Róża Augusta Luise - choroba (Mączniak rzekomy)

Tak piękne i lubiane, że warto im poświęcić oddzielne forum.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7953
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Róża Augusta Luise - choroba (Mączniak rzekomy)

Post autor: Elzbieta M »

Kupiłam jakieś 2 tyg temu pięknie rozkrzewiony , zieloniutki krzew Augusta Luise. Posadziłam , podlałam jak inne świeżo posadzone róże Rosahumusem i ...wyjechałam. Po tygodniu moja Augusta miała liście w plamki ( szkoda że nie zrobiłam zdjęcia) , przy dotknięciu wszystkie opadły. Teraz przyjrzałam się jej dokładnie i wygląda tak. Co się jej stało? Co robić?
Załączniki
Zdjęcie robione po deszczu - przed chwilą
Zdjęcie robione po deszczu - przed chwilą
Mogą być widoczne białe plamy - to po kropieniu miedzianem
Mogą być widoczne białe plamy - to po kropieniu miedzianem
Tu również ślady po kropieniu miedzianem. Czy słusznie go zastosowałam?
Tu również ślady po kropieniu miedzianem. Czy słusznie go zastosowałam?
3.jpg
Awatar użytkownika
Przemek85
Ekspert
Posty: 254
Rejestracja: 2010-02-02, 16:37

Post autor: Przemek85 »

Na wszystkich częściach róży (pąki kwiatowe, pędy i liście) widoczne są objawy mączniaka rzekomego i tak szybkie opadnięcie liści zapewne jest związane właśnie z tą chorobą. Zastosowanie miedzianu, to dobry pomysł, ale choroba jest już dość rozwinięta. Najlepiej byłoby wykonać 4-5 oprysków co 7 dni i to naprzemiennie fungicydami z różnych grup: Dithane NeoTec 75 WG, Acrobat MZ 69 WG, Miedzian 50 WP.

Mączniak rzekomy w optymalnych warunkach potrafi zarodnikować w ciągu 7-8 dni. Kiełkowaniu zarodników sprzyja mokra powierzchnia liści, łodyg itp. Choroba bardzo szybko się rozwija w warunkach dużej wilgotności powietrza.

Nie panikowałbym na razie z korzeniami ;)
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7953
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

Dziękuje za poradę. Nie ukrywam , że jestem zmartwiona , bo tak czekałam na tą różę - oby tylko udało się ja uratować :cry:
ODPOWIEDZ