Jaka mikoryza dla brzozy?

Zastosowanie, opinie, wyniki badań dot. stosowania szczepionek mikoryzowych.
ODPOWIEDZ
sas
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2011-02-10, 10:03

Jaka mikoryza dla brzozy?

Post autor: sas »

Witam. Planuję projekt w którym porównam wpływ nawozu sztucznego i nawozu mikoryzowego na przyrost wierzby. Zastanawiam się który nawóz mikoryzowy MYCOFLOR bedzie do wierzby odpowiedni?
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7925
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

Dla brzozy czy dla wierzby?
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Mikoryza to nie jest nawóz, porównywanie więc jej z nawozem sztucznym nie ma najmniejszego sensu. Porównywać możesz co najwyżej działanie szczepionek mikoryzowych różnych firm. Zupełnie inne zadanie ma mikoryza, a zupełnie inne nawóz sztuczny, co więc chcesz porównywać? :lol:
sas
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2011-02-10, 10:03

Post autor: sas »

Przepraszam za błąd w tytule - mam na myśli wierzbę wiciową. Wiem, że pewien nawóz działa niekorzystnie na przyrost tej rośliny, natomiast na stronie mykoryza.pl znalazłam informację, że odżywki mikoryzowe polepszają wzrost wierzby (uprawy ekologiczne), co za tym idzie- działają korzystnie (co prawda najlepsze efekty można osiągnąć po dwóch, trzech latach i dalej, ale myślę, że jakikolwiek przyrost w stosunku do próby kontrolnej będzie widoczny po ok. pół roku?) Myślę też nad zestawieniem nawóz+mikoryza. Moje pytanie dotyczy tego, jaki rodzaj mikoryzy firmy MYCOFLOR będzie odpowiedni w uprawie wierzby (Skoro na stronie www pisze tak dużo o wpływie mikoryzy na te rośliny, to powinien być wyróżniony odpowiedni produkt, a ja może to przeoczyłam..)
gosia2501 pisze:Zupełnie inne zadanie ma mikoryza, a zupełnie inne nawóz sztuczny, co więc chcesz porównywać? :lol:
Sadzonki miałyby zapewnione optymalne warunki uprawy, przy czym niektóre próby miałyby dodatkowe nawadnianie, a inne- nie. Wiem, że mikoryza wpływa na lepsze wchłanianie wody- w tym przypadku miałaby np. zastosowanie w przypadku niedoboru wody. Na razie układam dopiero zarysy projektu ;-)

Jeżeli się mylę to proszę o wyprowadzenie z błędu :)
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

jakikolwiek przyrost w stosunku do próby kontrolnej będzie widoczny po ok. pół roku?
Nie jest to pewne, bo przyswojenie i rozwój mikoryzy może trwać nawet jeden sezon wegetatywny.
sas
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2011-02-10, 10:03

Post autor: sas »

piotrek_ns pisze:
jakikolwiek przyrost w stosunku do próby kontrolnej będzie widoczny po ok. pół roku?
Nie jest to pewne, bo przyswojenie i rozwój mikoryzy może trwać nawet jeden sezon wegetatywny.
A jakie działania mogłyby zwiększyć pewność o rozwoju mikoryzy? Większa dawka szczepionki, zapewnienie innych warunków? Będę wdzięczna za wszystkie informacje.
Awatar użytkownika
MYKOFLOR
Ekspert
Posty: 90
Rejestracja: 2009-02-13, 18:32

Post autor: MYKOFLOR »

Witam i dziękuję Gosi za pozdrowienia i pomoc w tłumaczeniu wątpliwości. Odpowiadając na pytania Sasa mam kilka uwag:
1/ firma ma pisownię MYKOFLOR
2/ proponuję zapoznać się z informacjami o mikoryzie na stronie www.mykoflor.pl oraz www.ptmikoryza.pl
3/ jeżeli jest to praca doktorska proponuję kontakt z drem A. Klasą /wersja anglojęzyczna zakładka kontakt/ , który od kilku lat prowadzi badania z mikoryzacją wierzby wiciowej i innych jej gatunków energetycznych
4/ Jeżeli chodzi o szczepionkę to produkowana jest wyłącznie na wcześniejsze zamówienia z wyprzedzeniem minimum 2 miesiace lub uzgodniony termin. Pozdrawiam :shock:
SzałańskiWJW
Obrazek
ODPOWIEDZ