Jeżówka purpurowa - uprawa, pielęgnacja, właściwości

Tu rozmawiamy o kwiatach rabatowych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7924
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: jeżówki

Post autor: Elzbieta M »

Igo , do tej zimy nie byłam zainteresowana jeżówkami. W styczniu zostałam obdarowana nasionkami i to spowodowało , że zaczęłam się nimi interesować. Nie wiem , czy to dobrze tak się naoglądać , bo znowu zacznie się kolejna choroba.Już ją czuję... :hyhy: A Ciebie bierze?
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: jeżówki

Post autor: Iga51 »

Elu, ja na "jeżówkówkę" zapadłam już w zeszłym roku. Stąd ten wątek. A pytałam, czy zamawiałaś w tej firmie jakieś sadzonki, bo wiem, że oni nie prowadzą sprzedaży detalicznej. Mają sklep internetowy, ale sprzedają tylko na palety (o ile wiem najmniejsza ma chyba 84 sztuki) hurtowym ogrodnikom. W ich ofercie są podane miejsca, gdzie ewentualnie (u jakich ogrodników) pojawią się te sadzonki .
Awatar użytkownika
lawender
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1153
Rejestracja: 2014-01-12, 11:59

Re: jeżówki

Post autor: lawender »

Moje Panie (i Panowie) spójrzcie na tę stronę bylinowyraj.pl tam zobaczycie cuda najtańsze jakie udało mi się znaleść:) chyba 55 jeżówek, pooglądałam i moja choroba się nasiliła :przestraszony: bardzo ładne duże i zdrowe sadzonki sprzedają w szkółce FLORINI.PL cuda ale droższe niż w bylinowyraj :mrgreen:
Pozdrawiam serdecznie Ola - Lawender:)
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: jeżówki

Post autor: Iga51 »

Do Bylinowego to ja zaglądam od zeszłego roku. Dlatego tak się rozchorowałam. Ale ceny u nich nie są takie najniższe. Zobacz Olu, jakie drogie np. żurawki. Jeżówki po 16,00, żurawki w promocji po 9,00 , funkie po 10,00. Dla mnie to nie są tanie sadzonki. Dla kogoś, kto chce kupić kilka, to może i tanio, ale dla kogoś, kto dopiero tworzy ogród i chciałby więcej, to jest dość drogo. :zalamany:
Awatar użytkownika
lawender
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1153
Rejestracja: 2014-01-12, 11:59

Re: jeżówki

Post autor: lawender »

Ja tylko zwracałam uwagę na jeżówki,,,,i miałam na myśli tylko ceny jeżówek u nich po 10-11 a w innych po 16-22 zł :przestraszony: innych cen nie śledziłam,ale masz Iguś rację nawet chcąc kupić kilka w takiej cenie to za duży wydatek na mój portfel.:(
Pozdrawiam serdecznie Ola - Lawender:)
Awatar użytkownika
mamina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 462
Rejestracja: 2011-02-27, 09:10

Re: jeżówki

Post autor: mamina »

Jeżeli są wysyłane sadzonki odpowiedniej wielkości i jakości ,to czasami warto zapłacić kilka zł więcej . Ja się zraziłam w innej firmie wysyłkowej i miałam już więcej jeżówek nie kupować przez internet . Ciekawa jestem czy ktoś kupował w tym Bylinowym , bo wybór mają super i z tego co piszą o wielkości pojemnika ,to sadzonka powinna być duża .
Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7924
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: jeżówki

Post autor: Elzbieta M »

I po co ja to oglądałam???!!! :zabawa: Już mnie złapało!
Igo , oni tam faktycznie mają tanie jeżówki. Niekoniecznie wszystkie rośliny tanie , ale jeżówki taniej niz gdzie indziej. Oczywiście , kupić 10 roślin ( to i tak mało) i wydać stówkę + przesyłkę - to dla mnie równiez za wiele. Dlatego sie skłaniamy w kierunku nasion - roślin wiecej , koszt mały - tyle , że trzeba uzbroić się w cierpliwość i czekać na kwitnienie. W związku z tym coś mi wpadło do głowy. Macie w pobliżu jakieś dobre centrum ogrodnicze, gdzie można by kupic nasiona tych nowych odmian? Mogłybyśmy monitorować , co sie pokaże w sprzedaży , kupować i dzielić się nadwyżkami , gdyż na ogół w torebeczce nasion jest zwykle więcej niz potrzebujemy . Mieszkamy w różnych rejonach , więc może się zdarzyć , że u mnie będzie coś , czego nie ma na północy i odwrotnie.
Nie mam pojęcia , jakie jest zaopatrzenie sklepów w odmiany jeżówek , bo choroba teraz sie rozwinęła :hyhy:
Awatar użytkownika
lawender
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1153
Rejestracja: 2014-01-12, 11:59

Re: jeżówki

Post autor: lawender »

Elu to samo miałam napisać..:)to super pomysł,,,ale w sprzedaży tylko różowa i biała. Innych kolorów nie widziałam ,, :-( tu u siebie w Trójmieście :(Inne kolory sprzedawane są na allegro ale zawiodłam się na tych aukcjach. Kupiłam kilka razy (niestety skusiłam się)i kiedy otworzyłam kopertę to już widziałam,że to nie to....ale trudno.Pozostaje nam zbierać nasiona ze swoich kolorków i się wymieniać. Ja w bylinowym mam zamiar zamówić to zobaczymy co tam mają:) Musze zamówić i powstrzymać rozprzestrzeniającą się u mnie jeżówkową-obsesję :rotfl:
Pozdrawiam serdecznie Ola - Lawender:)
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: jeżówki

Post autor: Iga51 »

Elu, faktycznie musimy uzbroić się w cierpliwość i zdać na nasiona. Ja też już je wysiałam. Mam na tarasie. Ale jak tylko pojawią się sadzonki w naszym centrum ogrodniczym w Żołędowie, to zobaczę jakie będą i dam Ci znać. Może jakieś ciekawy odmiany się znajdą.
Olu, Ty to chociaż masz już kilka naprawdę ciekawych jeżówek. Ale jak się zacznie je kolekcjonować, to już nie można się powstrzymać.. Trzeba przyznać, że są urocze. Dobrze, że w ub roku wysiałam trochę do gruntu. Aż jestem ciekawa, jakie kolory zakwitną. Na paczuszce było napisane jeżówka purpurowa, ale nie było nazwy odmiany.
Awatar użytkownika
lawender
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1153
Rejestracja: 2014-01-12, 11:59

Re: jeżówki

Post autor: lawender »

Ja mam wysiane zebrane nasionka i już z niecierpliwością tuptam nogami co to będzie :hyhy: Już się nie mogę doczekać a tu jeszcze parę miesięcy....może któraś zakwitnie,czerwona chyba już w tym roku powinna kwitnąć ale mam nadzieję,że moje oczekiwania zostaną nagrodzone. Marzą mi się pomarańczowa i zielona.... ;-) ohh......chyba wszystkie mi się marzą :lol:
Pozdrawiam serdecznie Ola - Lawender:)
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7924
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: jeżówki

Post autor: Elzbieta M »

Poszłam sprawdzić co słychać u moich jeżówek wysianych 22 stycznia. Wzeszły maleńkie 4 punkciki jeżówki pomarańczowej Tiki Torch i 3 Ruby Giant.
Jeśli chodzi o torebeczki z nasionami , to monitorujmy temat, dajmy znać , co się pokaże. Ale obawiam się , czy aby nie będą nas raczyć napisami na opakowaniach w stylu jeżówka różowa , biała... Tak jak nieraz róże sprzedają ( ja takich nie kupuję , muszę znać odmianę a nie kolor).
Co prawda np astry są porządnie opisywane - np aster chiński odm . Stanisław ( piękny, prawie co rok u mnie!) , w ubiegłym roku miałam aster Ela. Więc może i jeżówki podpiszą
Awatar użytkownika
lawender
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1153
Rejestracja: 2014-01-12, 11:59

Re: jeżówki

Post autor: lawender »

Tak zauważyłam,że są książki tematyczne o funkiach, o daliach, o liliowcach, o mieczykach, o powojnikach,,,,,,hm....a o jeżówkach nie ma COŚ takiego :zly: No własnie tak jak Ty Elu napisałaś tylko ,biała albo purpurowa i nic więcej.....:)
Pozdrawiam serdecznie Ola - Lawender:)
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7924
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: jeżówki

Post autor: Elzbieta M »

A co wy na to , dziewczyny? Tyle barw w jednym :shock: fajnie miec na jednej roslinie kilka kolorów
Powtarzam za e-ogrody

Jeżówka 'Cheyenne spirit'

"W odróżnieniu od innych jeżówek (Echinacea) odmiana ta jest wielobarwna. Latem i jesienią kwitnie w odcieniach żółci, pomarańczu, czerwieni i bieli, tworząc wysoki (do 80 cm) łan wabiący motyle. Jest to wyjątkowo trwały mieszaniec rozmnażany z nasion (jeżówkowe nowości mnożone in vitro są słabsze). Zrobiła furorę, rok po roku zdobywając dwie prestiżowe światowe nagrody. Na rynek trafia jako kwitnąca rozsada. Warto kupić kilka różnokolorowych roślin. Niestety, potomstwo samodzielnie uzyskane z ich nasion będzie mniej udane."
Liczmy się z tym , że roślinki z zebranych przez nas nasion mogą odbiegać wyglądem od rośliny matecznej.

W poradniku forum: rozmnażanie roślin in vitro
Awatar użytkownika
lawender
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1153
Rejestracja: 2014-01-12, 11:59

Re: jeżówki

Post autor: lawender »

A ja dziś kupiłam dwie torebeczki jeżówki i na jednym opakowaniu pisze nowość WHITE SWAN na zdjęciu jest biała....a na drugim opakowaniu pisze tylko jeżówka trwała purpurowa na obrazku ciemno różowa :lol:

-- Ostatnio dodano 2014-02-01, 14:17 --

No ale ta odmiana o której piszesz Elu to musi być rewelacyjna :rotfl:
Pozdrawiam serdecznie Ola - Lawender:)
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: jeżówki

Post autor: Iga51 »

Elu, Olu, obejrzałam sobie tę nową odmianę wielokolorową Cheyenne spirit. Ciekawa odmiana. Pięknie wyglądałaby na rabacie. A mnie się podobają pełne, np. Butterfly Kisses - różowa, Sekret love - czerwona i Secret Glow - piękna pełna żółta.
Moje wysiane jeżówki są na tarasie. Ale czy one się dobrze przemrożą, skoro idzie odwilż i plusowe temperatury?
ODPOWIEDZ