Kwiaty jednoroczne z nasion. Co wysiać?

Tu rozmawiamy o kwiatach rabatowych.
Awatar użytkownika
mamina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 462
Rejestracja: 2011-02-27, 09:10

Kwiaty jednoroczne z nasion. Co wysiać?

Post autor: mamina »

Idą mrozy, jednak wielu z nas planuje wysiać nasiona warzyw i kwiatów albo już coś zostało wysiane. Są wśród forowiczów tacy, którzy mają doświadczenie w pikowaniu, uszczykiwaniu i mogliby się podzielić z innymi tą wiedzą. Zwiedzając ogrody na tym forum wiem, że macie zdjęcia od wysiania do pięknie kwitnących np. pelargonii. Krótki opis zawierający termin wysiewu, miejsce trzymania siewek, jakie duże pikować, kiedy wsadzać do gruntu i 2-4 fotki bardzo pomogą zielonym w tym temacie. :mrgreen: Samą teorię o terminach można przeczytać na opakowaniu lub w poradniku, ale informacje płynące z doświadczenia i móc o tym podyskutować to jest to. Mnie interesują: szarłat wysoki, pelargonia rabatowa, szałwia, kapusta ozdobna, dalia jednoroczna.
Pozdrawiam Jola
użytkownik usunięty

Re: 2012 siejemy kwiaty jednoroczne z nasion

Post autor: użytkownik usunięty »

Z podstawowych rzeczy, o których warto pamiętać przy sianiu na rozsadę, to właściwe podłoże, najlepiej specjalne do wysiewania na rozsadę oraz dobre miejsce do ustawienia rozsadnika – nie za zimne i nie za ciepłe i odpowiednio widne.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7924
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: 2012 siejemy kwiaty jednoroczne z nasion

Post autor: Elzbieta M »

Jolu, z podanych przez Ciebie roślin wysiewałam dalie. Nie powiedziałabym, że są jednoroczne, bowiem jesienią możesz wykopać kłącza i przechować do wiosny.
Ale powrócę do siewu. Dalie szybko kiełkują, szybko również rosną. Z tego powodu powinny mieć pod dostatkiem światła na parapetach, aby się nie wyciągały. Powiedziałabym, że połowa marca to odpowiedni termin. Również siane w kwietniu zdążą podrosnąć na tyle, aby po majowych przymrozkach można było wysadzać je na rabatki. Pikowałam do osobnych pojemniczków, jak miały 2 - 4 właściwe listki. To są spore roślinki i pikowanie nie stwarza problemu. Zakwitały mi w drugiej połowie czerwca i kwitły niezliczoną ilością kwiatów do przymrozków. Oczywiście przekwitające cały czas obrywałam.
Niestety nie mam zdjęć rozsady, jedynie robiłam zdjęcia ukwieconej rabacie. :-D
Awatar użytkownika
mamina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 462
Rejestracja: 2011-02-27, 09:10

Re: 2012 siejemy kwiaty jednoroczne z nasion

Post autor: mamina »

Elu,Piotrze o takie informacje właśnie mi chodziło :padam: .Mam nadzieję ,że będą one przydatne nie tylko mnie i zapraszam do dalszej wymiany doświadczeń :-D .Elu,fotka z efektem końcowym może tylko zachęcić do tańszego sposobu pozyskiwania sadzonek kwiatów a Ciebie Piotrze proszę napisz co siałeś w te pojemniczki,z których siewek byłeś najbardziej zadowolony i które kwiaty byś polecał jako łatwe w uprawie .
Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7924
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: 2012 siejemy kwiaty jednoroczne z nasion

Post autor: Elzbieta M »

Jolu , znalazłam te fotki , ale ja jestem na nich w roli głównej , a dalie tworzą tło , więc zdecydowałam nie wklejać :hyhy:
Awatar użytkownika
dawidbanan
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 89
Rejestracja: 2010-11-25, 19:07

Re: 2012 siejemy kwiaty jednoroczne z nasion

Post autor: dawidbanan »

Ja w zeszłym roku siałem lobelię w lutym (chyba nawet 1 lutego).
"Kwiaty są pięknymi słowami i hieroglifami natury, którymi daje nam ona poznać, jak bardzo nas kocha"
Awatar użytkownika
mamina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 462
Rejestracja: 2011-02-27, 09:10

Re: 2012 siejemy kwiaty jednoroczne z nasion

Post autor: mamina »

Dawidzie ,dziękuję bardzo za wspaniały pokaz :padam: i mam jeszcze prośbę żebyś nam napisał/pokazał/w jakich warunkach trzymasz rozsady do momentu wysadzenia do ogrodu/pokój,szklarnia?
Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
dawidbanan
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 89
Rejestracja: 2010-11-25, 19:07

Re: 2012 siejemy kwiaty jednoroczne z nasion

Post autor: dawidbanan »

Rozsady trzymam w pokoju na południowym parapecie ;-)
W kwietniu gdy jest ciepło, powoli zaczynam je hartować.
"Kwiaty są pięknymi słowami i hieroglifami natury, którymi daje nam ona poznać, jak bardzo nas kocha"
Awatar użytkownika
ANA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 456
Rejestracja: 2008-01-18, 07:06

Re: 2012 siejemy kwiaty jednoroczne z nasion

Post autor: ANA »

To do siewu :-) (i do sklepu :-D )
Całuski od Anki krakowianki.
Awatar użytkownika
mamina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 462
Rejestracja: 2011-02-27, 09:10

Re: 2012 siejemy kwiaty jednoroczne z nasion

Post autor: mamina »

Aniu ja już posiałam pelargonie rabatowe 29.o1 a dzisiaj wysieję gozdzik ogrodowy 'Chabaud', szałwię błyszczącą i trójbarwną :-D

Patrząc na sadzoneczki Dawida kupiłam jeszcze lobelię :lol: .Pierwszy raz eksperymentuję z nasionami ,a jak coś z tego będzie ,to zostanie kasy na trawki i krzaczki.
Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
dawidbanan
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 89
Rejestracja: 2010-11-25, 19:07

Re: 2012 siejemy kwiaty jednoroczne z nasion

Post autor: dawidbanan »

Lobelia ma bardzo drobne nasionka.
Dlatego siejąc je, nie przysypuje się ich ziemią (delikatnym siewkom będzie ciężko przebić się przez warstwę ziemi.
"Kwiaty są pięknymi słowami i hieroglifami natury, którymi daje nam ona poznać, jak bardzo nas kocha"
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1059
Rejestracja: 2011-01-22, 21:58

Re: 2012 siejemy kwiaty jednoroczne z nasion

Post autor: edyta_mi »

Ja mam za sobą pierwsze wysiewy - co prawda nie jednorocznych, ale wysiałam poziomki. Pokażę je tutaj, bo Mamina zasugerowała, że komuś może się przydać pomysł na sposób wysiewu ;-) .
Pomysł nie jest mój tylko zgapiony, ja sieję w ten sposób pierwszy raz. Napełniłam tekturowe wytłaczanki do jajek ziemią do wysiewów i posiałam w taki sposób, by z każdego zagłębienia na jajko uzyskać jedną roślinkę. Kiedy siewki będą już nieco podrośnięte można porozrywać wytłaczankę na poszczególne elementy i sadzić razem z tekturką, która rozkładając się dodatkowo użyźni ziemię :-D .
Kolejnym rozwiązaniem, które zastosowałam w tym roku to zamiast przykrywać moje siewki folią w celu utrzymania wilgotności i ciepła, wstawiłam wytłaczanki do plastikowego, przezroczystego pudełka z pokrywką i uzyskałam w ten sposób mini-szklarenkę ;-) . Całość przykrywam nieszczelnie przykrywką :-)
Pozdrawiam Edyta
Awatar użytkownika
dawidbanan
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 89
Rejestracja: 2010-11-25, 19:07

Re: 2012 siejemy kwiaty jednoroczne z nasion

Post autor: dawidbanan »

Tektura nasiąknie i zacznie pleśnieć.. :|
"Kwiaty są pięknymi słowami i hieroglifami natury, którymi daje nam ona poznać, jak bardzo nas kocha"
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1059
Rejestracja: 2011-01-22, 21:58

Re: 2012 siejemy kwiaty jednoroczne z nasion

Post autor: edyta_mi »

dawidbanan pisze:Tektura nasiąknie i zacznie pleśnieć.. :|
Robię to pierwszy raz, więc pewności nie mam, ale niby dlaczego ma pleśnieć? Przecież, jeśli brak jest odpowiedniego wietrzenia to i na ziemi pojawi się kożuszek pleśni :-/ . Co zmienia użycie tektury?
Pozdrawiam Edyta
lisek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 87
Rejestracja: 2011-03-23, 15:44

Re: 2012 siejemy kwiaty jednoroczne z nasion

Post autor: lisek »

Witam. Mam małe pytanko, czy jak wysieję jakieś nasionka bezpośrednio pomiędzy trawę w ogrodzie to te roślinki wyrosną ? Sorki ,że tak ni z gruchy ni z pietruchy ale mnie to zaciekawiło, bo wszyscy sieją najpierw w domu, potem kopią dołki na dworze, a mnie ciekawi czy trzeba te wszystkie zabiegi stosować :niepewny: ? Pozdrowienia lisek
Pozdrawiam Łukasz ;)
ODPOWIEDZ