GŁOGÓW woj. dolnośląskie

Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: GŁOGÓW woj. dolnośląskie

Post autor: Danka »

Bardzo szkoda wielu głogowskich zabytków. Kiedyś przeglądałam internet w poszukiwaniu starych pocztówek lub zdjęć przedstawiających Głogów ale na to zdjęcie trafiłam po raz pierwszy :orany:
http://glogow.dolny-slask.org.pl/939615 ... ity=546788
Obrazek
Żołnierze sowieccy podczas walk o Festung Glogau. I znowu morze gruzu.
Obrazek
Przed wejściem do Kościoła Bożego Ciała i kościół garnizonowy. Lata 1850-1900
Obrazek
Obrazek

Znalazłam jeszcze taki już nieistniejący budynek.
Obrazek
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6086
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: GŁOGÓW woj. dolnośląskie

Post autor: Krysia »

Makabryczne te zniszczenia. Obyśmy nigdy więcej nie doświadczyli czegoś tak okropnego jak wojna.
Współczesne miasto zadbane, robi świetne wrażenie. Latem byłam w Wejherowie, czysto i pięknie. To samo Gdańsk, odnowione zabytki, nieprawdopodobne tłumy turystów, mówiących we wszystkich językach.
Lubię patrzeć na zmiany. Pozdrawiam Cię bardzo serdecznie.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: GŁOGÓW woj. dolnośląskie

Post autor: Danka »

Chciałam pokazać szkoły do których uczęszczałam ale przeglądając sieć znalazłam takie zdjęcia Głogowa i nie oparłam się pokusie ich pokazania
Obrazek
Zastanawiam się co robili z tymi palmami zimą. Przecież wtedy zimy były mroźne. Tutaj widać, że są w ziemi. Może razem z donicami były przysypane ziemią :-)
Obrazek
Obrazek
zdjęcia ze strony dolny-slask.org.pl
Głogów przed I wojną Światową
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ten wodospad pamiętam jeszcze z czasów swojego dzieciństwa
Już pokazywałam głogowski Teatr po wojnie, a teraz jak wyglądał dużo wcześniej
Obrazek
I stan z 2011 r
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6086
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: GŁOGÓW woj. dolnośląskie

Post autor: Krysia »

Wiesz co Danusiu, myślę, że te palmy były gdzieś przechowywane zimą. U nas w Ogrodzie Botanicznym niektóre doniczki z egzotycznymi roślinami są na okres letni wystawiane przed palmiarnię.
Fajne zdjęcia. Twoje miasto ładne i teraz i dawniej też.
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: GŁOGÓW woj. dolnośląskie

Post autor: tadek »

Danusiu, i co z teatrem? bo nie bardzo zrozumiałem. Chyba opuściłem jakiś wpis. :niepewny:
Najpierw pozwolili aby budynek dość poważnie zniszczał, a teraz odbudowują go?

Obrazek
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: GŁOGÓW woj. dolnośląskie

Post autor: Danka »

tadek pisze:Danusiu, i co z teatrem? bo nie bardzo zrozumiałem. Chyba opuściłem jakiś wpis. :niepewny:
Najpierw pozwolili aby budynek dość poważnie zniszczał, a teraz odbudowują go?

Obrazek
Niestety Tadziu tak właśnie jest. Przez wiele lat zaniedbano, a teraz wreszcie odbudowują ;-)
Znalazłam w sieci także ciekawy film o dziejach wojennych Głogowa. Film jest dość długi, bo trwa ponad 25 minut ale są tam wspomnienia niemieckich mieszkańców Głogowa i pierwszych polskich
[youtube]https://www.youtube.com/watch?feature=p ... 26LvOQj6Gw[/youtube]
i konkursowe wizualizacje odbudowy Teatru
Obrazek
Obrazek
Ale nie wyłoniono zwycięzcy więc dalej nie bardzo wiadomo jak będzie się prezentował. Ale znalazłam zdjęcia mojej szkoły podstawowej nr 1 im. Dzieci Głogowskich , obecnie gimnazjum. Gdy sama robiłam zdjęcia nie mogłam wejść do środka, bo wszystko pozamykane. Ale prezydent miał czym się pochwalić więc są zdjęcia i z odnowionego wnętrza. :-D

Na parterze holu był kran, a przy nim kamionkowy, a może marmurowy zlew. Chciałam sprawdzić czy jeszcze istnieje ale szkoła pod kontrolą "alarmów" :-/ Gdzie te czasy, że drzwi zawsze były otwarte i można było wejść bez żadnych problemów.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: GŁOGÓW woj. dolnośląskie

Post autor: Danka »

Krysia pisze:Wiesz co Danusiu, myślę, że te palmy były gdzieś przechowywane zimą. U nas w Ogrodzie Botanicznym niektóre doniczki z egzotycznymi roślinami są na okres letni wystawiane przed palmiarnię.
Fajne zdjęcia. Twoje miasto ładne i teraz i dawniej też.
Tak też myślałam ale zastanowiła mnie ich aranżacja. Tak wspaniale wkomponowane w całość, że trudno rozpoznać w czym rosną :mrgreen:
Awatar użytkownika
goskamaja
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1000
Rejestracja: 2014-07-13, 22:34

Re: GŁOGÓW woj. dolnośląskie

Post autor: goskamaja »

Danusiu jeśli chodzi o kran i marmurowy zlew na korytarzu szkoły to owszem cały czas tam jest:) nie wiem z jakiego kamienia jest wykonany i jak wyglądał za Twoich czasów ale na pewno jest kran i do tego cały czas działa:) wiem, bo mój syn ma czasem treningi w tej szkole i błąkam się czasem godzinę po szkolnym korytarzu.Odnowiona klatka schodowa jest piękna, jak w jakimś zamku raczej a nie w szkole:) Jak znów tam będę to cyknę jakieś fotki, a gdybyś chciała sama wejść i pooglądać szkołę to myślę, że nie powinno być problemu w godzinach popołudniowych otwarte jest wejście od strony boiska szkolnego( to które pokazałaś na ostatnim zdjęciu).
pozdrawiam Gośka
goskamaja zapraszam do mnie:
a na mojej działce...
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: GŁOGÓW woj. dolnośląskie

Post autor: Danka »

goskamaja pisze:Danusiu jeśli chodzi o kran i marmurowy zlew na korytarzu szkoły to owszem cały czas tam jest:) nie wiem z jakiego kamienia jest wykonany i jak wyglądał za Twoich czasów ale na pewno jest kran i do tego cały czas działa:) wiem, bo mój syn ma czasem treningi w tej szkole i błąkam się czasem godzinę po szkolnym korytarzu.Odnowiona klatka schodowa jest piękna, jak w jakimś zamku raczej a nie w szkole:) Jak znów tam będę to cyknę jakieś fotki, a gdybyś chciała sama wejść i pooglądać szkołę to myślę, że nie powinno być problemu w godzinach popołudniowych otwarte jest wejście od strony boiska szkolnego( to które pokazałaś na ostatnim zdjęciu).
Dzięki Gosiu za wiadomość. Bardzo bym chciała zobaczyć wnętrze. Byłam w szkole dobrych kilka lat temu ale wtedy nie miałam aparatu :-D
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6982
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: GŁOGÓW woj. dolnośląskie

Post autor: malina »

Piękne miasto - Głogów , jesteście chyba dumne :hyhy:
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: GŁOGÓW woj. dolnośląskie

Post autor: tadek »

Małgosiu, jak będziesz ponownie w wspomnianej szkole, to cykni kilka fotek kranu, zlewu jak i korytarza.
Chociaż tam nie byłem, ale jestem ciekawy jak wygląda kran i zlew.
Tylko U-WA-ŻAJ na kamery ! abyśmy nie dowiedzieli się w krótce że zostałaś aresztowana za szpiegostwo... :lol: ;)
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
goskamaja
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1000
Rejestracja: 2014-07-13, 22:34

Re: GŁOGÓW woj. dolnośląskie

Post autor: goskamaja »

Halinko czy jesteśmy dumne z naszego miasta? hmmm.... jest ładne i robi się coraz ładniejsze, ale prawda jest taka że to nie wszystko, bezrobocie jest tu straszne,szczególnie jeśli chodzi o kobiety i ludzi młodych, bardzo dużo osób po studiach już tu nie wraca. Teraz zmieniły się władze, zobaczymy czy to coś zmieni na lepsze.
Tadku zdjęcia będą - obiecuję:)
pozdrawiam Gośka
goskamaja zapraszam do mnie:
a na mojej działce...
Awatar użytkownika
mmmm5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4123
Rejestracja: 2011-04-30, 17:59

Re: GŁOGÓW woj. dolnośląskie

Post autor: mmmm5 »

Nie miałm pojęcia,ze istnieją tak piękne szkoły.Ja chodziłam do tzw.tysiąclatki wybudowanej zgodnie z hasłem "tysiąc szkół na tysiąclecie"....
Serdeczności przesyłam Maria

Rodzinne włości
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: GŁOGÓW woj. dolnośląskie

Post autor: Danka »

goskamaja pisze:Halinko czy jesteśmy dumne z naszego miasta? hmmm.... jest ładne i robi się coraz ładniejsze, ale prawda jest taka że to nie wszystko, bezrobocie jest tu straszne,szczególnie jeśli chodzi o kobiety i ludzi młodych, bardzo dużo osób po studiach już tu nie wraca. Teraz zmieniły się władze, zobaczymy czy to coś zmieni na lepsze.
Tadku zdjęcia będą - obiecuję:)
Gosiu, cieszę się, że dołączyłaś do tematu :rotfl:
Jeżeli chodzi o pracę dla kobiet w Głogowie to zawsze jej brakowało. Zaraz po wojnie w Głogowie istniała tylko stocznia (poniemiecka). Później powstała FAMBA - Fabryka Maszyn Budowlanych. Przecież Polska powstawała z powojennych ruin więc był potrzebny sprzęt budowlany. Mój tata zaczął pracę w stoczni,a na emeryturę odszedł z FAMAB-y. Drugim zakładem była CUKROWNIA GŁOGÓW. Ten zakład już nie istnieje. Chociaż mury pozostały. Dopiero gdy w naszych rejonach odkryto pokłady miedzi coś się ruszyło. Powstał wówczas tzw. KGHM Kombinat Górniczo- Hutniczy Miedzi. Zaczęli napływać ludzie z całej Polski. Wtedy także niektóre Panie mniej lub bardziej wykształcone znalazły w niej zatrudnienie. A potem powstał zakład dziewiarski MILANA. Obecnie także już nie istnieje. Dopadły go przemiany polityczne. Podobno większość produkcji szła do naszych "wschodnich przyjaciół".
mmmm5 pisze:Nie miałm pojęcia,ze istnieją tak piękne szkoły.Ja chodziłam do tzw.tysiąclatki wybudowanej zgodnie z hasłem "tysiąc szkół na tysiąclecie"....
Marysiu, moja podstawówka powstała w czasach przedwojennych i ostała się jako jeden z nielicznych ocalałych budynków po wojennie.
Gimnazjum ewangelickie, lata 1910- 1913
Gimnazjum ewangelickie, lata 1910- 1913
główny szkolny hol z wspomnianym kranem
główny szkolny hol z wspomnianym kranem
na szkolny dziedzińcu stała taka budowla także z kranem, gdy chodziłam do szkoły już jej nie było.
na szkolny dziedzińcu stała taka budowla także z kranem, gdy chodziłam do szkoły już jej nie było.
Więcej zdjęć szkoły pod tym linkiem Gimnazjum nr 1 Głogów
Druga szkoła która ocalała było I Liceum Ogólnokształcące i Szkoła Podstawowa nr 2 im. Bolesława Krzywoustego. Rok 2014
Obrazek
rok 1928
Obrazek
Pestalozzi- Schule i w głębi gimnazjum nr 1
Obrazek
Obrazek
rok 2006
Obrazek
Więcej o historii szkoły I LO GŁogów
Awatar użytkownika
goskamaja
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1000
Rejestracja: 2014-07-13, 22:34

Re: GŁOGÓW woj. dolnośląskie

Post autor: goskamaja »

Danusiu specjalnie dla Ciebie przeprowadziłam małe śledztwo i wynajęłam detektywa do zrobienia zdjęć opisywanego przez Ciebie historycznego już kranu:) Co prawda detektyw zrobił zdjęcia innym kranom ale udało mi się pogrzebać w archiwum szkoły i znaleźć aktualne zdjęcie Twojego kranu.
Załączniki
10846934_726643210782212_1927272362_n.jpg
10927914_727434927369707_1768382828_n.jpg
Zlew Danusi, w walentynkowych ozdobach
Zlew Danusi, w walentynkowych ozdobach
ten sam (chyba) kran dawno temu:)
ten sam (chyba) kran dawno temu:)
Fotopolska_wnętrze szkoły nr 1.jpg (26.1 KiB) Przejrzano 3912 razy
pozdrawiam Gośka
goskamaja zapraszam do mnie:
a na mojej działce...
ODPOWIEDZ