Co dolega Pandanowi ?

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
Ja800
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2023-03-17, 13:57

Co dolega Pandanowi ?

Post autor: Ja800 »

Cześć wszystkim Forumowiczom.
Jestem nowy tutaj.
Chciałbym zapytać w sprawie mojego Pandana - co mu jest, że żółkną mu niektóre liście, a część ma takie przebarwione na żółto małe punkty ?
Załączam poniżej foto.
20231105_165345.jpg
Czy jest na to jakaś rada ? Bardzo proszę o jakieś wskazówki .
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Co dolega Pandanowi ?

Post autor: Petrus »

Pandany w czasie spoczynku (jesień-zima) lubią chłodniejsze pomieszczenia (10-15 stopni) i skąpe podlewanie. Być może twój ma za gorąco i za mokro dlatego liście żółkną. Nawoziłeś go czymś ostatnio?
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Ja800
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2023-03-17, 13:57

Re: Co dolega Pandanowi ?

Post autor: Ja800 »

Cześć,
dzięki za odpowiedź.
Nawożenie zakończyłem w pierwszej połowie października, natomiast podlewam mniej więcej co 10 do 14 dni wodą. Czy częstotliwość podlewania jest prawidłowa ?
Temperatura na parapecie jest w okolicach 20 do 22 st. C.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Co dolega Pandanowi ?

Post autor: Petrus »

Cześć. Najlepiej podlewać go jak ziemia mocniej przeschnie.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Ja800
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2023-03-17, 13:57

Re: Co dolega Pandanowi ?

Post autor: Ja800 »

Cześć,
wracam z tym samym problemem, tzn. teraz podlewam dużo rzadziej, czyli tak co 14 lub trochę więcej dni i wydaje mi się, że dużo szybciej liście żółkną. Kurczę nie wiem co jeszcze mogę zrobić ? Czy podlewanie wodą co 14 dni to jest jeszcze za dużo ? Może powinienem robić jeszcze dłuższe przerwy między podlewaniem ?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Co dolega Pandanowi ?

Post autor: Petrus »

Najlepiej sprawdzaj wilgotność gleby przed podlewaniem, najlepiej żeby przeschła. Możesz wstawić zdjęcie jak teraz wygląda? Ma widne stanowisko?
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Co dolega Pandanowi ?

Post autor: rafaloku »

Rafał
Ja800
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2023-03-17, 13:57

Re: Co dolega Pandanowi ?

Post autor: Ja800 »

Cześć,
dzięki za odpowiedzi. Tak właśnie robię - podlewam jak ziemia dobrze przesycha. Ostatnie podlewanie było 23 grudnia, ale małą ilością wody, no i wygląda teraz jak na zdjęciu poniżej.
20240107_212413.jpg
Stanowisko ma widne, ale od strony północno-zachodniej. Temperatura w granicach 21,5 st. C lub trochę niższa.

Dzięki również za link do poradnika. Już poczytałem.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7924
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Co dolega Pandanowi ?

Post autor: Elzbieta M »

Czyli pomogło. Świetnie.
Ja800
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2023-03-17, 13:57

Re: Co dolega Pandanowi ?

Post autor: Ja800 »

Właśnie nie bardzo, dlatego napisałem i pokazałem to ostatnie zdjęcie...
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6086
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: Co dolega Pandanowi ?

Post autor: Krysia »

Nie mam w swojej kolekcji Twojej rośliny. Hoduję wiele innych. I gdy patrzę i czytam Twój wpis, to tak sobie myślę, że zmieniłabym podłoże i dałabym większe doniczki. Od tego zaczynam, gdy z rośliną, na której mi zależy źle się dzieje. To nie jest tak, że przesadza się tylko na wiosnę. Ja robię to wtedy, gdy uznam, że taka jest potrzeba. U mnie w mieszkaniu jest bardzo ciepło i podlewam co kilka dni, bo inaczej wszystko wyschłoby na wiór. Serdeczności :)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Co dolega Pandanowi ?

Post autor: Petrus »

Na początek zmiana ziemi tak jak wspomniała Krysia. Od teraz podlewaj miękka wodą, ponieważ widać dużo kamienia i białego nalotu na ziemi. Czyli miękka, letnia woda do podlewania. Możesz ją lekko zakwaszać np sokiem z cytryny bo zapewne masz twardą wodę. To może być problem złego wyglądu rośliny. Należy też go regularnie nawozić nawozem dla roślin kwitnących, wtedy będą widoczne te pasy na liściach.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Ja800
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2023-03-17, 13:57

Re: Co dolega Pandanowi ?

Post autor: Ja800 »

Dzięki bardzo za odpowiedzi.

W takim razie przesadzę moje Pandany do większych doniczek i przy tej okazji podmienię ziemię.

To prawda, wodę mam twardą i przez jakiś czas dawałem wszystkim roślinom przegotowaną i przestudzoną. Może warto do tego wrócić ?

Myślałem też, żeby wystawić Pandany na balkon do słońca, ale nie wiem po jakim czasie od przesadzenia mogę to zrobić ? Pandany rosną na wystawie północno-zachodniej i balkon też jest od tej samej strony. One mają tam, gdzie stoją trochę słońca, tak mniej więcej od godz. 16, jednak to jest przez szybę póki co. I nasuwa mi się takie pytanie: czy gwałtowne wystawienie roślin na bezpośrednie słońce nie spowoduje poparzenia liści ?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Co dolega Pandanowi ?

Post autor: Petrus »

Tylko nie weź zbyt dużych doniczek. Pandany lepiej rosną w ciaśniejszych pojemnikach. Na pewno zmiana podłoża na lepszej jakości dla palm, dracen. Używaj wody najlepiej ciepłej i odstanej. Już możesz je śmiało wystawiać na zewnątrz bo jest ciepło. Ewentualnie jak będą głosić przymrozki to na taką noc wnosić do domu. Jeżeli nie był przyzwyczajony pandan do słońca bezpośredniego musisz go przyzwyczajać, tzn. na 1-2 godziny dziennie przez tydzień wystawiać go na słońce. Potem już może być w słońcu.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Ja800
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2023-03-17, 13:57

Re: Co dolega Pandanowi ?

Post autor: Ja800 »

Super , dzięki bardzo za wyczerpującą odpowiedź 👍 Na pewno tak zrobię z tym słońcem, ale czy po przesadzeniu, tak od razu mogą być wystawiane na balkon po te 2 godziny dziennie ?
ODPOWIEDZ