drzewo z pomponami

Tutaj umieszczamy prośby o identyfikację roślin.
witeks1968
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 666
Rejestracja: 2010-05-10, 20:07

Post autor: witeks1968 »

Oj są, a raczej były, wystarczy pojeździć po starych parkach przy dworkowych, albo miastach z poniemieckich terenów (Wrocław), jest tam wiele starych i okazałych platanów. Ja sam odkryłem niedawno pod Kaliszem przy starym zdezelowanym dworku w Sulisławicach kilka potężnych platanów. Ogólnie nie zauważyłem u siebie większych problemów z tym gatunkiem. W gruncie wytrzymują bez problemu, ale w donicach, to już co innego, choć nie zawsze. Ja zbieram owoce platana jesienią i po rozdrobnieniu kulek, nasiona umieszczam w wilgotnym piasku (aż do wiosny). Ty musisz sprawdzić wizualnie, czy Twoje nasiona rzeczywiście są zielone(świeże), czy zeszłoroczne. Tak czy owak, jak już masz nasiona to i tak możesz spróbować coś z nich wyhodować (może się uda). Pamiętaj o wilgoci i delikatnym przykryciu siewu ziemią.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7924
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

Dzięki, spróbuję - zobaczymy czy się uda. Tylko - czy siać już teraz, czy czekać do jesieni?
witeks1968
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 666
Rejestracja: 2010-05-10, 20:07

Post autor: witeks1968 »

Nasiona, jak już wspomniałem, mają krótką żywotność, więc jeśli już są, to siać je teraz, a co będzie to będzie.
tedis
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2011-05-22, 11:55

Platan

Post autor: tedis »

Największy w europie platan jest tutaj.
http://www.fototrip.pl/zdjecie,7350.html
uważaj by Ci takie duże nie urosło ;)
AndrzejQ
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2008-09-29, 22:23

Post autor: AndrzejQ »

Z tego co wyczytałem, rośliny starsze niż 5 lat nie powinny mieć kłopotu z przetrwaniem łagodnej polskiej zimy. Czyli południowa i zachodnia część kraju ma łatwiej, a małoletnie platany trzeba chronić przed mrozem. ;-)

Pozdrawiam Andrzej
Ja tu tylko pytam :-)
witeks1968
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 666
Rejestracja: 2010-05-10, 20:07

Post autor: witeks1968 »

Mieszkam w południowej Wielkopolsce i w tym miejscu platany całkiem dobrze wytrzymują nasze zimy już od pierwszego roku,pod warunkiem obecności śniegu w większe mrozy.
ODPOWIEDZ