Poziomy w ogrodzie

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
Awatar użytkownika
Megajra
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 90
Rejestracja: 2011-08-30, 07:41

Re: Poziomy w ogrodzie

Post autor: Megajra »

rafaloku pisze:Rozumiem, że chodzi o zagospodarowanie terenu tuż pod drzewem, w obrębie jego korony?
- tak tak, właśnie tam. Tak jak pisałam - aż po zakręt chodniczka i wiatkę na drewno widoczną w tle.
rafaloku pisze:A gdyby wokół sosny stworzyć kącik wypoczynkowy...
To pomysł z podwyższeniem terenu za pomocą murku i nawiezienie dobrej ziemi nie jest dobry? Tam nie ma cienia za dużo - jedynie od strony chodniczka, ale to mam już upatrzone roślinki do półcienia...
Mogę iść na kompromis i odsunąć się od pnia sosny, ale kącika wypoczynkowego raczej bym nie chciała...bo tuż obok jest weranda z której nota bene robiłam zdjęcie-więc widać że blisko...
rafaloku pisze:W którymś z wydań Działkowca albo innego miesięcznika z końca 2012 roku był artykuł (...)Jak tylko znajdę to dam znać gdzie to dokładnie było.
Oj, bardzo chętnie. Czekam z nicierpliwością.
rafaloku pisze:W każdym bądź razie radził bym raczej ustawienie pojemników, dużych skrzyń z roślinami, które w razie potrzeby można usunąć.
Przemyslę, ale jestem już dość znacząco nastawiona na murek i kwiaty :niepewny:
Danka pisze:Polecają trzmielinę, dziurawiec, barwinek.
Właśnie właśnie!, a to jest naprawdę spory placyk, i jest tam miejsce dla cienio i półcienio i słońcolubnych. I myślałam ze podwyższenie naprawdę załatwiłoby sprawę...Ale nie wiem jak się za ten murek zabrać :(
"Kto sadzi rośliny jesienią, każe im rosnąć, a kto wiosną, ten musi je o to prosić"

Mój ogród-zapraszam
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Poziomy w ogrodzie

Post autor: Merghen »

Wydaje mi się, że podwyższenie w środku, tuż pod drzewem, nie jest dobrym rozwiązaniem. Pamiętajcie o systemie korzeniowym świerka i sosny. Nasypanie ziemi może zabić albo osłabić drzewo.
Może pomyśl o tym by środek, pod sosną wykorzystać jako - już ktoś o tym pisał - miejsce odpoczynku natomiast dookoła (na zewnątrz elipsy) zrobić ciekawą kompozycję z krzewów lub powojników z jednej strony, która jest najbardziej narażona na widok i która stopniowo by przechodziła w niższe rośliny cieniolubne. Wejście zaś do kącika byłoby od chodnika chyba, że uznasz inne miejsce za lepsze.
Inną propozycją jest to by zamiast powojników wykorzystać niższe rośliny ale wtedy fragment tej elipsy musiałby być właśnie tą podniesioną rabatą. Od strony kącika wypoczynkowego murek a poza nim rabata delikatnie schodząca (na zewnątrz) aż do trawnika. Ten murek też mógłby być nie jednakowej wysokości dookoła ale stopniowo się obniżający. Od strony słonecznej zrobić skalniak a w cieniu hostowisko z żurawkami.

Nie wiem czy to co napisałam jest zrozumiałe ale może ktoś to zrozumie i odpowiednio narysuje?...
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Megajra
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 90
Rejestracja: 2011-08-30, 07:41

Re: Poziomy w ogrodzie

Post autor: Megajra »

Merghen, po dwukrotnym przeczytaniu zrozumiałam. Ale zmartwiłam się strasznie tym że osłabię sosnę jak podwyższę pod nią ziemię. Entuzjazm mi sklęsł.
"Kto sadzi rośliny jesienią, każe im rosnąć, a kto wiosną, ten musi je o to prosić"

Mój ogród-zapraszam
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Poziomy w ogrodzie

Post autor: Merghen »

Kiedyś miałam coś zrobić pod świerkiem i zostałam ostrzeżona by nie nawozić zbyt dużo ziemi ze wzgłedu na system korzeniowy ale myślę, że warto jeszcze o to dopytać. Może ta osoba się myliła choć jak pamiętam one nie mają systemu palowego i korzenia idą raczej płytko pod podłożem.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Megajra
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 90
Rejestracja: 2011-08-30, 07:41

Re: Poziomy w ogrodzie

Post autor: Megajra »

Własnie chwilę temu poczytałam o sadzeniu pod drzewami. I sosna nie była wymianiana jako drzewo pod którym odradza się sadzenie... Hm.. :/
"Kto sadzi rośliny jesienią, każe im rosnąć, a kto wiosną, ten musi je o to prosić"

Mój ogród-zapraszam
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Poziomy w ogrodzie

Post autor: Danka »

Świerki mają rozłożysty system korzeniowy ale widziałam roślinne projekty i pod świerkami :-o
Mój świerkowy problem tak wygląda.
Obrazek
Radzono mi posadzić rododendrony ale wybrałam azalie. Kilka już posadziłam. Dwie czekają na wsadzenie do ziemi i chcę zakupić jeszcze miniaturowe czyli wysokość do metra. Dwie azalie przeżyły to lato więc mam nadzieję, że reszta także sobie poradzi. Zobaczę co będzie po zimie. Na lato obsypałam je zebranym igliwiem i leżącymi szyszkami. Od czasu do czasu podlałam.
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Poziomy w ogrodzie

Post autor: Merghen »

Mogę się mylić i poza tym u mnie był świerk.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Megajra
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 90
Rejestracja: 2011-08-30, 07:41

Re: Poziomy w ogrodzie

Post autor: Megajra »

A coz tym murkiem? jak się do niego zabrać? Doradźcie coś, proszę. Chcę już powoli gromadzić materiały a nie wiem nawet od czego zacząć. Kamienie duże czy małe?, z zaprawą czy bez? jak zrobić by murek w czasie robienia go trzymał pion? Musi być jakoś głębiej w ziemi rozpoczęty żeby potem się nie "zwichrował". Takich miejsc gdzie przydałaby mi się podwyższona rabata mam kilka, więc czy zrobie murek pod sosną czy nie to juz sprawa drugorzędna. Bo roważam wszystkie Wasze propozycje co do sosny. A murek i tak bym chciała umieć zrobić.
"Kto sadzi rośliny jesienią, każe im rosnąć, a kto wiosną, ten musi je o to prosić"

Mój ogród-zapraszam
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Poziomy w ogrodzie

Post autor: Danka »

Tutaj jest temat o murkach może coś Ci podpowie. Ja mam murki bez zaprawy, ułożone na podwyższonej rabacie. Kamienie ułożone są w ziemi.
Obrazek
Pomyślałam, że możesz w pewnym oddaleniu od sosny zrobić niewielkie podwyższenie z ziemi i ułożyć kamienie. Powstanie coś w rodzaju skalniaka.
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Poziomy w ogrodzie

Post autor: Merghen »

Myślę, że wszystko zależy jak wysokie chcesz robić podwyższenie. Do 50 cm można bez zaprawy ale chyba wyższe już trzeba się będzie bawić w murarza.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Megajra
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 90
Rejestracja: 2011-08-30, 07:41

Re: Poziomy w ogrodzie

Post autor: Megajra »

Bardzo dziękuję za rady, instrukcje i sugestie :) Bardzo mi pomogły, a do tego zmieniły troszkę plany co do sosny i murków.
"Kto sadzi rośliny jesienią, każe im rosnąć, a kto wiosną, ten musi je o to prosić"

Mój ogród-zapraszam
ODPOWIEDZ