Mój ogródek-prośba o pomoc w aranżowaniu

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
Awatar użytkownika
Liska
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 33
Rejestracja: 2012-02-12, 14:44

Re: Mój ogródek-prośba o pomoc w aranżowaniu

Post autor: Liska »

Z obu stron są po 2 m (znowu rysunek tego nie oddaje :-/ ). Mam już skrzynie, które idealnie pasują w te miejsca, muszę je tylko oczyścić i pomalować i będzie można wsadzać w nie powojniki. Chyba jednak zdecyduję się na dwa wielkokwiatowe - jeden po jednej stronie i inny po drugiej i daruję już sobie botaniczne. Jeśli okaże się, że za mało nas osłaniają to najwyżej w przyszłym roku dosadzę jeszcze inne. :-) No właśnie też się nad tym zastanawiałam ile ich wsadzić? dokładnie są po dwie donice 100/50 cm z każdej strony? Po ile zatem sadzonek do każdej donicy?
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7942
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Mój ogródek-prośba o pomoc w aranżowaniu

Post autor: Elzbieta M »

Myślę, że w każdej skrzynce mogłyby rosnąć po 2 powojniki wielkokwiatowe.
Czy dobrze rozumiem, że - skoro rezygnujesz z powojników bylinowych - chcesz zasłonić tylko ten fragment siatki przy tarasie? Mam jednakże nadzieję, że tam przewidujesz jakieś nasadzenia, niekoniecznie pnącza.
Awatar użytkownika
Liska
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 33
Rejestracja: 2012-02-12, 14:44

Re: Mój ogródek-prośba o pomoc w aranżowaniu

Post autor: Liska »

Tak, myślę, że tylko przy tarasie...chociaż właściwie to mogłabym zdobyć jeszcze 2 a nawet 4 skrzynie i może postawić po 4 z każdej strony? Wtedy "zarosłyby" większą powierzchnię ogrodzenia...

Teraz szukam pomysłu na miejsce wzdłuż tarasu. Myślałam o tym, żeby postawić tam takie stojaki i w nich roślinki w doniczkach...Co o tym myślisz? Np. takie stojaki:

Obrazek


Tylko jakie roślinki można tam posadzić? Wyczytałam, że niecierpki dobrze rosną w cieniu i w doniczkach, fuksje podobno też...??
użytkownik usunięty

Re: Mój ogródek-prośba o pomoc w aranżowaniu

Post autor: użytkownik usunięty »

Można sobie pozwolić na opadające odmiany pelargonii, które dobrze znoszą duże nasłonecznienie. Albo jakieś ziołowe nasadzenia typu lawendy, która też słonko lubi i pachnie ładnie (tym bardziej podniesiona nieco wyżej). Takie kwietniki będą wyglądały bardzo fajnie. :)
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7942
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Mój ogródek-prośba o pomoc w aranżowaniu

Post autor: Elzbieta M »

Kwietniki fajne , tylko ... Danielo, tam będzie więcej cienia , niż słońca!
użytkownik usunięty

Re: Mój ogródek-prośba o pomoc w aranżowaniu

Post autor: użytkownik usunięty »

Upss, to jakoś czytałam bez zrozumienia, przepraszam.
Awatar użytkownika
Liska
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 33
Rejestracja: 2012-02-12, 14:44

Re: Mój ogródek-prośba o pomoc w aranżowaniu

Post autor: Liska »

Tak, to prawda, tam jest zdecydowanie więcej cienia niż słońca...ale pomysły Danieli również się przydadzą, bo dokładnie z drugiej strony mam balkon a tam dla odmiany spiekota (nawet teraz, więc latem będzie pewnie żar)...

A jakie jeszcze roślinki kwitnące dobrze rosną w cieniu?


Tłumaczę się również z mojego upartego obstawania przy donicach/skrzyniach i unikania tematu nasadzeń :-) jest kilka powodów-po pierwsze, jak już mówiłam jestem początkującym ogrodnikiem, który dodatkowo niestety nie dysponuje dużą ilością wolnego czasu i boję się trochę, że nie będę umiała odpowiednio zadbać o roślinki na rabatkach, krzewy itp. Drugi jest taki, że ten mój ogródek jest naprawdę mikroskopijny...może nie powinnam nazywać go ogródkiem...bardziej pasuje do niego określenie taras i odrobiną trawnika ;-) i chyba od początku źle zaczęłam temat...zależy mi właśnie na potraktowaniu go jako takiego tarasu na dachu (choć na dachu się nie mieści) lub takiego ogródka miejskiego tak, żeby zrobić z niego przytulne miejsce nie wymagające jednak dużej ilości pracy...
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7942
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Mój ogródek-prośba o pomoc w aranżowaniu

Post autor: Elzbieta M »

Lisko, czy duży, czy mały - ogródeczek jest :-D . I niech będzie kącikiem zieleni i kwiatów. Donice mogą być (choć ja osobiście sadziłabym w gruncie) - ale na zimę musisz je porządnie zabezpieczyć, aby nie zmarzła bryła korzeniowa.
Podsumujmy na czym stoimy - po 2 odmiany powojników wielkokwiatowych do skrzynek po obu stronach tarasu. Jeśli zdecydujesz się na Asao - będzie kwitnąć od późnej wiosny, przez całe lato, do października (prawdopodobnie). Wybierz jeszcze drugą odmianę, która preferuje cień.
W lewym rogu nie za duży, ale i nie mały krzew różany, np. Westerland - będzie roztaczał wspaniały zapach od czerwca, kwitnie prawie bez przerwy do przymrozków.
Czy decydujesz się na posadzenie w drugim rogu (prawym) azalii wielkokwiatowej? Burza kwiatów w maju lub czerwcu - w zależności od odmiany. Przy niej "w nogach" dołożyłabym 2 azalie japońskie, one są niższe i w czasie kwitnienia dają jedną piękna plamę koloru. Azalie lubią stanowisko cieniste i półcieniste, dlatego Ci je proponuję. Widziałaś je w moim wątku?
Potwierdź lub odnieś się negatywnie, bo trzeba ruszyć z dalszym ciągiem...
Załączniki
Westerland
Westerland
Awatar użytkownika
Liska
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 33
Rejestracja: 2012-02-12, 14:44

Re: Mój ogródek-prośba o pomoc w aranżowaniu

Post autor: Liska »

Potwierdzam! ;-) Róża chętnie w lewym rogu, prawy odpada, bo mąż zaplanował tam mini domek narzędziowy.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7942
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Mój ogródek-prośba o pomoc w aranżowaniu

Post autor: Elzbieta M »

To też konieczność :-). A czy planować w takim razie jakieś nasadzenia pomiędzy domkiem a powojnikami? Ja bym tam widziała jakiś kolorowy akcent, nie tylko ogrodzenie i sąsiada. :-D Problemu byś nie miała z miniaturowymi iglaczkami, a zimą nie byłoby pusto. Poza tym polecam żurawki, wybierzesz odmiany do cienia i półcienia, można zrobić z kontrastowych odmian piękny od wiosny do jesieni kobierzec. A kwitnące kwiatostany nadają się do suszenia. Zapoznaj się z odmianami (informacja na PW).
Awatar użytkownika
Liska
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 33
Rejestracja: 2012-02-12, 14:44

Re: Mój ogródek-prośba o pomoc w aranżowaniu

Post autor: Liska »

Miniaturowe iglaczki brzmią świetnie :-) od początku miałam na takie ochotę. :-) A jakie proponujesz dla mnie?
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7942
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Mój ogródek-prośba o pomoc w aranżowaniu

Post autor: Elzbieta M »

Lisko, ja teraz w moim skalniakowym wątku prezentuję swoje iglaki miniaturki. Będzie jeszcze kilka "odcinków". Jak na razie opisałam jednego jałowca (polecam! - oryginalny, piękny i niekłopotliwy), sosenki i mini miniaturkę świerka kaukaskiego, ale on raczej będzie za mały dla ciebie. Prezentuję je ze zdjęciami. Iglaki są młode, ale jeśli będziesz chciała zobaczyć jak wyglądają dorosłe, to znając nazwę znajdziesz sobie w necie. :-D Przypuszczam, że coś dla siebie wybierzesz, bo mam formy kuliste, kolumnowe, na pniu, o barwie zielonej, żółtej czy szaro-niebieskiej. I kilka gatunków, za wyjątkiem tui, bo za nimi nie przepadam. Jak coś Cię zainteresuje, to pytaj. :-D
http://forum.poradnikogrodniczy.pl/jest ... 78-75.html

-- Ostatnio dodano 1 kwie 2012, o 14:32 --

Cześć Lisko :-D
Nic nie piszesz , czy wybrałaś już drugi powojnik wielkokwiatowy? Jestem ciekawa , co by Ci do Asao pasowało... A może Jan Paweł II ?

Więcej o powojnikach: Powojniki - odmiany, uprawa, cięcie, choroby
Awatar użytkownika
Liska
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 33
Rejestracja: 2012-02-12, 14:44

Re: Mój ogródek-prośba o pomoc w aranżowaniu

Post autor: Liska »

Wybrałam :-) łącznie będą chyba 4 gatunki - po dwa z każdej strony - z jednej różowy i fioletowy, z drugiej różowy i biały. To taka koncepcja na tę chwilę, ale nie wykluczone, że coś się jeszcze zmieni ;-) Niestety jeśli chodzi o nazwy to w tej chwili pamiętam tylko Asao i Guernsey Cream...w domu zajrzę do kajetu i dopiszę :-)
Awatar użytkownika
Roma
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 427
Rejestracja: 2011-09-17, 01:21

Re: Mój ogródek-prośba o pomoc w aranżowaniu

Post autor: Roma »

Podglądam Elu Twoje iglaki bo i ja mam chrapkę na maluchy a szczególnie te szczepione.
Awatar użytkownika
Liska
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 33
Rejestracja: 2012-02-12, 14:44

Re: Mój ogródek-prośba o pomoc w aranżowaniu

Post autor: Liska »

O, tak by było: z jednej strony Asao i Nina, z drugiej Guernsey Cream i Nelly Moser... może któryś podmienię na Andromedę, bo też bardzo mi się podoba :-) Co myślicie o takim układzie? Kupiłam sobie też kilka książek :-D o clematisach i pnączach ogólnie :-) i tam wyczytałam, że powojniki wielkokwiatowe w pojemnikach sadzi się po jednej sadzonce na każde 10 l, faktycznie tak powinno się sadzić?? Każdy z moich pojemników ma 80 l, a mam ich 4, to znaczy, że naprawdę potrzebuję aż 24 sadzonek??
ODPOWIEDZ