Co zrobić aby kostka brukowa porosła mchem?

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
ODPOWIEDZ
wędkarz
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2014-09-17, 20:03

Co zrobić aby kostka brukowa porosła mchem?

Post autor: wędkarz »

:-) Witam i pozdrawiam wszystkich,którzy sami lubią "grzebać" w swoich ogrodach ;-) .
Mieszkam na wsi w wielorodzinnym bloku.Koło garażu mamy własny skrawek ogrodu kwiatowego ok.80 mkw
zdj1.jpg
Z przyczyn praktycznych część tego skrawka wyłożyliśmy kostką brukową, taką najpopularniejszą. Szukam sposobu na to, żeby kostka jak najszybciej porosła mchem lub czymś podobnym, generalnie chodzi mi o to, aby nie było tak betonowo (spędzamy w tym miejscu każdą wolną chwilę). W internecie znalazłem tylko porady jak zwalczać mech na kostce brukowej. Będę wdzięczny za każdą poradę :/
Wiesław
Awatar użytkownika
goskamaja
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1000
Rejestracja: 2014-07-13, 22:34

Re: Co zrobić aby kostka brukowa porosła mchem?

Post autor: goskamaja »

Witaj, wpisz w wyszukiwarkę google "Rok w ogrodzie - Trzy sposoby na donice", jest tam krótki filmik w którym przedstawiono domowe propozycje na "mikstury" po użyciu których mech szybko obrasta donice, być może uda się w ten sam sposób postąpić w przypadku kostki, hmmm.... myślę ,że warto spróbować. Pozdrawiam Gośka
pozdrawiam Gośka
goskamaja zapraszam do mnie:
a na mojej działce...
wędkarz
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2014-09-17, 20:03

Re: Co zrobić aby kostka brukowa porosła mchem?

Post autor: wędkarz »

;-) Dziękuję, na pewno sprawdzę i poinformuję o efektach
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Co zrobić aby kostka brukowa porosła mchem?

Post autor: Petrus »

Można ją natrzeć jogurtem naturalnym lub obornikiem ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
wędkarz
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2014-09-17, 20:03

Re: Co zrobić aby kostka brukowa porosła mchem?

Post autor: wędkarz »

Petrus pisze:Można ją natrzeć jogurtem naturalnym lub obornikiem ;-)
:?: :zalamany: :?:
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Co zrobić aby kostka brukowa porosła mchem?

Post autor: Iga51 »

Tak, tak. Piotr ma rację. Potrzyj ją jogurtem. Obornik pewnie nie bardzo z uwagi na zapach, ale jogurt jak najbardziej. Tyle. że sporo Ci tego wyjdzie. Nie musisz jednak robić na całości. Tak też robi się z donicami.
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Co zrobić aby kostka brukowa porosła mchem?

Post autor: tadek »

:|

A na którą stronę masz wystawioną powierzchnię wyłożoną kostką ?
Nie zapominaj że mech lubi wilgoć i cień, najlepiej głęboki.

W Poradniku Forum możemy przeczytać rozmyślanie na temat z skąd bierze się mech na trawniku.
Ty spełniając te warunki, powinieneś wychowywać mech.
Przyczyn pojawienia się mchu na trawniku może być kilka. Dopiero po ich rozpoznaniu można przystąpić do skutecznej likwidacji problemu. Oto podstawowe przyczyny pojawiania się mchu na trawniku:

gleba jest zbytnio zakwaszona (można to sprawdzić pH-metrem) i pH jest niższe niż 6,0. W tej sytuacji należy nawieźć trawnik nawozem zawierającym wapń, tak aby doprowadzić do pH obojętnego (około 6,5),
gleba jest mało przepuszczalna lub nadmiernie ubita (np. skutek częstego deptania), trzeba ją rozluźnić wertykulatorem lub aeratorem, następnie na powierzchni trawnika rozsypać około centymetrową warstwę piasku i przeczesać go elastycznymi widłami,
powierzchnia trawnika jest warstwą tak zwanego filcu, czyli plątaniny obumarłych pędów i niezgrabionych, skoszonych źdźbeł trawy. Filc trzeba wygrabić ostrymi grabiami i pamiętać, by zawsze po koszeniu usuwać z powierzchni trawnika ściętą trawę,
trawnik jest zbyt często i zbyt nisko koszony - trzeba go skosić na wysokości 4 cm i nie częściej niż raz w tygodniu.

Źródło - Chwasty i mech na trawniku - zwalczanie
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Co zrobić aby kostka brukowa porosła mchem?

Post autor: Petrus »

No tak, jogurtu trochę Ci będzie potrzeba...ewentualnie na jakaś wieś zajechać i popytać u gospodarzy.
Ewentualnie obornik wyjdzie taniej...łatwiej go dostać...w gospodarstwach. Widziałem też w sklepach w workach takich jak ziemia, nie śmierdzi mocno bo czasem używałem na warzywnikach :)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Co zrobić aby kostka brukowa porosła mchem?

Post autor: Danka »

Lub zrobić sobie samemu jogurt ;-) Mleko podgrzać do temp. około 45 stopni. Wlać jogurt naturalny, wymieszać. Trzymać w ciepłym miejscu aż powstanie jogurt.
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Co zrobić aby kostka brukowa porosła mchem?

Post autor: Iga51 »

Pewnie, że najlepiej zrobić sobie samemu jogurt. Danusia ma rację. Jest wiele sposobów robienia jogurtu w domu. Ja robię go w bardzo prosty sposób, trochę inaczej niż Danusia:
2l mleka o temperaturze pokojowej (po prostu nie z lodówki), łączę z 1l mleka gorącego , dodaję jogurt naturalny (duży kubek - musi być podane w składzie ze posiada żywe szczepy jogurtowe). Po dodaniu jogurtu temperatura powinna być ok.42 stopnie. Garnek z ciepłym płynem zawijam w koc, wkładam pod kołdrę na 4 godziny. Po 4 godzinach jest już dobry, przelewam (wystudzony) do słoików i wkładam do lodówki.

Ty po 4 godzinach możesz pomalować sobie część kostek, tylko zostaw sobie ok 400 g już własnego jogurtu (w lodówce) do produkcji następnej partii. Nie musisz kupować nowego kubka jogurtu, bo już masz własny.

Zanim przystąpisz do malowania kostek jogurtem dobrze byłoby je trochę zmatowić (jeżeli są zupełnie gładkie, nowe). Następnie kostki pokryj jogurtem naturalnym, najlepiej pędzlem. Czynność nakładania jogurtu należy powtórzyć kilkukrotnie w odstępach kilkudniowych - kilkunastodniowych. I zdecydowanie najlepiej wykonać to w okresie jesiennym, gdy wilgotność powietrza jest w miarę wysoka.
wędkarz
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2014-09-17, 20:03

Re: Co zrobić aby kostka brukowa porosła mchem?

Post autor: wędkarz »

A na którą stronę masz wystawioną powierzchnię wyłożoną kostką ?
Na południową.
Za wszystkie porady serdecznie dziękuję :->
Awatar użytkownika
dziwaczek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 524
Rejestracja: 2011-11-10, 17:35

Re: Co zrobić aby kostka brukowa porosła mchem?

Post autor: dziwaczek »

Jeżeli to południowa strona, to w niektóre szczeliny wsadziłabym rozchodnik ostry (lub inny). Po pewnym czasie się sam rozsieje :mrgreen: U mnie rośnie między płytkami chodnikowymi.
Załączniki
Sedum acre.JPG
Pozdrawiam
elka
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Co zrobić aby kostka brukowa porosła mchem?

Post autor: Petrus »

Fajnie, że podałyście przepisy na jogurt. :-) Do porastania szczelin dobry jest też karmnik ościsty ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Co zrobić aby kostka brukowa porosła mchem?

Post autor: rafaloku »

Wypełnianie przestrzeni między kostką brukową lub płytami chodnikowymi za pomocą roślinności ma nawet swoją nazwę - zielone fugi. Akurat dziś przygotowaliśmy na ten temat artykuł w poradniku: Zielone fugi - mech i trawa między kostką brukową

A jeśli ktoś chce odwrotnie i przeszkadza mu mech wyrastający na kostce brukowej, polecam przeczytać: Chwasty, mech i wykwity na kostce brukowej - usuwanie, czym zwalczyć a także bardziej ogólnie o pozbywaniu się mchu z całego ogrodu Mech w ogrodzie. Jak pozbyć się mchu?
Rafał
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Co zrobić aby kostka brukowa porosła mchem?

Post autor: Petrus »

Za granicą, szczególnie w założeniach romantycznych lub naturalistycznych jest to bardzo popularne ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ