Plamy na pomidorach

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw
ODPOWIEDZ
Staszek72202
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 16
Rejestracja: 2012-09-13, 20:01

Plamy na pomidorach

Post autor: Staszek72202 »

Niewiem co się dzieje z moimi pomidorami. Na liściach i na łodygach są ciemne plamy, jest ich coraz więcej.
Czytałem artykuł o tzw. zgniliżnie twardzikowej , tam napisane m.in; " Na liściach pomidorów tworzą się
liczne, drobne, poczatkowo żółtawe a potem brunatno szare plamy z ciemniejszymi brzegami. Zczasem plamy zaczynają
się zlewać a liście wraz z ogonkami przedwcześnie usychają" To co się dzieje u mnie, zgadza się z tym opisem i najprawdopodobniej to jest to i mam pytanie: Co mam zastosować, jaki dokładnie środek,czym pryskać
żeby ta choroba nie postępowała dalej?
Dodam że podlewam od miesiąca te pomidory tzw. gnojówką z pokrzywy 1litr. pokrzywy i 9 litr. wody
czy w związku z tym mogę nadal podlewać pokrzywówką ? czy już nie?

Dziękuję zgóry za pomoc.
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Plamy na pomidorach

Post autor: tadek »

Podejrzewam że jest już zdecydowanie za późno na interwencję...
U mnie w zeszłym roku pojawiły się plamy na pomidorach, nie pomogły wtedy żadne opryski.

W tym roku mam spokój, nie sadziłem pomidorów, ale za to widzę że inne owoce w ogródku też mają jakieś plamy, albo brunatną zgniliznę... :kwasny:

Choroby drzew owocowych

Tak wyglądały moje pomidory w zeszłym roku:
1-P1050064.JPG
1-P1050070.JPG
Choróbsko przeniosło się też i na moją dynię. Usunąłem wtedy porażone liście, co prawda grzyb nie odpuścił, ale udało się doczekać dorodnej dyni. (20 kilo).
2-P1050059.JPG
Moja ciocia jest tymi chorobami w ogrodzie przerażona, opowiada ze jak długo żyje, kiedyś tak ciężko nie było. Co prawda choroby też się pojawiały, ale sporadycznie.

Fajnie że stosujesz gnojówkę... a jako ciekawostkę dodam że na forum jest wątek (link ponizej) poświęcony ekologicznym opryskom, zajrzyj do niego, - jest to ciekawa lektura.
Ekologiczne środki ochrony roślin.

:| Jak bezpiecznie stosować środki ochrony roślin? Poradnik Forum
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
halszka31
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 524
Rejestracja: 2010-09-23, 13:44

Re: Plamy na pomidorach

Post autor: halszka31 »

Zrezygnowałam z uprawy pomidorów z powodu tych wszystkich atakujących chorób. Uprawiam kilka krzaczków pomidorków koktailowych, które o dziwo zachowują się całkiem poprawnie ;) (oby nie zapeszyć)
Halszka i jej nowy ogród

Jeśli o czymś marzysz to na pewno tego dokonasz
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Plamy na pomidorach

Post autor: Danka »

Podobno dobry jest Topsin M 500 SC. Z tego co przeczytałam to zgnilizna twardzikowa jest chorobą odglebową więc należałoby zrobić oprysk ziemi. Reklamują preparat Constans.

Poczytaj też w poradniku forum: choroby pomidorów i ich zwalczanie
ODPOWIEDZ