Róża chińska, Hibiskus w doniczce - pielęgnacja, choroby

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
karolina602
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2009-10-03, 15:31

chora róża chińska

Post autor: karolina602 »

Witam!!! Mam nadzieje, że jeszcze ktoś tu zagląda i mi pomoże... Od 4 lat hoduję różę chińską i nigdy mi nie chorowała. Jednak w tym roku jest inaczej... :-( Mojej róży żółkną liście, robią się w nich dziurki, jakby coś je wygryzało, a brzegi i i czubki liści wyglądają jakby były przypalone... Oglądałam kilka razy dokładnie cały kwiatek i nigdzie nie ma żadnych szkodników ani nic w tym rodzaju... Tydzień temu przesadziłam roślinkę do nowej, większej doniczki, bo myślałam, że w starej może być jej za ciasno, ale to nic nie dało... Nigdzie w internecie nie mogę znaleźć co jej może dolegać... Jetem kompletnie załamana, bo bardzo się przywiązałam do kwiatka... Bardzo proszę o pomoc :cry: Wstawiam zdjęcia liści, może to w czymś pomoże...
Załączniki
SDC15182.jpg
SDC15182.jpg (55.1 KiB) Przejrzano 8306 razy
SDC15177.jpg
SDC15177.jpg (56.02 KiB) Przejrzano 8306 razy
SDC15176.jpg
SDC15176.jpg (59.98 KiB) Przejrzano 8306 razy
SDC15175.jpg
SDC15175.jpg (61.67 KiB) Przejrzano 8306 razy
karolka
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Nie wiem co jest twojej roślince, a ze zdjęć ciężko coś wypatrzyć. Jednak znam podobny problem z taką samą roślinką.
Również na jej liściach pokazały się malusieńkie dziurki, a sprawcy tego nie było widać. Szukaliśmy na liściach chociażby przędziorków - ale dosłownie nic nie było. Na wszelki wypadek została opryskana preparatem na robactwo i... problem znikł. Myślę więc, że gdy zrobisz to samo - nie zaszkodzisz jej raczej, a może owo stworzenie zlikwidujesz. Listki tamtej roślinki niestety już pozostały z dziurkami, jednak wyrosły nowe, zdrowe liście, a roślinka szybko się zregenerowała.
Proponuję Karate Zeon 050 CS.
Chyba, że ktoś zna przyczynę i poda ci lepszy sposób.
karolina602
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2009-10-03, 15:31

Post autor: karolina602 »

Dziękuję bardzo. Spróbuję z tym preparatem może to coś da ;-) Mam przynajmniej taką nadzieję. Napiszę za kilka dni czy jest poprawa :-) Pozdrawiam
karolka
Dawidek121
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2010-08-20, 10:33

Proszę o pomoc różą chińską

Post autor: Dawidek121 »

Witam.
Potrzebuje pomocy w sprawie mojej róży chińskiej. Problemem jest to, że zaczyna gubić liście po tym jak żółkną i się skręcają. Podlewam ją regularnie oraz nawożę nawozem do roślin zielonych. Nie ma również żadnych szkodników. Liście odpadają starsze i młodsze. Roślina normalnie kwitnie.
Dodaje zdjęcie.
Proszę o pomoc.
Z góry dziękuje i czekam na porady. Pozdrawiam.
Załączniki
Zdjęcie 0088.jpg
Zdjęcie 0088.jpg (23.15 KiB) Przejrzano 6463 razy
Zdjęcie 0087.jpg
Zdjęcie 0087.jpg (30.61 KiB) Przejrzano 6463 razy
Zdjęcie 0088.jpg
Zdjęcie 0088.jpg (23.15 KiB) Przejrzano 6463 razy
Awatar użytkownika
Renia
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 34
Rejestracja: 2009-10-12, 16:21

Post autor: Renia »

Zwijanie się liści róży chińskiej wskazuje na zbyt suche powietrze, a żółknięcie na przelanie bryły korzeniowej, ale być może się mylę...
Zobacz, czy przypadkiem nie zaatakowały jej przędziorki czy wełnowce , one lubią wszystkie hibiskusy.
Renia śle gorące pozdrowienia
^"^"^"^"^"^"^"^"^"^"^"^"^"
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Post autor: haliso »

Zgadzam się z Wami, trzeba ją dokładnie obejrzeć czy jakiś szkodnik na niej nie zagościł, jeżeli tak to zastosować trzeba jakiś środek insektobójczy. Ja w ubiegłym roku walczyłam z jakąś odmianą mszycy i nie mogłam się jej pozbyć przez całe lato, ale na zimę wstawiłam doniczki do piwnicy straciły wszystkie liście {podlałam może ze cztery razy wciągu całego spoczynku} w marcu zaczęłam podlewać częściej, dałam nawóz i roślinki ruszyły, po zimnych ogrodnikach wystawiłam do ogródka, a efekt był taki
Obrazek
Obrazek

pozdrawiam i życzę powodzenia z kwiatkami.
szyderka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2010-10-31, 14:14

Post autor: szyderka »

Witam wszystkich serdecznie:) jestem nowa:P zarejestrowałam się ponieważ mam problem z moją różą:( od jakiegoś czasu zółkną jej liście ciągle wyglądają jak zwiędnięte:/ myślałam że ma za sucho i już ją podlewam często i nawet ją przesadziłam a ona dalej nic... już jest taka łysawa bo tyle liści jej opadło a w lecie jeszcze pięknie kwitła taka gęsta była i w ogóle. Pomoże ktoś? co się jej może dziać?
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Czy zmienialaś jej może miejsce (np. z balkonu do pokoju) Generalnie hibiskusy jesienią lubią trochę pogubić liści i może Twój czuje zbliżającą się zimę - zaczął się też sezon grzewczy i to też może być przyczyną żółkięcia liści. Oglądnij też roślinkę czy nie posiada dodatkowych lokatorów (pajęczynka na wierzchołkach może wskazywać na przędziorka) I z podlewaniem też trzeba uważać by nie przelać rośliny - hibki lubią wilgotno ale z nadmiaru wody mogą podgniwać im korzenie. Gdybyś mogła zrobić jej zdjęcie i wstawić łatwiej byłoby ocenić czy jest czym się martwić czy raczej jest to naturalne zjawisko.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
szyderka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2010-10-31, 14:14

Post autor: szyderka »

Ona w sumie nigdy na balkonie nie była:P zawsze w oknie stoi:) przesyłam zdjęcie tylko zrobione jest komórką:)[/code]
Załączniki
Zdjęcie0397.jpg
Zdjęcie0397.jpg (45.8 KiB) Przejrzano 7071 razy
avir
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2011-02-24, 13:38

hibiskus

Post autor: avir »

Jeden z moich hibiskusów przeszedł podróż. W poprzednim mieszkaniu znajdował się pod lampą naświetlającą, a teraz stoi na półce koło parapetu od południowego wschodu. Zawsze rósł dobrze, a teraz zaczęły mu żółknąć liście. Czy przyczyną może być niedoświetlenie??
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Wiele roślin źle znosi przeprowadzki, podejrzewam, że zmiana miejsca tak na niego wpłynęła.
Awatar użytkownika
szafirkaa
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2011-03-13, 21:28

szkodniki na hibiskusie

Post autor: szafirkaa »

Na hibiskusie u moich rodziców pojawiły się takie małe stworzonka.Dodam,że oprócz nich są tam również mszyce. Jak widać cała roślinka jest w kiepskiej kondycji, a ja nie mogę rozszyfrować, co to jest. Proszę o pomoc.
Załączniki
IMGP0904-1.JPG
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Witam. Tak mi się wydaje, że mogą to być mączliki, albo dorosłe stadium mszycy, ale nie jestem pewien. Poczekajmy na opinię innych :lol:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ja też myślę, że to mączlik szklarniowy. Zdjęcie troszkę małe.
Awatar użytkownika
szafirkaa
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2011-03-13, 21:28

Post autor: szafirkaa »

Bardzo dziękuję za odpowiedź :)
Zdjęcie faktycznie kiepskie. Jutro spróbuję zrobić lepsze.
ODPOWIEDZ