Co do klombu?

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7924
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Co do klombu?

Post autor: Elzbieta M »

Igo , skoro twój sposób wypróbowany , to oczywiście tak lepiej - mniej pracy. Ja wysiewam ., bo nie mogę się doczekac prac w ogródku :lol: , więc przynajmniej startuję na parapetach. Podobno tak troche wcześniej zaczynają kwitnienie. Co do dalii wysokiej , to nie obawiałabym sie wysadzić karpy do gruntu na początku maja - zanim pokaże sie część nadziemna , będzie po majowych przymrozkach.
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Co do klombu?

Post autor: Iga51 »

Elu, ja mam mało parapetów, a dużo do wysiewania, więc na cynie, dalie czy astry szkoda mi miejsca i pracy. Widziałaś moje jednoroczne z bezpośredniego siewu do gruntu. Naprawdę są piękne, tym bardziej, że wysiewam ich bardzo dużo.
Natomiast zgadzam się z Tobą, że karpy wysokiej dalii można wsadzić do gruntu wcześniej niż napisałam. Ja po prostu dmucham na zimne, gdyż kupiłam kiedyś karpę dalii, w domu puściła mi już mocne pędy, wsadziłam ją więc do ziemi, przyszedł przymrozek i te pierwsze pędy padły. A jak już wkładam wcześniej do ziemi, to przykrywam dużą (5 litrową) butlą od wody z uciętym dnem. Butlę wciskam (tą uciętą stroną w ziemię), a wietrzę przez odkręcanie nakrętki u góry. Tak samo robię na wysianej cukinii i wtedy mam szybciej wschody. :)
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7924
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Co do klombu?

Post autor: Elzbieta M »

Dobry sposób. Mariuszu , zapamietaj :-D
Marysia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2014-03-09, 22:29

Re: Co do klombu?

Post autor: Marysia »

Witam, planuje również założyć klomb tylko, że większość dnia miejsce jest zacienione jedynie popołudniu/ pod wieczór troszkę pojawia się słoneczka. Klomb tak 1/1m malutki bo malutki mam ogródek, jakieś pomysły?
Mogę tutaj pisać czy powinnam założyć osobny post?
Pozdr. -M
Awatar użytkownika
elza
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1389
Rejestracja: 2008-09-25, 22:40

Re: Co do klombu?

Post autor: elza »

Cześć Marysiu.
Bardzo malutki ten klomb będzie.Ja na twoim miejscu albo bym tam posadziła Funkię-1 szt albo jak już się uprzesz, że ma tam być jednak klomb to za niedługą chwilkę obsadziłabym to miejsce w ten sposób: w środek Tawułki a dookoła pierwiosnki.Jedno i drugie dobrze w takim miejscu będzie rosło na pewno, bo Tawułka w swojej charakterystyce ma przypisane miejsca cieniste a pierwiosnki mi rosną przed oknem w ogródku ,słońce mają tylko troszkę rano a ładnie kwitną i długo.Pod koniec lutego zaczęły się już w tym ogródku budzić ze snu zimowego.Obie roślinki są mocno dekoracyjne i będziesz miała kolorowo.Polecam zatem takie rozwiązanie.Co do Funki inaczej Hosty to ona też bardzo długo zdobi ogród.Kwitnie przez o ile dobrze pamiętam około miesiąca.Bez kwiatów oko cieszy pięknymi liśćmi.Szybko się rozrasta tworząc zbite i piękne karpy sterczących liści.
Eliza - Działka to moje życie
Działka Elizy po harówce
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Co do klombu?

Post autor: Iga51 »

Witaj Marysiu.
W powitaniu piszesz o rekonstrukcji ogrodu. To znaczy, że on jest już w jakiś sposób zagospodarowany. Jaki jest duży i jaki ma kształt (kwadrat, prostokąt). Jakie ma wymiary?
Gdzie ten klomb ma być usytuowany? Przed domem, czy w głębi ogrodu?
Co rośnie w pobliżu, krzewy, drzewa? Powiedz coś więcej o swoim ogrodzie, wtedy łatwiej będzie coś Ci doradzić.
bobik
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 35
Rejestracja: 2014-02-24, 10:06

Re: Co do klombu?

Post autor: bobik »

elza pisze:Mariuszu, właśnie coś takiego jak Tadzio proponuję.Nie koniecznie w piaskownicy :-D
Z tym,że w środku widziałabym tak jak pisałam lilie,liliowce lub te mieczyki.Fotę tych piękności ci zamieszczam.
Nasturcja bez zmian czyli jak u cioci Oli.Ona kwitnie ,aż do zimy.
Elizo, mam pytanie do Ciebie; mianowicie gdzie zamówiłaś te mieczyki? W necie znalazlem tylko jeden sklep do tego z zachodnim kontem platności, więc koszty automatycznie wzrosną. Jak możesz, podaj link.
pozdrawiam
Mariusz
ODPOWIEDZ