Zakładam ogród warzywny - jak się za to zabrać?

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw
ODPOWIEDZ
sylwucha23
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2013-01-24, 14:49

Zakładam ogród warzywny - jak się za to zabrać?

Post autor: sylwucha23 »

Witam wszystkich forumowiczów serdecznie,
Na wiosnę chciałabym zrobić sobie ogródek koło domu. Mam sporo miejsca na to. Chciałabym też mieć szklarnię. Ale niestety nie wiem jak się do tego zabrać:-( Czy ktoś z Was forumowicze mógłby polecić mi jakiś poradnik taki, który mogłabym sobie kupić i nauczyć się z niego??
Awatar użytkownika
norbisalix
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2013-01-15, 16:15

Re: Witam

Post autor: norbisalix »

Witaj :)

Założenie samemu ogrodu o małej wiedzy na ten temat jest troche ryzykowne. Każda roślina ma swoje wymagania o których nie możesz zapomnieć ( jakość gleby, pH gleby pod dane rośliny, nasłonecznienie, i o tym że roślina z każdym rokiem jest wieksza o czym wielu ludzi zapomina sadzać duże rośliny za blisko innych oraz inne wymagania).

Polecam zakup kilku magazynów ( miesięczniki) o ogrodach ( często są tam ciekawe projekty ogrodów), odwiedzenie najbliższych szkółek z krzewami i drzewami ozdobnymi aby wiedzieć jaką masz możliwość w wyborze roślin. W internecie jest spory wybór książek o roślinach, sposbie cięc itp.

Zwróc uwagę w wyborze obrzeża miedzy np roślinami a trawnikiem ( jeżeli chcesz mieć również trawnik) aby było praktyczne i estetycznie.

Ważny jest wybór podłoża pod rośliny ( kora, kamień czy cos innego)

Chociaż najważniejsze jest to aby właściciel ogrodu był z niego zadowolony :-D

Możesz również zlecić wykonanie projektu firmie ogrodniczej a sama go zrealizować :)

Pozdrawiam :]
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Witam

Post autor: Danka »

Witaj :!:
Oczywiście można poczytać i łatwiej coś stworzyć ale jeszcze lepiej gdy się ma trochę praktyki. Dlatego myślę, że najlepiej będzie gdy zabierzesz się za to powoli i z rozwagą ;-)
Awatar użytkownika
Lol@
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 986
Rejestracja: 2010-08-16, 21:04

Re: Witam

Post autor: Lol@ »

Witaj na forum!
Wiele osób zaczyna w ten sposób. A może odpowiedź na Twoje pytanie jest właśnie tu, na forum, rozglądnij się poczytaj. Możesz zadawać pytania, albo opowiesz o swoim miejscu do zagosporadowania w temacie z ogrodami forumowiczów?
Pozdrawiam
Uwielbiam Tulipany, a Ty?

Forumka Kasia
sylwucha23
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2013-01-24, 14:49

Re: Zakładam ogród - jak się za to zabrać?

Post autor: sylwucha23 »

zapomniałam chyba dodać, że chciałabym, aby był to warzywny ogródek:/
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Zakładam ogród - jak się za to zabrać?

Post autor: Danka »

Poświęć więcej czasu na przeglądnięcie forum,a może znajdziesz odpowiedzi na twój problem. Bo jest temat związany z uprawą warzyw http://forum.poradnikogrodniczy.pl/upra ... w-f17.html
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Zakładam ogród - jak się za to zabrać?

Post autor: rafaloku »

No tak... to przenoszę temat do działu o warzywach i tu będziesz dostawać konkretne rady co do uprawy warzyw ;-) To, że ma to być ogródek warzywny, zmienia postać rzeczy.

Na dobry początek, proponuję aby był to raczej ogród warzywno-ziołowy. Pomijając to, że ziółka przydadzą się w kuchni, wiele z nich stanowi też dobre towarzystwo dla warzyw, poprawiając ich plonowanie i pomagając w walce ze szkodnikami. Przykłady takiego dobrego sąsiedztwa znajdziesz na naszym blogu, w artykule współrzędna uprawa warzyw i ziół.
Rafał
sylwucha23
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2013-01-24, 14:49

Re: Zakładam ogród warzywny - jak się za to zabrać?

Post autor: sylwucha23 »

mam jeszcze jedno do Was Drodzy forowicze pytanie. Ktoś znajomy powiedział mi, żebym spryskała ziemię płynem, który niszczy wszystkie te okropne krzaczory. a po dwóch tygodniach, żebym przekopała mój ogródek i ziemię mam zasypać obornikiem. Czy dobrze będzie jeśli tak zrobię? Czy jak stopnieją śniegi to mogę się już za to zabrać?
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Zakładam ogród warzywny - jak się za to zabrać?

Post autor: Danka »

Pryskanie środkami chwastobójczymi o tej porze mija się z celem, bo rośliny jeszcze są martwe. A pryska się gdy już mają listki, bo wtedy wraz z sokami środek krąży po całej roślinie i ją niszczy. Musisz poczekać aż ziemia obeschnie. Wtedy przekopać, wybrać resztki chwastów i jeżeli zechcesz poczekać aż chwasty wykiełkują zrobić oprysk chwastobójczy.
ODPOWIEDZ