Jodła koreańska - uprawa, wysiew nasion

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
semenko
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2014-02-13, 22:14

Jodła koreańska - uprawa, wysiew nasion

Post autor: semenko »

Cześć, próbowaliście czegoś takiego jak wysianie sobie samemu tej jodły z nasion? Czy ma ktoś z Was takie doświadczenia? Pytam, bo w tym roku od stycznia zaryzykowałem kupienie nasion różnych roślin i teraz powoli sobie wysiewam i czekam co się będzie działo. Wspomniana jodła jeszcze czeka w opakowaniu i pomyślałem, że może tu jakaś doświadczona osoba podpowie co i jak zrobić by jak najwięcej nasion wyrosło. Myślę, że w tym tygodniu wysieję już i jodełkę to może później pokażę też tutaj co z nią dalej.
konrada
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2014-02-17, 13:19

Re: Jodła koreańska z nasion.

Post autor: konrada »

Nigdy nie próbowałam, ale próbowałam kiedyś wyhodować coś przywiezionego w szyszkach z włoch (sosna jakaś chyba?) i kiełkowało, tak do ok. 10 cm i potem koniec... najprawdopodobniej po prostu nie umiem im dobrych warunków stworzyć, jak ktoś wie jakie dokłądnie powinny być to proszę o radę
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7921
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Jodła koreańska z nasion.

Post autor: Elzbieta M »

U mnie na działce jodła koreańska wysiała się sama. Coś to mówi o warunkach kiełkowania. Znalazłam kilka siewek około 2 centymetrowych i pozostawiłam na rok nie ruszając. Po roku , jak już miały z 5 a nawet 10 cm - przesadziłam .
Awatar użytkownika
lawender
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1153
Rejestracja: 2014-01-12, 11:59

Re: Jodła koreańska z nasion.

Post autor: lawender »

Ja dostałam szyszkę przywiezioną z Hiszpanii. Wyskubałam nasionka , a potem przez tydzień szukałam info .Z pomocą forumowiczów uzyskałam info.TRZEBA TAKIE NASIONA STRATYFIKOWAĆ PRZED WYSIANIEM. Wymieszałam z odrobina piasku zwilżyłam i trzymam w lodówce. Potrzymam tak z dwa miesiące potem wysieję.;)
Pozdrawiam serdecznie Ola - Lawender:)
Awatar użytkownika
Doxepine
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 678
Rejestracja: 2013-07-28, 10:16

Re: Jodła koreańska z nasion.

Post autor: Doxepine »

lawender pisze:Ja dostałam szyszkę przywiezioną z Hiszpanii. Wyskubałam nasionka , a potem przez tydzień szukałam info .Z pomocą forumowiczów uzyskałam info.TRZEBA TAKIE NASIONA STRATYFIKOWAĆ PRZED WYSIANIEM. Wymieszałam z odrobina piasku zwilżyłam i trzymam w lodówce. Potrzymam tak z dwa miesiące potem wysieję.;)
Oleńko, racja. Ogólnie nasiona iglaków, szczególnie tych rosnących w chłodniejszych strefach klimatycznych wymagają stratyfikacji.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7921
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Jodła koreańska z nasion.

Post autor: Elzbieta M »

Moje sie same stratyfikowały w naturze :lol:
heros
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2014-01-15, 16:15

Re: Jodła koreańska z nasion.

Post autor: heros »

Jodła koreańska , zależy jaka odmiana ma tak wolny przyrost że sianie jej z nasion i uzyskać odpowiednią sadzonkę mija się z celem .Popularna odmiana dobrej jakości drzewko około 1 m można kupić za 70 PL
Pozdrawiam Janusz
Awatar użytkownika
lawender
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1153
Rejestracja: 2014-01-12, 11:59

Re: Jodła koreańska z nasion.

Post autor: lawender »

Januszu, ale w tym cała radość by posiać samemu i cieszyć się ,że urośnie,,,chociażby miało to być zwykłe maleństwo.....to cała satysfakcja, kiedy z pod naszych dłoni coś wykiełkuje :rotfl:
Pozdrawiam serdecznie Ola - Lawender:)
semenko
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2014-02-13, 22:14

Re: Jodła koreańska z nasion.

Post autor: semenko »

no właśnie, właśnie. chodzi mi raczej o to o czym pisze lawender - chcę by z moich rąk wyrosła. nie potrzebuję już wielkiego drzewa a raczej ma to być zadowolenie dla siewcy.
no a jak wyrośnie ich więcej to może spróbujemy uczynić jakieś domowe bonsai. żeby tylko jakiś z tego banzaj nie wyszedł, he he he :lol: choć jak na pierwszą próbę to jestem raczej pewien, że tak będzie.
zastanawia mnie jeszcze stratyfikacja. producent i sprzedawca nic o tym nie wspominają :-/ i byłbym chyba wysiał bez niej. skoro jednak piszecie, że powinno się to chyba jednak wrzucę je do lodówki na jakiś czas.
heros
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2014-01-15, 16:15

Re: Jodła koreańska z nasion.

Post autor: heros »

Bonsai z Jodły koreańskiej nie będziesz miał :roll:
Pozdrawiam Janusz
ODPOWIEDZ