Ballerina

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7924
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Ballerina

Post autor: Elzbieta M »

Właśnie otrzymałam przesyłkę z jabłonką typu Ballerina. Czy ktoś mi poradzi , jak ją należy prowadzić? Na razie jest to ok metrowy pęd , ale z licznymi - co około 2 cm - pączkami. Czy wymaga przywiązania do palika ? Wygląda dosyć stabilnie.
Czy z tych wszystkich pączków wybiją krótkopędy? Myślę , że byłoby to zbyt gęsto. Oczywiście to pytanie na zapas , ale wolę już wiedzieć :-D . Czy trzeba będzie niektóre wycinać? Czy wiosną skrócić przewodnik? Ja bym nie skracała , bo jak pisałam , ma ok 1 m
Awatar użytkownika
jolafol
Moderator
Posty: 209
Rejestracja: 2009-07-14, 17:12

Re: Ballerina

Post autor: jolafol »

Jeżeli zdecydujesz się na przywiązanie palika, to najlepiej byłoby teraz, żeby póżniej nie uszkodzić korzeni.
Te drzewka dorastają do ok. 2 m. Moim zdaniem nie przycina się przewodnika ani pączków i krótkopędów. Takie jabłonki osiągają do 50 cm szerokości.
Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7924
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

Jolu , wiem , czytałam ,że to wąskie drzewka , mają tylko krótkopędy , więc cięcie odpada. Zastanawia mnie natomiast duża ilość pąków na pędzie , jeśli z wszystkich wyrosną krótkopędy , to będzie strasznie ciasno - co 2 cm krótkopęd! :shock: . Czy nie przerzedza się ich? I jeśli nie dam palika , to czy drzewko nie przewróci się pod ciężarem owoców? Czy przewodnik jest na tyle silny , że utrzyma?
ODPOWIEDZ