Ciemierniki - uprawa, pielęgnacja, przesadzanie

Tu rozmawiamy o kwiatach rabatowych.
ODPOWIEDZ
gilgall
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 99
Rejestracja: 2009-01-17, 21:03

Post autor: gilgall »

Ciemiernika - 2szt kupiłam w ub. sobotę w tzw.markecie budowlanym (NOMI).
Były duże zadoniczkowane.
Mam jeszcze 1szt z ogrodniczego, niestety bez nazwy, bez doniczki, tylko z folią i odrobinką ziemi, całkiem malutki- z jednym listkiem.
Przepraszam, nie bez nazwy (h. orientalis), tylko bez koloru. Ten ma już tydzień i w piwnicy zaczął wypuszczać coś na kształt "serducha". Oczywiście wsadziłam biedaka do doniczki.
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Przed wysadzeniem do gruntu należałoby je zahartować, wystawiając na powietrze najpierw na krótko potem coraz dłużej :-D
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

A w sklepie stały wewnątrz czy na zewnątrz? Jeśli stały na zewnątrz lub było widać że pochodzą z dworu ale je wystawiono na sprzedaż w sklepie, to można je było wystawić na zewnątrz. Ale jeśli je trzymasz w domu to mogły się przyzwyczaić do ciepła i tak jak pisze Piwonia, teraz trzeba je znowu przyzwyczaić do chłodu czyli zahartować. Tego malucha to bym wysadził na zewnątrz ale dla ochrony zabezpieczył nakryciem z butelki 5 litrowej. Sądzę, że te duże też mogły by stać na zewnątrz ale w zimnym foliowcu, po pewnym przyzwyczajeniu ich do chłodu.
Ja dziś właśnie kupiłem też dwie doniczki z kwitnącymi ciemiernikami w kwiaciarni, stały na zewnątrz i je właśnie wywiozę na działkę i wstawię do zimnego foliowca. Jak widać na zdjęciach na forum w naturze o tej porze ciemiernik ma dopiero pąki a te są kwitnące, więc myślę, że trzymano je gdzieś gdzie było odrobinę cieplej by zakwitły. Jak by nie patrzeć jest to kwiat który kwitnie w chłodniejszym terminie, więc nie sądzę by trzymano je w ogrzewanej szklarni, bo przy wyższej temperaturze po prostu szybciej by przekwitł.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Wspomniane już przeze mnie ciemierniki.

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Ale niestety nie znam ich nazw, kupiłem je w kwiaciarni i na doniczce była tylko cena. :-/
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

piękne ciemierniki,mój jest jeszcze młodziutki i ma tylko listki. Nie mogę się doczekać kiedy mój zakwitnie.
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1059
Rejestracja: 2011-01-22, 21:58

Post autor: edyta_mi »

Witam,
poszukuję do swojego ogródka Ciemiernika wschodniego White Spotted Lady. Czy ktoś może spotkał je gdzieś w sprzedaży?
Z reguły w sprzedaży są ciemierniki wschodnie, ale sprzedawcy nie wiedzą jaka to odmiana i jaki kolor urośnie :zalamany:
Załączniki
ciemiernik wschodni white spotted Lady.jpg
Pozdrawiam Edyta
Awatar użytkownika
Fox.
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 300
Rejestracja: 2010-05-21, 14:16

Post autor: Fox. »

Z ciemiernikami tak na ogół bywa:) z jednego kwiatka nasiona a może być kilka innych kwiatów :) wielka niewiadoma :) Po prostu nie powtarzają cech rośliny matecznej, no chyba że z podziału.
Jacuś ;) Pozdrawia.
Awatar użytkownika
Zenia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2169
Rejestracja: 2008-07-21, 21:01

Re: ciemierniki

Post autor: Zenia »

Witam. Temat o ciemiernikach ucichł...a mnie nadal szkoda tych utraconych tej zimy. ;-) . Tak sobie o nich czytam i...natknęłam się na Piotrka. :lol: . Powiedz mi proszę Piotrku czy ten podwójny ci się wysiewa ?. Takie podwójne mi właśnie padły. Miałam cichą nadzieję że latem zobaczę siewki. Nic z tego. Czyżby te podwójne się nie wysiewały. :?: Te w kropeczki choć nie podwójne także bardzo ładne . :-D
Pozdrawiam Zuzia
użytkownik usunięty

Re: ciemierniki

Post autor: użytkownik usunięty »

Zeniu, jak widać zdjęcia ciemierników są już sprzed kilku lat. Tak jak i u ciebie w tym roku ciemierniki mi mocno wymarzły i ostały się tylko dwa małe krzaczki. Niestety ten pełny się nie wysiał i jeśli dobrze pamiętam to nawet zbyt obficie nie kwitł.
Awatar użytkownika
Zenia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2169
Rejestracja: 2008-07-21, 21:01

Re: ciemierniki

Post autor: Zenia »

Dzięki za odpowiedź. To właśnie chciałam wiedzieć o ciemiernikach podwójnych. Moje kupiłam jako kłącza, były w opakowaniu trzy kolory. O dziwo wyszły, nawet jeden zakwitł. Niestety tej zimy wszystkie wymarzły. Myślałam że z tego co kwitł jakaś siewka się ukarze...podglądałam całe lato i zero. :-/ . No cóż...może kiedyś jeszcze spotkam takie kłącza :oczami:
Pozdrawiam Zuzia
bez
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3401
Rejestracja: 2012-02-19, 05:39

Re: ciemierniki

Post autor: bez »

Pierwsze zwiastuny zimy:

Obrazek

Obrazek
Miłego dnia !
B.E.Z.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: ciemierniki

Post autor: Danka »

Teraźniejsze kwitnięcie czy wiosenne ?
bez
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3401
Rejestracja: 2012-02-19, 05:39

Re: ciemierniki

Post autor: bez »

Zdjęcia wczorajsze.
Ten ciemiernik kwitnie u mnie całą zimę, nawet pod śniegiem.
Miłego dnia !
B.E.Z.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: ciemierniki

Post autor: Danka »

Ciemierniki tak mają ale byłam ciekawa czy już teraz zaczął kwitnąć, bo u swoich nie zauważyłam pąków :-?
bez
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3401
Rejestracja: 2012-02-19, 05:39

Re: ciemierniki

Post autor: bez »

Danka pisze:Ciemierniki tak mają
Chyba tylko ten jeden.
Wszystkie inne ciemierniki /w tym kolorowe/ kwitną u mnie wiosną.
Jesienią i zimą jeszcze żaden nie kwitł.
Miłego dnia !
B.E.Z.
ODPOWIEDZ