Syrop z kwiatów czarnego bzu.

Czyli o tym jak plony z działki wykorzystać w kuchni
ODPOWIEDZ
jacekan
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 135
Rejestracja: 2009-03-15, 17:00

Syrop z kwiatów czarnego bzu.

Post autor: jacekan »

Zawsze robiłem tylko syrop z owoców, w tym roku odważyłem się zrobić syrop z kwiatów. Do tej pory miałem opory, trochę bałem się sensacji żołądkowych. Ale do odważnych świat należy :-) Pierwszy w moim życiu syrop z kwiatów już się maceruje. Ma ktoś jakieś doświadczenia z tym syropkiem ?
jacekan
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 135
Rejestracja: 2009-03-15, 17:00

Post autor: jacekan »

Wlewałem syrop dzisiaj do butelek. Oczywiście musiałem posmakować ;-) Co za smak! A jaki zapach! Przepyszny :-D Oj nie będę kwiatków w przyszłości oszczędzał na owoce. Duuużo więcej syropku z kwiatów będę robił :mrgreen:
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Życzę smacznego i jako, że to kącik kulinarny poproszę o przepis na syrop. Pochwalić się smakiem i faktem zrobienia syropu można było w kawiarence, a tu nie obejdzie się bez przepisu. ;) :rotfl:
jacekan
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 135
Rejestracja: 2009-03-15, 17:00

Post autor: jacekan »

Mea culpa :lol: Już piszę.
25 kwiatostanów, jak najmniej zielonych łodyżek. 1kg cukru, jeden kwasek cytrynowy, 4l wody. Wodę z cukrem i kwaskiem zagotować, zalać kwiatki i odstawić na dwa dni do maceracji. Po dwóch dniach przecedzić całość, podgrzać do pierwszych oznak gotowania, wlać do butelek i się cieszyć :-) A, zapomniałem, koniecznie spróbować, cieszenie się będzie podwójne :mrgreen:
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Dziękuję bardzo, do tej pory robiłam kwiaty czarnego bzu w cieście naleśnikowym a z owoców winko, bardzo zresztą mocne. ;) :-D
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Kwiaty czarnego bzu można też ususzyć, później dobry napar na kaszel.
jacekan
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 135
Rejestracja: 2009-03-15, 17:00

Post autor: jacekan »

Jeszcze zdążyłem :-) Następne 8 litrów w słoikach :-D
kasit
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2007-12-28, 18:24

Nalewka z kwiatu lipy

Post autor: kasit »

Proponuję zamiast kwasku cytrynowego dodać wyciśnięty sok z cytryny będzie zdrowiej. A kwiaty lipy można wykorzystać też do pysznej nalewki, przygotowując ją w ten sam sposób jak wyżej tylko zalać 70% spirytusem na 3 m-ce, odcedzić przez gazę i zlać do butelek. Idealna na zimowe wieczory gdy dokucza katarek. :-D
kasit
Awatar użytkownika
mlody_ogrodnik
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2011-04-04, 13:54

Post autor: mlody_ogrodnik »

Moja niedoszła przyszła teściowa robiła syropy z bzu i były niesamowite... Świetna sprawa :D.
darnok
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2012-07-26, 09:37

Re: Syrop z kwiatów czarnego bzu.

Post autor: darnok »

Jadł ktoś owoce bzu?Wie jak smakują?
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1876
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Syrop z kwiatów czarnego bzu.

Post autor: rafaloku »

Ja nie jadłem ale ponoć są cierpkie i kwaśnawe. Bardzo ważne - nie wolno ich spożywać na surowo, gdyż w takiej postaci są trujące! Po pierwsze należy je zbierać dopiero gdy są w pełni dojrzałe (czarne). Po drugie - truciznę neutralizuje gotowanie oraz smażenie, dlatego nadają się wyłącznie na przetwory.
Rafał
Awatar użytkownika
goja.k
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 257
Rejestracja: 2013-04-03, 20:17

Re: Syrop z kwiatów czarnego bzu.

Post autor: goja.k »

Witajcie, ja również zrobiłam syrop z kwiatu czarnego bzu. Nazbierałam kwiatów odcięłam maksymalnie zielone łodyżki.
Składniki:
około 60 baldachów kwiatów czarnego bzu
2,5 l wody
2,5 kg cukru
3 cytryny

Jedną cytrynę obieram, kroję w krążki. Dodaję do kwiatów.
Wodę doprowadzam do wrzenia wsypuję powoli cukier cały czas mieszając by się rozpuścił. Gotuję 5 minut na małym ogniu, od zagotowania. Dodaję sok z 2 cytryn, pozwalam by się zagotował z syropem. Zalewam tym kwiaty, mieszam by wszystkie kwiaty zatopić w syropie i odstawiam na 2 dni do maceracji. Należy pamiętać by raz dziennie przemieszać syrop. Po dwóch dniach przecedziłam przez lnianą ściereczkę, wlałam do butelek 300 ml (pozostałość po bobofrutach), zakręciłam i pasteryzowałam 10 minut od momentu zagotowania.
Polecam jest przepyszny :rotfl:
Załączniki
Syrop z kwiatu czarnego bzu
Syrop z kwiatu czarnego bzu
Zapraszam do domu Małgorzata
Kamil222
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2013-12-29, 15:49

Re: Syrop z kwiatów czarnego bzu.

Post autor: Kamil222 »

Polecam wypróbowanie nalewki z kwiatów bzu.

Kwiaty zbieramy na przełomie maja/czerwca. Zalewamy w słoju wodą i cytryną. Czekamy aż zrobi się sok i mieszamy ze spirytusem. Wiele przepisów znajdziecie w necie. Ale smak jest rewelacyjny. Taki miodny. Przepyszny. To jest najlepsza nalewka, jaką do tej pory zrobiłem. :-)
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Syrop z kwiatów czarnego bzu.

Post autor: Iga51 »

A cukru do tej nalewki nie dodajesz?
ODPOWIEDZ