Paprocie - uprawa, pielęgnacja, odmiany

Tu rozmawiamy o kwiatach rabatowych.
ODPOWIEDZ
bez
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3374
Rejestracja: 2012-02-19, 05:39

Paprocie - uprawa, pielęgnacja, odmiany

Post autor: bez »

Paprocie nie kwitną, ale mają oryginalne ulistnienie.
Niektóre zrzucają liście na zimę /jak większość bylin/ a niektóre tworzą zielony akcent wśród śniegu.

Na zdjęciu paprotnik Fortune'a:

Obrazek
Miłego dnia !
B.E.Z.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Paprocie

Post autor: Danka »

Dobrze, że założyłeś wątek paprociowy, bo faktycznie są to ciekawe rośliny. Kilka odmian rośnie w moim ogrodzie ale ze zdziwieniem odkryłam, że w tym roku nie zrobiłam im żadnego zdjęcia :-o Co prawda niektóre zakupione nie utrzymały się w moim ogrodzie, a innym dopomogła pamiętna zima. Ale mam stałą odmianę, która rośnie od kilkunastu lat w tym samym miejscu. Ale zdjęcie z 2011 roku, nerecznica samcza.
Obrazek
Może inni forumowicze pochwalą się swoimi paprociami lub się nimi zainteresują :mrgreen:
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Paprocie

Post autor: tadek »

Ja mam takie same paprotki w ogrodzie jak Danusia. :mrgreen:
Poniżej wstawiłem jeszcze nie rozwinięte, typowo wiosenne "paprotkowe pąki".
Jednym słowem sielankowy widok. Aż chce mi się wleźć w to zdjęcie. :lol:
1-100_5342.JPG
Z tego co wiem, to nasz gatunek Danusiu, nazywa się Pióropusznik Strusi.
Zgodzisz się ze mną?
_____________________________

Obrazek
Na zdjęciu też paprotka: "Łosie rogi Platycerium bifurcatum"
Opis oraz zdjęcie tej paprotki, znajdziecie tutaj: Paprocie doniczkowe - pielęgnacja i polecane gatunki
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Paprocie

Post autor: Danka »

Tadku aż tak dobrze się nie znam na paprociach ale Pióropusznik strusi (Matteuccia struthiopteris (L.) Todaro) to inna odmiana niż Nerecznica samcza (Dryopteris filix-mas (L.) Schott) . Trzeba by było oba gatunki mieć razem i je rozpoznawać. Bardziej przychylam się do nerecznicy, bo jest to gatunek popularny w Polsce. Natomiast pióropusznik występuje, cyt. z Wikipedii
Zasięg geograficzny
W Polsce przebiega północna granica zasięgu tego gatunku. Występuje na pogórzu Karpat i Pienin, w Sudetach Zachodnich, Górach Świętokrzyskich i Bieszczadach. Rozproszony na nizinach, można go spotkać m.in. w Puszczy Augustowskiej i Boreckiej, nad Nysą i Bobrem, w Mazowieckim Parku Krajobrazowym, na Równinie Warmińskiej (w rezerwacie florystycznym Pióropusznikowy Jar).
bez
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3374
Rejestracja: 2012-02-19, 05:39

Re: Paprocie

Post autor: bez »

Jeszcze jedna zimozielona paproć - języcznik pospolity:

Obrazek
Miłego dnia !
B.E.Z.
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Paprocie

Post autor: Iga51 »

Ta zimozielona paprotka ma ciekawe pełne liście, ale mnie zainteresowała nerecznica samcza u Danusi i Tadzia. Jest taka duża, piękna. Takie paprocie pasowałyby u mnie. Już sobie zapisałam nazwę. Ale jak się domyślam, ona na zimę zrzuca wszystkie liście i wiosną wypuszcza nowe, prawda? Ale czym ją Danusiu zasilasz, że jest taka wielka? :?:
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Paprocie

Post autor: Danka »

Iga, kilkanaście lat temu przyniosła ją teściowa z lasu. Specjalnie nigdy jej nie zasilałam. Ale najlepiej rośnie w tym miejscu ;-)
Gdy dobrze przeglądnęłam swoje zdjęcia znalazłam zdjęcia paproci z tego roku :-D
Dryopteris erythrosora AGM - narecznica czerwonozawijakowa
Obrazek
Wietlica japońska - athyrium "Burgundy Lace" lipiec 2013r
Obrazek
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Paprocie

Post autor: Iga51 »

Danusiu, ona rośnie u Ciebie przy domu, ale jaka to jest strona? :)
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Paprocie

Post autor: Danka »

Iga51 pisze:Danusiu, ona rośnie u Ciebie przy domu, ale jaka to jest strona? :)
Na północnej stronie za budynkami. Tam jest wilgotno i dość ciemno.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Paprocie

Post autor: tadek »

Igo, na słońcu paprocie zostają szybko wysuszone, żeby nie powiedzieć "spalone". Muszą mieć zacienione miejsce, i minimum wilgoci, plus coś do "jedzenia". Wtedy mamy zagwarantowane ze nasze paprotki będą okazale rosnąć.
Tadku aż tak dobrze się nie znam na paprociach ale Pióropusznik strusi (Matteuccia struthiopteris (L.) Todaro) to inna odmiana niż Nerecznica samcza (Dryopteris filix-mas (L.) Schott) . Trzeba by było oba gatunki mieć razem i je rozpoznawać. Bardziej przychylam się do nerecznicy, bo jest to gatunek popularny w Polsce.
Ale mi teraz klina wbiłaś Danusiu...

Ja osobiście wolę jednak nazwę Pióropusznik strusi niż Nerecznica samcza, ładniej brzmi.
Dodatkowo zniechęca mnie słowo samca, jak wiemy samce (chociaż zdarzają się wyjątki) szczególnie stare, są przeważnie b. brzydkie. ;)

A wracając do porównania tych dwóch gatunków paproci, Nerecznicy samczej i Pióropusznika strusiego, to szukałem porównanie ich w internecie. Na jednej ze stron znalazłem opisy kilku gatunków paproci, miedzy innymi tych dwóch gatunków. Pozwolę sobie je przytoczyć:
Cechy charakterystyczne Nerecznica samcza (Dryopteris filix - mas)
Liście pierzaste, duże zwężające się na dole i na górze, lekko przewieszające się na zewnątrz, zebrane w lejkowatą kępę. Kłącza grube, mięsiste w dobrych warunkach ładnie się rozrastają. Paproć najlepiej sprawdza się w nasadzeniach zadarniających, na cmentarzach lub w dużych ogrodach. Gatunek rodzimy, dobrze znoszący niskie temperatury. Posiada kilka odmian ozdobnych. Źródło
Cechy charakterystyczne Pióropusznik strusi (Matteucia struthiopteris)
Bardzo dekoracyjna paproć o dość zróżnicowanej wysokości, posiada zielone, duże liście ułożone lejkowato i długie, rozrastające się kłącze. Gatunek rodzimy, dobrze znoszący niskie temperatury. Na dobrych glebach paproć bardzo ekspansywna, nadająca się do zadarniania dużych powierzchni, nie nadaje się do małych ogrodów. Źródło
Moja paproć jak napisali w opisie Pióropusznika, jest bardzo ekspansywna. Rozrasta się właśnie poprzez wspomniane kłącza.
Jak jej nie pilnuję i nadmiaru nie usuwam, wtedy próbuje opanować jak największy obszar.
Wystarczy zasadzić jedną paproć, dać jej dobre warunki bytowe, a po kilku sezonach mamy już spory obszar porośnięty tą rośliną.
Obrazek Czytając to co powyżej napisałem doszedłem do wniosku:
Malo ważne jak nazywać będziemy nasze paprotki, ważniejsze jest to aby ładnie rosły, i dobrze wyglądały w naszych ogródkach. Nazwa jest nie potrzebna. Zawsze możemy użyć uniwersalnego słowa że u mnie w ogródku rośnie paprotka. A mówiąc takim chociażby amatorom jak JA, że to jest Nerecznica samcza czy Pióropusznik strusi, to nie wiele mi i tak powie. Co najwyżej mogą pozachwycać się wyglądem i jej nazwą. :wstyd:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Paprocie

Post autor: Danka »

Tadku, jak sam dobrze wiesz lepiej znać nazwę rośliny, bo łatwiej o nią dbać. Moja paproć od kilku lat rośnie w tym samym miejscu i nie jest zbyt ekspansywna. Ale może dlatego, że moja ziemia jest dość sucha. A oprócz tego w tym miejscu rosną duże drzewa. Świerk srebrny, ponad 20 letni i orzechy włoskie. Także w miarę wiekowe. Może to także powoduje, że się nie rozrastają.
bez
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3374
Rejestracja: 2012-02-19, 05:39

Re: Paprocie

Post autor: bez »

Orlica pospolita - najwyższa paproć u mnie:

Obrazek

Zdjęcie z sierpnia - obecnie zasuszyła liście.
Miłego dnia !
B.E.Z.
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Paprocie

Post autor: Iga51 »

Bez, obie Twoje paprocie są ciekawe. Ta o pełnych liściach, to się pewnie za szybko nie rozrasta? Już zapisałam sobie nazwę "orlica pospolita", bo ja takich i podobnych szukam do mojego lasku. Powiedz mi tylko, czy ona jest ekspansywna. Mnie chodzi o to, żeby w krótkim czasie mieć dużo. :)
Tadku, jak tak usuwasz nadmiar tych Twoich paproci, to może podesłałbyś mi kawałek pnącza? :?:

-- Ostatnio dodano 2013-11-17, 12:41 --

Mnie się podobają wysokie paprocie i takie u mnie zdałyby egzamin.
bez
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3374
Rejestracja: 2012-02-19, 05:39

Re: Paprocie

Post autor: bez »

Iga51 pisze: Ta o pełnych liściach, to się pewnie za szybko nie rozrasta?
Języcznik rośnie szybko, ale nie rozłazi się a tworzy kępę.

Obrazek
Iga51 pisze:
Już zapisałam sobie nazwę "orlica pospolita", bo ja takich i podobnych szukam do mojego lasku. Powiedz mi tylko, czy ona jest ekspansywna. Mnie chodzi o to, żeby w krótkim czasie mieć dużo. :)
Natomiast orlica jest ekspensywna - jeśli jej pozwolić rozłazi się po całym ogrodzie.
U mnie, na zacienionym, piaszczystym stanowisku dorasta ok. 1m, ale w lepszych warunkach potrafi dorosnąć 2 m.
Miłego dnia !
B.E.Z.
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Paprocie

Post autor: Iga51 »

Na tym zdjęciu języcznik wygląda prześlicznie. Taka duża kępa. A nie przemarza zimą? Natomiast orlica jest właśnie taka o jaką mi chodzi, ma jak najszybciej pokryć duży teren. Na razie w moim lasku rośnie trawa, ale mam trudności z koszeniem jej. Teren po lekkim skosie, no i sporo już posadziłam tam iglaków i brzózek. Pokazał się mech (co mnie cieszy) i tam chciałabym paprocie. :)
ODPOWIEDZ