty

Re: Borówka

Post autor: użytkownik usunięty »

Co to za szkodnik to dokładnie nie powiem ale to jest kokona jakiegoś motyla. Taki kokon najlepiej usunąć ręcznie i zniszczyć. W tym stadium szkodnik jeszcze nie jest groźny, są to dopiero kokony, z których wylęgną się gąsienice i wtedy one będą groźne.

Warto przeczytać: szkodniki borówki amerykańskiej
ODPOWIEDZ