Usychające kwiaty pomidora

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw
ODPOWIEDZ
flaber14
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 52
Rejestracja: 2008-07-16, 14:16

Usychające kwiaty pomidora

Post autor: flaber14 »

Witajcie

Mam problem z pomidorami. Dzisiaj zauważyłem, że zamiast robić się zalążki małych pomidorków kwiaty przekwitają i zasychają :( Kurczę nie wiem co robić napracowaliśmy się wszyscy przy tych pomidorach łącznie z wybudowaniem nowej szklarni, codziennie prawie podlewane (tak w rozsądnej dawce) liście pomidorów obrywane, podwiązane sznurkami i co i 100 krzaków pójdzie na kompost :(
Szlak by to trafił, żeby chociaż kilogram pomidorów z tego zebrać. Rodzinka się ze mnie śmieje a ja uważam, że moja ziemia jest przeklęta i na niej nic nie rośnie:(

Macie jakieś rady co mogę jeszcze po czarować aby uratować chociaż jednego pomidora?
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Usychające kwiaty pomidora

Post autor: tadek »

Pomidor w szklarni. A czy zapylaliście? Nie zapylony kwiat usycha.
Jest środek nie pamiętam nazwy za pomocą którego zapyla się pomidory. Ja miałem środek w którym maczało się kwiatki. Przyznam że dość szybko szło.

Pomyśl o zapylaczu, to powinno pomóc.
A podczas wietrzenia nie wlatują owady?

Więcej w poradniku forum: Zapylanie pomidorów. Jak zapylać pomidory pod folią?
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Re: Usychające kwiaty pomidora

Post autor: lilia0405 »

Z tego co wywnioskowałam, to masz je w tunelu, a zapylasz je jakoś. W sumie to ja nigdy nie miałam doczynienia z pomidorami w tunelach. Ale kiedyś obserwowałam moją znajoma i ona w tunelu zapylała kwiatki.
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Usychające kwiaty pomidora

Post autor: tadek »

Lilu, można powiedzieć że na równo odpowiedzieliśmy na powyższe pytanie.
Ja miałem kiedyś tunel foliowy a w nim pomidorki. Jako pomoc w zapylaniu kupiłem środek w którym maczało się kwiatki.
Zastanawiam się jednak, jak zapylają pomidory plantatorzy mający produkcje na dużą skalę.
Kiedyś czytałem ze można kupić owady które wypuszcza się w tunelach... Ale czy to zawsze jest możliwe?

W poradniku forum: Uprawa pomidorów w tunelu foliowym
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
użytkownik usunięty

Re: Usychające kwiaty pomidora

Post autor: użytkownik usunięty »

Miałem ten problem kiedyś w foliowcu i kupiłem Betoksen i nim spryskiwałem kwiaty pomidorów. Wiem, że teraz są nowe środki do zapylania. Używając go zwiększyła się ilość zawiązków na pomidorach. Ale używam go właśnie tylko wtedy, gdy widzę małą ilość zawiązków. Od dwóch lat nie używałem, może dlatego, że mam dużo kwitnących kwiatów i one ściągają owady, które znajdują drogę do foliowca. Wiadomo, muszą być otwarte drzwi i okna by miały jak się dostać do kwiatów pomidora :mrgreen:
flaber14
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 52
Rejestracja: 2008-07-16, 14:16

Re: Usychające kwiaty pomidora

Post autor: flaber14 »

No właśnie nie zapylałam ich, ale za to codziennie mam otwarte szeroko drzwi i owadów jest tam trochę. Po drogie u mojej teściowej (przyszłej ;) też mają foliaczek i nigdy nie zapylali pomidorów, a mają je jak ta lala :) Ja mam je pierwszy raz więc się uczę. Gdzieś wyczytałem, że jedną z przyczyn może być przenawożenie gleby i należy ją teraz potężnie nawadniać, żeby wypłukać co nie co mikro i makroelementów i wzruszyć glebę.
No nic poczekam jeszcze parę dni i zobaczymy co będzie.
Angel
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2013-06-19, 19:27

Re: Usychające kwiaty pomidora

Post autor: Angel »

Witam,
Usychające kwiaty pomidorów nie świadczą o niepoprawnej pielęgnacji. Są elementem procesu wzrostu pomidorów, suche kwiaty opadają i na ich miejsce pojawiają się owoce. Piszę bo też się wystraszyłam kiedy mi zaczęły schnąć kwiaty, a brakowało mi na forach informacji uspokajającej:) pozdrawiam wszystkich ogrodników-amatorów :)
ODPOWIEDZ