Zamiokulkas zamiolistny

Forum poświęcone kaktusom i innym sukulentom
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

W takim razie bardzo możliwe, że nastąpiło zbyt długotrwałe przesuszenie. Młode pędy choć są delikatne to powinny być zdrowe - suche końce liści widziałabym na starszych z powodu zbyt suchego powietrza. W tym przypadku jest inaczej i jak piszesz cała roślina jest raczej słabej kondycji - i pomarszczone bulwy. Nie poddawaj się - ja podlałabym roślinę więcej niż dotychczas, poczekałabym jakiś tydz. a potem podlała z nawozem. Może wróci do pierwotnego stanu.
Tu opisałam jak postępuje ze swoim egzemplarzem http://forum.poradnikogrodniczy.pl/zami ... vt2860.htm
Aislinn
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2009-03-17, 11:56

Post autor: Aislinn »

No właśnie. Musiałam chyba go przesuszyć:/ Widać to szczególnie na ostatnich liściach kilku gałązek. Zaczęłam więcej podlewać, poczekam i zobaczę co będzie. Mam zamiar po raz pierwszy porobić sadzonki z liści zamiokulkasa w tym roku, i mam nadzieję, że mi się powiedzie :)
Awatar użytkownika
ewakatarzyna
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 113
Rejestracja: 2009-12-31, 09:53

Post autor: ewakatarzyna »

Wymieszałam ziemię uniwersalną do kwiatów, z piaskiem i kwaśnym torfem do borówek. Mój kwiat po miesiącu ma nową łodygę, pierwszą od dwóch lat :mrgreen:
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

ewakatarzyna - cudownie!
Zastosuję Twój przepis, gdy będę kiedyś przesadzać moją roślinkę :-)
Awatar użytkownika
ewakatarzyna
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 113
Rejestracja: 2009-12-31, 09:53

Post autor: ewakatarzyna »

Pinia, chyba trafiłam w dziesiątkę bo drugi kwiat będzie miał dwie nowe łodyżki :-D
key86
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 69
Rejestracja: 2010-06-30, 12:52

Post autor: key86 »

Odgrzewam kotleta :)

Mój brat kiedyś miał tego zieleniaka ale niestety zgnił. Po lekturze tematu wynika, że po prostu go moooocno przelał. Dzisiaj ukradnę małą łodyżkę z dwoma listkami i spróbuję u siebie coś podziałać, zeby mieć kolejną roślinkę (już trzecią ;]) Nic tak nie cieszy jak własnoręcznie wyhodowany kwiat.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Musisz mieć tylko dużą cierpliwość bo on potrafi bardzo długo się przyjmować nim puści pierwsze liście.
key86
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 69
Rejestracja: 2010-06-30, 12:52

Post autor: key86 »

Wiem, wiem... To właśnie roślinki uczą mnie cierpliwości :)
key86
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 69
Rejestracja: 2010-06-30, 12:52

Post autor: key86 »

Jeszcze takie szybkie pytanie: lepiej wsadzić go do wody i poczekać aż puści korzonki, czy od razu do ziemi?
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Moim zdaniem do ziemi, ale może ktoś ma inne doświadczenia ?
key86
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 69
Rejestracja: 2010-06-30, 12:52

Post autor: key86 »

No to ZZ jest już w ziemi. A jak mam go podlewać? Generalnie to on nie lubi zbyt mokrego podłoża, ale czy to tyczy się również takich małych zadzonek?
elakrztuk
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1586
Rejestracja: 2010-02-11, 19:21

zamiokulkas

Post autor: elakrztuk »

Mam w domu małą cebulkę tego kwiatka, ale wyrósł mi tylko jeden listek i nic po za tym. Trzymam tego kwiatka z myślą że wypuści nowego listka.
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Elu dopóki listek zdrowy to go trzymaj, cebulka musi się rozrosnąć. Tylko go nie przelej, ja swojego pierwszego tak załatwiłam. Niedawno kupiłam u siebie na festynie szkolnym drugiego i postawiłam go w takim miejscu, aby o nim czasami zapomnieć i nie podlać go wodą :mrgreen:
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Witajcie. Im większa doniczka, w której rośnie zamiokulkas tym bardziej skupia się on na wypuszczaniu korzeni niż liści :-D Kiedy doniczka jest trochę ciasna wypuszcza więcej liści :-D
Taki z niego czarodziej, też mam jednego w domu. Strasznie ogromny urósł. Podlewam go raz na miesiąc, skąpo.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
SonjaR
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2010-09-17, 09:59

problem z Zamiokulkusem

Post autor: SonjaR »

Witajcie Kochani!

Jestem tu poraz pierwszy i będę bardzo wdzięczna za pomoc

Na moim kochanym Zamiokulkusie zauważyłam żółte listki i plamki... wyczytałam gdzieś, że to od słoneczka, więc ściągnęłam go z parapetu i odstawiłam dziś w mniej jasne miejsce.

Chciałabym, żebyście na podstawie zdjątek ocenili mojego pupilka i dali mi kilka rad odnośnie dbania o niego.
Mam go dość długo, niby widzę jakieś nowe pędy, ale coś efektu nie ma, a czytałam, że niektórym ładnie rosną.
Chciałabym też, żeby rósł ładnie w górę a nie na boki...

z góry dziękuję za porady

Pozdrawiam :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ