Modrzewnica pospolita - sadzenie, pielęgnacja

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
Awatar użytkownika
Ha-linka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1012
Rejestracja: 2008-02-08, 08:09

Modrzewnica pospolita - sadzenie, pielęgnacja

Post autor: Ha-linka »

Modrzewnica pospolita.

Posadziłam w tym roku wiosną modrzewnicę pospolitą(Andromeda polifolia Blue Ice).Rosła sobie na klombie ale od pewnego czasu zaczęły brązowieć i opadać jej igły.Ma to być krzewinka zimozielona więc coś się dzieje nie tak! Proszę o pomoc. :cry:

Obrazek



Obrazek
Pozdrawiam Halina
Moja oaza spokoju
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Halinko, modrzewnica lubi kwaśne, próchniczne, wilgotne gleby i słoneczne stanowiska. Może nie miała takiego podłoża,jeżeli nie jest to choroba.
Awatar użytkownika
Storczyk
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 269
Rejestracja: 2008-09-22, 10:45

Post autor: Storczyk »

Halinko - czy Ty ją masz w doniczce ? Może bryła korzeniowa jest zbyt zbita i nie pobiera wody.
Pozdrawiam
Irena
Awatar użytkownika
Ha-linka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1012
Rejestracja: 2008-02-08, 08:09

Post autor: Ha-linka »

Danusiu, modrzewnica rosła z wrzosami miała kwaśne podłoże i dobre stanowisko nie wiem co się stało :-(

Irenko! właśnie ją wykopałam przesadziłam do doniczki bo chcę zabrać do domu może uda mi się ją uratować, tylko nie wiem od czego zacząć! :-(
Pozdrawiam Halina
Moja oaza spokoju
Awatar użytkownika
mmmm5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4123
Rejestracja: 2011-04-30, 17:59

Re: Modrzewnica pospolita - sadzenie, pielęgnacja

Post autor: mmmm5 »

Własnie kupiłam 3 szt. modrzewnicy czyli andromedy i chcę je posadzić na słonecznej skarpie.Ziemia ciężka gliniasta dlatego do dołka dam kompost i torf.Ciekawa jestem jak mi urośnie .
Serdeczności przesyłam Maria

Rodzinne włości
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Modrzewnica pospolita - sadzenie, pielęgnacja

Post autor: Petrus »

Najważniejsze by miała wilgotną, kwaśną i przepuszczalną ziemię żeby nie było za dużo wody i będzie okej. Oczywiście w słoneczku ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Modrzewnica pospolita - sadzenie, pielęgnacja

Post autor: Iga51 »

Wczoraj właśnie czytałam między innymi na temat modrzewnicy, bo muszę coś dosadzić do wrzosów. I doczytałam się, że modrzewnica lubi miejsca zacienione, a nie pełne słońce.
Fragment opisu z sieci
"Modrzewnica zwyczajna najlepiej rośnie na stanowiska zacienionych, osłoniętych od bezpośredniego działania promieni słonecznych. Optymalne są podłoża torfowe (zmieszane z ziemią ogrodową) o odczynie kwaśnym.
W czasie sezonu wegetacyjnego roślinę warto regularnie dokarmiać i podlewać. Na miejsce stałe roślinę wysadza się zwykle wiosną lub wczesnym latem. Młode okazy warto okrywać na zimę, aby zabezpieczyć je przed mrozem".
Awatar użytkownika
mmmm5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4123
Rejestracja: 2011-04-30, 17:59

Re: Modrzewnica pospolita - sadzenie, pielęgnacja

Post autor: mmmm5 »

No i teraz już wiem,że nie mam gdzie jej posadzić :zalamany:
Bo tam gdzie jest kwaśno i mokro nie będzie jej widać bo z tego co powiedział sprzedający rosnie najwyżej do 30cm a tam gdzie planowałam jest sucho i słonecznie.
Serdeczności przesyłam Maria

Rodzinne włości
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Modrzewnica pospolita - sadzenie, pielęgnacja

Post autor: Iga51 »

Marysiu, możesz spróbować, a nuż się uda. To tak, jak mówi się, że żurawki powinny rosnąć w cieniu lub półcieniu. Miałam całą taką rabatę żurawkową i drugą obrzeżoną żurawkami, ale w całkowitym słońcu. Ani przez chwilę ne ma tam cienia. No i to są moje najpiękniejsze żurawki i najdłużej kwitną.. W związku z tym cienistą rabatę zlikwidowałam i wszystkie żurawki poprzenosiłam na słońce.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Modrzewnica pospolita - sadzenie, pielęgnacja

Post autor: Petrus »

Bo to Igo zależy czy dany gatunek toleruje zacienienie lub pełne słońce. Niektóre gatunki uwielbiające np. słońce również urosną w półcieniu, ale przykładowo gatunki do półcienia nie będą dobrze rosły w cieniu czy słońcu. Wszystko zależy od tolerancji rośliny na nadmiar czy niedobór słońca :-)
Modrzewnice ładniej wyglądają w słońcu, ale w półcieniu też dobrze rosną. To cienia według tego opisu się nie nadaje modrzewnica, bo będzie zaraz łapała choroby grzybowe a pędy nie będą krępe i ładnie wybarwione ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Re: Modrzewnica pospolita - sadzenie, pielęgnacja

Post autor: wasilewska101 »

Miałam modrzewnicę kilkanaście lat ,ładnie się rozrastała i porobiłam nawet nowe kępki ale w tą zimę wszystkie padły . Teraz muszę znowu zakwaszać ziemię i sadzić od nowa bo pięknie wygląda nawet w zimie ..
Awatar użytkownika
mmmm5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4123
Rejestracja: 2011-04-30, 17:59

Re: Modrzewnica pospolita - sadzenie, pielęgnacja

Post autor: mmmm5 »

Janinko,czym najlepiej zakwaszać ziemię ?
Serdeczności przesyłam Maria

Rodzinne włości
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Modrzewnica pospolita - sadzenie, pielęgnacja

Post autor: tadek »

.
Będę Tobie Marysiu kibicował - z tymi modrzewiami. I życzę aby bujnie i w siłę u Ciebie rosły.

Ja dwa razy na wiosnę - w przeciągu dwóch sezonów, też kupiłem modrzewnicę, bo fajnie kwitnie i prezentuje się. Ale niestety, nie było mi dane długo się nimi cieszyć.
Jedną trzymałem w posadzoną w donicy, z odpowiednią ziemią i innymi czynnikami... No i w połowie lata zaczęła marnieć. Nie pomogło już wsadzenie jej w ogrodzie do gruntu.

W następnym roku też na wiosnę, ponownie kupiłem modrzewnicę. Tym razem posadziłem ją w ogrodzie i... Rezultat był podobny jak w przypadku pierwszej rośliny. :/

- Nie umiałem o nią fajnie zadbać... :zalamany:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Modrzewnica pospolita - sadzenie, pielęgnacja

Post autor: Petrus »

Marysiu najlepiej wykopać porządny duży dół nawet kilkanaście razy większy od doniczki sadzonej modrzewnicy i uzupełnić do kwaśnym torfem. Wtedy na kilka lat modrzewnicy starczy takie podłoże.
Z reguły robi się za małe dołki z kwaśnym podłożem i jak korzenie modrzewnicy przechodzą do podłoża poza dołkiem (jeżeli nie jest kwaśne tylko zwykłe ogrodowe podłoże) to wtedy roślina marnieje, bo nie ma dobrego podłoża, i wtedy trzeba męczyć się z zakwaszaniem podłoża. ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
mmmm5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4123
Rejestracja: 2011-04-30, 17:59

Re: Modrzewnica pospolita - sadzenie, pielęgnacja

Post autor: mmmm5 »

Dziekuję Piotrze :padam: własnie zamówiłam dwa duże wory torfu i jak nadejdzie to będę sadzić według wskazówek.
Serdeczności przesyłam Maria

Rodzinne włości
ODPOWIEDZ